česky - english

Investiční zlato v době koronavirové krize sice prošlo zvratem, ale bezpečnost komodity osvobozené od DPH zůstala stabilní

2020-06-30

30. června 2020 – Investiční zlato je v době krize velmi atraktivní. Nejistota na trzích láká investory právě k bezpečným investicím. Vzácný kov už po tisíce let funguje jako uchovatel hodnoty. Primárně z dlouhodobého hlediska, protože reálná hodnota zlata vždy spolehlivě pokrývá inflaci. Ale i v krátkodobějším horizontu, než desítky let může zlato pomoci překonat nesnadné chvíle. Pro investici do této komodity hovoří i osvobození od DPH.

Při nástupu pandemie koronaviru se cena zlata krátkodobě propadla, ale vzápětí se opět vyšplhala nahoru. Na chvíli byla po zlatě tak velká poptávka, že se obtížně shánělo, protože byl nedostatek zlatých slitků a cihel. Příčinou byla koronavirová epidemie. Ta navíc na dva měsíce odstavila tři největší švýcarské rafinerie. Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě slitků – cihel – nevyrábí. Na tuzemském trhu proto hrají prim právě švýcarské rafinerie.

„Jejich uzavření během pandemie ochromilo zásobování zlatem i stříbrem. Není se čemu divit, neboť rafinerie Argor-Heraues, PAMP a Valcambi dohromady produkují třetinu světové produkce. Všechny leží ve švýcarském kantonu Ticino, ležícím u italských hranic. Nařízením vlády byly téměř dva měsíce uzavřené,“ popsal situaci Pavel Palas, zástupce firmy Zlaté mince – Numismatika.

I dnes, po obnovení běžného provozu, je stále nedostatek slitků z drahých kovů, zejména stříbrných. Ani zlatých cihliček stále není dostatek k pokrytí poptávky trhu. Čeští investoři tak nyní objevují půvab investičních zlatých mincí Wiener Philharmoniker. Ty se razí ve Vídni z ryzího zlata v hmotnosti troyské unce – 1 Oz – a menších.

„Největší zájem je o mince v originálním balení po 10 nebo 20 kusech. To je zapečetěno speciální fólií s hologramem. Klienti tak mají jistotu, že jejich mince jsou zbrusu nové, nedotčené,“ uvedl Pavel Palas.

Cenově jsou mince dokonce mírně levnější než švýcarský slitek stejné hmotnosti. I výkupní cena mince odpovídá ceně cihličky. V případě potřeby se dají prodat kdekoli a kdykoli. Pro klienty, kteří oceňují diskrétní jednání, je atraktivní i skutečnost, že mince nemusí být číslovány, tak jako to vyžaduje zákon u slitků. Další výhodou mincí proti slitkům je i jejich vyšší estetická hodnota. „Pozorovat reliéf mince, dotýkat se jej a cítit v ruce magickou sílu zlata je zážitek, který můžete sdílet i se svými přáteli. Ten vám prostý slitek zatavený do akrylátového obalu nenabídne,“ shrnul Pavel Palas, zástupce firmy Zlaté mince – Numismatika.

 

 

Tyto speciální zlaté mince, které se prodávají pouze za cenu zlata, jde vlastnit bez omezení, aniž by se musela platit přidaná sběratelská hodnota nebo DPH. Tím se liší od běžných numismatických mincí a produktů českých mincoven.

V Obecním domě v Praze mají vedle Wiener Philharmoniker na výběr i kanadské mince s motivem javorového listu, americké s nádherným reliéfem Indiána a bizona nebo slavné australské klokany. To vše jsou mince z ryzího zlata nejvyšší ryzosti, tedy 24 karátů.

Hromadit zlaté mince má význam. Nabídnou nejen hmatatelnou jistotu, ale i nezávislost na rozhodnutí vlády či centrálních bank. Mince jsou navíc dostupné a ty nejmenší se dnes dají koupit v hodnotě do pěti tisíc korun.

https://www.zlate-mince.cz/zlato/investicni-zlato.htm

<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Žerotínova 1133/32, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: ruliskova@n4c.cz


beee