česky - english

Detecha slaví 65 let. Dala práci lidem v Orlických horách, proslavila se Jelením lojem i barvami

2019-08-23

PRAHA, 23. srpna 2019 – Před 65 lety vzniklo v Orlických horách družstvo, které dnes platí za jedno z těch nejúspěšnějších v České republice. Detecha kdysi začínala u rozvažování paprik a fialkového kořene do malých sáčků či u výroby svíček a parketové pasty. Nyní se soustředí na produkci kosmetiky v čele s ikonickým Jelením lojem, a také nátěrových hmot,  roční obrat se loni vyšplhal na 119 milionů korun.

18. září 1954, právě v ten den se sešla ve východočeském Sedloňově ustavující valná hromada, jež dala vzniknout Deteše, tehdy zhruba čtyřicetičlennému družstvu. „Hlavním posláním bylo poskytnutí pracovních příležitostí pro obyvatele Orlických hor. Z toho důvodu byla výroba rozdělena regionálně do více provozů a dílen,“ vysvětlila Jana Nýčová, současná předsedkyně.

V době svého zrodu se Detecha, jež nyní sídlí v Novém Městě nad Metují, věnovala řadě činností. „Ze sudů do lahviček se stáčelo kresolové mýdlo, tedy přípravek založený na methylfenolech, vyrábělo se mořidlo, ale i sklenářský tmel, parketová pasta a také svíčky. Rozvažovaly se papriky a fialkový kořen do malých sáčků,“ přiblížila Jana Nýčová pionýrské časy. K těm se váže dodnes pokračující produkce nátěrových hmot.

Právě barvy tvoří zhruba 70 procent tržeb známého družstva, přičemž v těch na beton je Detecha především díky Izobanu jedničkou na trhu. Divize nátěrových hmot se soustředí také na přípravky vhodné na dřevo, kov či podvozky automobilů. Pokračuje v šedesátileté tradici, byť receptury pochopitelně prošly zásadními úpravami. „Minulostí je například známý pigment suřík, jímž je natřená i Eiffelova věž, ale také třeba fermež, tedy polymerizovaný lněný olej,“ nabídla Jana Nýčová pár příkladů.

Druhá ze současných divizí Detechy se zaměřuje na výrobu kosmetiky pod slavnou značkou Regina a také populárního balzámu na rty Jelení lůj. „Regina kdysi nabídla jedny z prvních rtěnek v Československu,“ vypíchla současná šéfka novoměstského družstva. K Jelenímu loji, jehož portfolio se rozrostlo na desítky druhů s rozličnými účinky a pro nejrůznější situace, poznamenala pár zajímavostí: „Nevyrábí se z jeleního, ale z hovězího tuku. Název jsme převzali od našich babiček a prababiček, výraz se nicméně patrně používal už ve středověku, za Lucemburků.“

S významným výročím se pojí velkolepá oslava, kterou Detecha chystá 12. září v Novém Městě nad Metují za účasti svých obchodních partnerů. „Večerem provede komik Martin Jirman, připravujeme také atraktivní hudební program,“ přiblížila Jana Nýčová. Pro úspěšné družstvo nejde o jedinou významnou akci, jíž se v září zúčastní. Opět podpoří novoměstský Festival komedie, který každoročně přivádí pod Orlické hory filmové fanoušky z celé České republiky. Pod patronací herce Jana Hrušínského se koná od 15. do 21. září a v rámci doprovodného programu vystoupí Bára Basiková či Yo Yo Band.

Na konci září pak bude Detecha jedním z vystavujících v pražských Letňanech, kde se konají mezinárodní veletrhy kosmetiky, kadeřnictví či nehtového designu Interbeauty Prague a World of Beauty & spa. „Na místě si budou moci zájemci namíchat vlastní odstín rtěnky,“ zmínila Jana Nýčová oblíbenou atrakci. Detecha na veletrzích zároveň představí novinky Jelení lůj Citrus, oční stíny Rose a tekuté rtěnky 7days a odprezentuje nové balení oblíbené Placenty.

<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Žerotínova 1133/32, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: ruliskova@n4c.cz


beee