česky - english

Největší chyby českých investorů? I přes sérii negativních zkušeností mají stále tendenci využívat zázračných nabídek

2019-08-30

PRAHA, 30. srpna 2019 – Konzervativní, velmi opatrný investor, který se ale nechá pod vidinou snadného zisku nalákat na velmi absurdní nabídky. Tak by se dal podle Českého dluhopisového tržiště definovat typický český investor. Podle Jiřího Helicha z ceskedluhopisy.cz je míra opatrnosti stejně extrémní jako míra schopnosti v určitý moment nalítnout opravdu úplné pitomosti.

„Je divné, že lidé věnují desítky hodin týdně tomu, aby prací vydělali peníze, ale nenajdou si pár hodin ročně na to, aby se zamysleli nad tím, jak je neztratit, ochránit či rozmnožit,“ všiml si Jiří Helich. „Je paradoxní, že investice typu ,žhavá novinka mezi kryptoměnami‘, kdy získáte 25 tisíc do dvou dnů na účet jen za registraci sebe a svých známých, a podobné zaručené způsoby zbohatnutí mají stále své poptávající. A pozor, opravdu to není problém jen jednodušší části populace. Vysokoškoláků je mezi obdobnými důvěřivci nemalé procento. Míra chamtivosti se na vzdělání prostě neptá,“ shrnul Helich.

Téma úspor a jejich zhodnocení je v dnešní době rostoucích příjmů a tím i volných prostředků stále aktuálnější. Ovšem i tak stále platí druhý extrém: Zhruba 60 procent těchto prostředků leží s reálným záporným efektem na bankovních účtech s nulovým, případně velmi nízkým úrokem, který nepomůže zdolat ani inflaci.

„Z prostředků jakékoli výše si investor může vyčlenit vždy 10 procent a s nimi si hrát. Vyzkoušet si třeba obchodování na burze, nebo poslechnout kamaráda a zkusit ,životní nabídku‘, tedy nějakou investicí s obřím úrokem, která prý už pár měsíců funguje. Nebo nakoupit tikety EuroJackpotu. Předem si ovšem musíte říct, že jsou to peníze, které nepotřebujete, a smířit se s tím, že o ně nejspíše přijdete,“ přidal Jiří Helich svůj pohled na koření portfolia.

České dluhopisové tržiště takzvané racionální investory rozděluje do tří skupin. „První z nich jsou mladí lidé, kteří nad penězi skutečně přemýšlejí, ověřují si informace. Mimochodem – máme 19letou studentku, která sama sledováním dění dovodila, že malé emise korporátních dluhopisů jsou mnohem bezpečnější než proklamované velké tranše s takzvaným prospektem. A hle, po průšvihu se Zootem máme evidentně další problém - EMTC svolává setkání vlastníků bondů,“ popsal chování první skupiny mladých investorů Jiří Helich. Tací investoři podle jeho slov ještě nemají dostatek prostředků, ale získávají správné investiční návyky.

Druhou skupinu investorů tvoří lidé s investičními prostředky, kteří už uvažují o diverzifikaci portfolia. Majetek je větší a jejich míra přemýšlení nad investicí už neprobíhá v malém. Třetí skupinu – nejmenší, ale v objemu prostředků největší – tvoří profesionálové. „Všechny tři skupiny vykazují stejný prvek: své peníze opakovaně reinvestují, permanentně sbírají informace a ty si ověřují z více zdrojů. Potvrzují tak základní pravidlo úspěšných investorů: s tisícikorunou se zachází stejně jako s milionem,“ popsal Jiří Helich.

Jiří Helich v mediálním prostředí už řadu měsíců pracuje na finanční osvětě a k tématu úspor mimo jiné podotýká: „Je důležité si uvědomit, že se dělí nejen investoři, ale i rezervy. V případě investic se tak bavíme o těch strategických. O penězích, které nebudete potřebovat za měsíc, za dva, třeba když přijdete o práci, nebo onemocníte, ale které plánujete využívat v horizontu několika let. Pak jsou korporátní dluhopisy jedním z řešení, nad jakým se vyplatí zamyslet.“

Nakládání se strategickou rezervou má svá pravidla a je klíčové si vždy ujasnit cíle. Jsou lidé, kteří se soustředí na co nejvyšší výnos. Ty patrně důvěryhodný korporátní dluhopis neosloví se svým ročním úrokem mezi 6-9 procenty a vyberou si například akcie. Zaujme však ty, jímž vyhovuje kompromis mezi výnosem, rizikem a také likviditou, tedy možností proměnit investici zpět na hotovost.

<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Žerotínova 1133/32, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: ruliskova@n4c.cz


beee