česky - english

Rtěnka, královna líčidel. První v Detěše opalovali nad kahanem, formy čistili jelenicí. Svými růžemi dobyli ČSSR

2019-04-12

PRAHA, 12. dubna 2019 – Její kořeny sahají až do starověkého Egypta. Byla nejpopulárnějším líčidlem 20. století a pro mnohé ženy je dodnes nepostradatelným zkrášlovadlem. Rtěnka neboli růž. Od padesátých let ji vyrábí i tradiční družstvo Detecha z Nového Města nad Metují, a to pod kosmetickou značkou Regina. V dobách nejvyššího odbytu prodala na 700 tisíc kusů ročně a její růž nechyběla snad v žádné kabelce v Československu. Nyní Detecha uvádí na trh tekuté rtěnky.

Na televizních obrazovkách obdivovaly krásu Jany Brejchové, znaly i půvabnou americkou herečku Marilyn Monroe. Obě mívaly výrazné rty a československé ženy toužily po tom samém. Jenže kde onu tyčinku z loje, vosku, lanolinu, parfému a pigmentu vzít? Odpovědí se staly právě výrobky z Nového Města nad Metují, zprvu připravované tak, že se směs na rtěnku vylila do formy a poté se ztuhlé kusy opalovaly kahanem.

„Dělalo se to dlouhá léta kvůli tomu, aby se růže začaly lesknout,“ vzpomínala Zdena Borůvková, která v novoměstském družstvu pracovala dlouhých 47 let. Vybavuje si, jak se tehdy formy čistily jelenicí a jak na tehdy populárních výstavách a veletrzích stály zákaznice na rtěnky Regina dlouhé fronty. „Největší taková akce bývala v Brně, kde býval obrovský zájem. Snažili jsme se lidi oslovit i tím, že jsme je nechali namíchat odstín, který si na místě nalili do formy a měli rtěnku hotovou.“

Regina se stala synonymem pro kvalitní líčidla, československé ženy její produkty vyhledávaly a žádaly, ostatně až do vzniku Dermacolu v polovině šedesátých let na trhu chyběla konkurence. „Jiná kosmetika se dala sehnat maximálně v Tuzexu. Občas se dalo něco dovézt z východního Německa, později třeba z Maďarska,“ popsala Zdena Borůvková. I po vzniku několika výrobců zkrášlovadel hrála stále Regina prim, v době největšího odbytu prodala 700 tisíc rtěnek ročně. Její produkty byly tak vyhlášené, že se dokonce našli snaživci, kteří je padělali.

Zprvu  byly populární hlavně rudé a světle růžové odstíny, trendy se ovšem postupně měnily. S širokým úsměvem vykládala Zdena Borůvková s několika kolegyněmi o fialové éře zkraje devadesátých let. „Po revoluci všichni nosili vše fialové, i pánové saka. Vzpomínám si na jednoho, který když vyndal ruce z kapes, tak měl obarvené ruce, protože jeho kalhoty pouštěly,“ smály se dámy, které prožily v Deteše velkou část svých životů.

S kolegyněmi se také pobavila při vzpomínce na pár experimentů, které jim nevyšly. Tak třeba neslíbatelné rtěnky. „Dala jsem si k obědu pečené kuře a růž byla pryč,“ vybavila si a vzápětí vysvětlila, že tuk zkrátka rtěnku rozpustil. Velké úspěchy naopak Regina slavila s duem, tedy sadou rtěnky a laku na nehty o stejném odstínu, tuze oblíbené byly také dvoubarevné tyčinky, kde každá polovina hrotu měla jiný odstín.

Na přelomu tisíciletí frčela oranžová, své věrné zákaznice má dlouhá léta „desítka“. „To je taková ostrá červená. Vzpomínám si, jak za námi jezdil jeden ředitel z Pardubic a bral pro ženu vždy deset balení. Dělaly jsme si s kolegyněmi legraci, že si to maže i na chleba,“ popsala Zdena Borůvková. Nejpopulárnějším odstínem napříč režimy i generacemi je „čtyřiadvacítka“, tedy růžovofialová rtěnka. „Kvůli tomu, že sluší každé ženě. Hodí se ke každé pleti, ať už jste studený, nebo teplý typ,“ přiblížila Jana Nýčová, současná předsedkyně Detechy.

Ta se snaží držet krok s dnešní nesmírně širokou konkurencí, dostává Reginu zpět do regálů drogerií. „Po revoluci skončily velkoobchody, zpřetrhaly se obchodní sítě a najednou jsme museli objíždět spoustu malých drogerií a snažit se zboží udat. Mnohokrát se nám stalo, že jsme poté za kosmetiku nedostali zaplaceno a běhali po soudech,“ vysvětluje divokou atmosféru devadesátých let Zdena Borůvková.

Jana Nýčová neřeší jen byznys, ale spolu s vývojáři přemýšlí nad inovacemi, přichází s nápady, sleduje trendy. Čerstvou novinkou Detechy jsou tekuté rtěnky 7 Days. „Proč se jmenují zrovna takhle? Jsou na každý den. Snažili jsme se zvolit svěží odstíny, které osloví mladou generaci,“ popsala produkt, který se prodává od začátku dubna.

<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Žerotínova 1133/32, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: ruliskova@n4c.cz


beee