česky - english

Bagovky pomáhají profisportovcům, ale i hrám na skautských táborech nebo na chalupě. I na zahradě se dá trénovat jako pod Guardiolou.

2021-06-03

PRAHA, 3. června 2021 Bagovka je pomůcka, kterou využívají elitní fotbaloví trenéři v čele se slavným Pepem Guardiolou. Zároveň ale zdroj nekonečné zábavy třeba doma na zahradě. Bagovka je přenosné hřiště, jednoduchý systém, který pomocí popruhu kdekoli vyznačí čáry. Ať na tréninku fotbalových profesionálů, nebo během klidného odpoledne s dětmi či s kamarády. Název pochází z populárního baga.

„Bagovky jsem viděl, když jsem začal studovat trenérskou licenci. Studoval jsem různé formy tréninku na youtube. Hlavně u španělských klubů jsem viděl, že mají hřiště dobře nalajnované,“ vysvětlil Jan Rajnoch, bývalý fotbalový reprezentant, výrobce herní pomůcky a provozovatel stránek www.bagovky.cz. „Zjistil jsem, že jde o pomůcky, které rychle a jednoduše vytyčí hřiště, a moc mě to zaujalo.“

Jednoduché vytvoření hřiště jakékoli velikosti využívají špičkoví fotbaloví trenéři pro herní cvičení, pro něž se vžil španělský výraz rondos. Tyto tréninkové drily proslavil především španělský trenér Pep Guardiola. I díky nim před lety v Barceloně praktikoval úspěšný herní systém tiki-taka založený na precizních krátkých přihrávkách.

„Nevím, kde to berou italské a španělské týmy, u kterých to vidím na každém videu, ale mě napadlo to vyrábět,“ popsal Jan Rajnoch. I v Česku jsou podobná cvičení velmi oblíbená, generace fotbalistů je znají pod jménem bago. Od něj také pochází název nového výrobku.

„Název jsem vymyslel ze slova bago, které je ve fotbale populární, Ve Španělsku se používá slovo rondos, které se ve fotbalovém prostředí hodně skloňuje, ale tady není tak známé. Takže jsme vymysleli bagovky,“ vysvětlil Rajnoch.

Původní pomůcku pro profesionální sportovní kluby ale může použít úplně každý. Bagovka obsahuje čtyřicetimetrový popruh, z něhož se dají vytvořit hřiště různých velikostí. Vedle toho lze využít obdélníkové vsuvky ke snadnému napojení dalšího hracího pole.

„Rychle a jednoduše se dají postavit hřiště pro různé druhy sportů – badminton, líný tenis, volejbal, nohejbal, pro jakékoli sporty, při nichž jsou hřiště ohraničena nějakou čárou. Bagovky se dají využít k čemukoli,“ shrnul Jan Rajnoch z www.bagovky.cz. „Lidi jsou na zahradě, v garáži mají balon, raketu, tak si vytyčí hřiště. Je to bez konfliktu, nikdo nemusí vozit na zahradu vápno, nebo jak jsem dělal já jako malý – rozebrat mamince kvůli čárám skalku. Já jsem odmalička chtěl mít hřiště ohraničené, ať jsme hráli kdekoli. Vypadá to profesionálně.“

Sport

Hřiště (v m)

Obvod (v m)

nutný počet bagovek

Bago

Libovolné

Libovolný

1

Malý fotbal

42x27

138

4

Volejbal

18x9

54

2

Házená

40x20

120

3

Florbal

40x20

120

3

Tenis dvouhra

23,77x8,23

64

2

Tenis čtyřhra

23,77x9,60

66,74

2

Basketbal

28x15

86

3

Nohejbal jednotlivci

13x9

44

2

Nohejbal dvojice/trojice

18x9

54

2

<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Žerotínova 1133/32, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: ruliskova@n4c.cz


beee