česky - english

Partners: Klienti by refinancování hypoték stavebním spořením měli pečlivě zvážit

2008-09-16

PRAHA, 16. září 2008 – Většina poradenských firem hlásí nárůst objemu hypotečních úvěrů i úvěrů ze stavebního spoření, přestože některé zprávy naznačovaly pravý opak. Největší zásluhu na růstu poptávky mají zejména reklamní kampaně, které například slibují stále stejnou úrokovou míru. Některé stavební spořitelny tak nabízejí výhodu, která žádnou výhodou není.

„Chytrý poradce na rozdíl od klienta ovlivněného ne zcela pravdivou reklamou ví, že pokud si klient vezme úvěr ze stavebního spoření vyšší než zhruba šest set tisíc korun, přičemž záleží na výši dosud naspořených prostředků, tak se mu takový úvěr velmi prodraží, protože ve skutečnosti dostane překlenovací úvěr, kde úroková sazba je většinou velmi podobná úrokovým sazbám z hypoték – často vyšší,“ vysvětlil Petr Borkovec ze společnosti Partners. 

Borkovec však upozorňuje, že sazbu kolem pěti procent klient platí v případě překlenovacího úvěru z celé výše úvěru, která se nesnižuje, a vedle toho dospořuje za jedno až dvě procenta úroku, dokud nesplní kritéria pro standardní úvěr. To u vyšších a delších úvěrů ze stavebního spoření může být za 15 až 20 let. 

„Zejména v prvních letech je tak zatížen vyšší splátkou, která po přechodu na standardní úvěr klesne. Z pohledu časové hodnoty peněz je to velmi nevýhodné, protože peníze zaplacené dříve pro nás mají vyšší cenu než v budoucnu. Financování hypotečním úvěrem nebo úvěrem ze stavebního spoření či překlenovacím úvěrem by proto klient měl pečlivě zvážit. Stejně tak refinancování hypotečního úvěru pomocí stavebního spoření,“ připomenul Petr Borkovec. 

O nárůstu objemu hypotečních úvěrů a úvěrů ze stavebního spoření hovoří i čísla. Během prvních sedmi měsíců letošního roku realizovala společnost Partners 2012 hypotečních smluv v objemu 3,5 miliardy korun. S průměrnou výší hypotéky 1,75 milionu korun jde o meziroční nárůst o 52 procent. Obdobný nárůst registrují Partners též u úvěrů ze stavebního spoření, ale s průměrnou výší úvěru 400 tisíc Kč. Klientům však důrazně doporučují, aby formu financování bydlení pečlivě zvažovali.


Tabulka:

Vývoj jednotlivých typů úvěrů k financování bydlení ve společnosti Partners

časové období                        typ úvěrů                           počet smluv                          finanční objem (v CZK)
červen – prosinec 2007*          hypoteční                              1425                                    2,3 miliardy****
leden – červenec 2008**          hypoteční                              2012                                    3,5 miliardy*****
červen – prosinec 2007***           SS                                     150                                      60 mil. Kč
leden – červenec 2008***            SS                                     240                                    100 mil. Kč

Pozn.: * Měsíční průměr 328 milionů korun 
** Měsíční průměr 500 milionů korun – tedy růst o 52 procent
*** Průměrná výše úvěru je 400 tisíc korun
**** Průměrná výše úvěru je 1,7 milionu korun
***** Průměrná výše úvěru je 1,75 milionu korun


O společnosti Partners

Společnost Partners zahájila svoji činnost v červnu roku 2007. U zrodu stáli Kateřina Palková, Pavel Kohout, Tomáš Prouza a Jan Majer. Zakladatele spojovala dlouholetá snaha o kultivaci finančního trhu. V Partners se rozhodli uvést do praxe společné představy o slušném a kvalitním finančním poradenství. 

Partners poskytují svým poradcům a klientům nejaktuálnější informace z finančních trhů a dávají k dispozici i další podklady pro kvalifikované rozhodování. Partners vyvíjejí ve spolupráci s předními světovými finančními ústavy exkluzivní finanční produkty, jež mají poradci Partners k dispozici vedle běžně nabízených nástrojů. Jejich výraznou konkurenční výhodou jsou nižší poplatky a vyšší efektivita ve srovnání s jinými nabídkami na trhu. 

Partners je jedna z největších poradenských firem v oblasti finančnictví na českém trhu. Společnost byla založena v červnu roku 2007. Disponuje týmem 50 odborníků v centrále a více než 1200 aktivními poradci, má 80 kanceláří a klientských center ve všech regionech České republiky. Firma spolupracuje s 30 obchodními partnery a ve svém portfoliu má více než 160 produktů.

<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Žerotínova 1133/32, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: ruliskova@n4c.cz


beee