česky - english

Teorie z nikoho schopného investora neudělá. Rozhodují praktické zkušenosti, z úspěchů i pádů

2019-10-23

PRAHA, 23. října 2019 – Současná střední generace zažila, jak se jejich rodiče spálili při kuponové privatizaci či utopili peníze v podvodných fondech. Možná i v tom je důvod, proč jsou Češi nadmíru opatrní, nechávají úspory ležet na bankovním účtu a příliš neinvestují. Podobné odstrašující případy přitom hravě překonává vlastní odžitá zkušenost. „Je to jako v každém jiném odvětví. Jedině díky ní se opravdu naučíte s penězi rozumně nakládat, je nepřenositelná. Zároveň vás vyléčí ze zakořeněných představ, nebo v nich naopak zazdí,“ potvrdil Jiří Helich z ceskedluhopisy.cz.

Každého z investorů na jeho dráze časem potká neúspěch. Důležité je se s ním umět vypořádat, vhodně zareagovat. „Ty reakce bývají tři – někdo poté, co prodělá peníze, viní všechny okolo, u sebe chybu nehledá. Další už umí přiznat, že třeba udělal něco špatně, a od investování si na chvíli nebo i napořád odpočine, případně násobně zvýší opatrnost, a pak je tu třetí skupina lidí. Ti si zanalyzují, proč neuspěli, a poučí se z toho. Ta zkušenost je nesmírně platná a žel nepřenositelná. Každý si tím musí projít sám,“ popsal Jiří Helich.

Na rozdíl od jiných ovšem marketingový šéf ceskedluhopisy.cz neuznává mantru o tom, že se investor může něco naučit jen z neúspěchu. „Ano, s krachem jsou vázané silnější, výraznější emoce, ale proč byste se nemohl přiučit z vlastního úspěchu? Z toho, že se vám něco povedlo? Jednoduše si řeknete, proč právě tato investice vyšla, a máte perfektní poznatky, které můžete příště uplatnit,“ vysvětlil Jiří Helich.

Když mnozí přemýšlí nad tím, že by začali investovat, mnohdy utonou v přílivu informací, myšlenek a pochybností. Chybí jim odvaha začít, spleť teoretických údajů pak způsobí paralýzu a nečinnost. „Důležité je osmělit se a vyzkoušet si to. Bez toho, aby člověk začal sbírat zkušenosti, se neposune. Jak se říká: Zkušenost si dává platit neobyčejně vysoké školné, ale naučí tolik jako nikdo jiný,“ upozornil Jiří Helich. „Člověk si klidně může vyčlenit malou částku a na ní si investování otestovat,“ dodal.

Zkušenosti by se navíc neměly zaměňovat s věkem. „Stáří není zásluha,“ zopakoval Jiří Helich. „Věk neříká nic o tom, co máte jako investor za sebou. Klíčové jsou reálné zkušenosti, kterých může někdo mít ve třiceti spoustu a jiný v padesáti žádné.“ „Školné“ za ně může být opravdu vysoké, stane se, že investor krutě narazí, ale díky takovému zážitku bude vědět, čeho se příště vyvarovat. „A třeba začne vše promýšlet více do detailu. Začne se ptát na otázky, které ho dříve nenapadly, nebo je nepovažoval za zásadní,“ přemítá Jiří Helich.

Totéž platí i pro zkušeného investora, který zažil vždy samé úspěchy. S každou další investiční aktivitou si prošel dalším procesem, kdy poznával, co funguje a na co je dobré klást důraz. Osvojil si důslednost a naučil se i rychleji a lépe vyhodnocovat jednotlivé projekty. Tak to funguje v ideálním světě, v praxi ovšem leckdo na sebereflexi a zpětnou analýzu zapomíná. „Školné“ za zkušenosti si pak zbytečně navyšuje, když opakuje stejné chyby, dokud konečně neprocitne. „Byl bych rád, kdybychom přispěli k tomu, že lidé své chování v tomto ohledu změní. Ušetří jim to čas i peníze,“ uzavřel Jiří Helich.

„Stačí malé krůčky, díky nimž získáte relativně levnou zkušenost. Případná finanční ztráta je malá, riskujete spíše čas, který například při výběru emise strávíte,“ přiblížil Jiří Helich, že „školné“ za první výrazný posun kupředu není nijak přemrštěné. Obzvláště pak pro začínající investory, kteří znají svět byznysu a nerekrutují se z řad zaměstnanců. „Zaměstnanci jsou zvyklí uvažovat jinak, upínají se na jakousi jistotu, že jim prostě 16. přijde výplata,“ podotkl marketingový šéf ceskedluhopisy.cz.

Svéráznou sortou začínajících investorů jsou výherci v loteriích. „Jsou to střelci, kteří neuváženě investují peníze a velmi rychle o ně přicházejí,“ charakterizoval je Jiří Helich. „Střelci“ se najdou také mezi ostatními lidmi, někdo zkrátka má prudší povahu či vyhledává rázná řešení. Bez nabytých zkušeností z byznysu či investování ale riskuje, že si nehezky natluče a přijde o závratné sumy.

<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Žerotínova 1133/32, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: ruliskova@n4c.cz


beee