česky - english

SOUTĚŽ ČESKO JE SUPER! TAK TO VYFOŤ! ZNÁ SVÉ VÍTĚZE: LIDI, KTEŘÍ AKTIVNĚ VNÍMAJÍ VLAST

2018-10-04

Praha, 4. října 2018 – Fotografická Soutěž Česko je super! Tak to vyfoť! skončila. Celkem do ní zaslalo svoje příspěvky 2197 soutěžících. Ze snímků, na kterých jejich autoři vyjádřili, co pro ně znamená být Čechem, vybrala porota třicítku těch nejlepších.

Porota hodnotila hlavně nápad nebo umělecké ztvárnění. Technická kvalita snímku nebyla rozhodující, aby lépe znalostně a technicky vybavení soutěžící nebyli zvýhodněni. Porotě předsedal fotograf a kameraman Petr Jan Juračka, dále do ní zasedli Pavel Radosta, šéfredaktor magazínu Moje země, Michal Houdek, šéfredaktor fotografického portálu www.f22.cz, a Jindřich Böhm,  kameraman, dokumentarista a vrakový potápěč. S výběrem vítězných fotografií měli hodně práce, protože autoři do nich vložili spoustu emocí, kterým porotci museli v hodnocení přikládat velkou váhu.

Podle porotce Jindřicha Böhma se v soutěži sešla spousta krásných fotografií dokumentujících, že lidé mají Česko rádi. Většinou preferovali přírodu, památky a životní styl. „Favority soutěže napříč věkovými kategoriemi jsem vybíral podle toho, nakolik se drželi tématu, bez ohledu na to, zda byla fotografie pořízena digitálem, kompaktem nebo mobilem. Podstatná pro ně byla atmosféra fotografie a kompozice,“ popsal Böhm, jak hodnotil soutěžní snímky.

Protože obstojný digitální fotoaparát se dá pořídit jen za pár tisíc a dostačující jej mají téměř všechny moderní mobilní telefony, mohl se do soutěže zapojit opravdu každý. „Fotografie je lidem blízká a velmi dostupná. Klasická pravidla a poučky neplatí a fotografie již dávno nepatří profesionálům, kteří léta studovali u starých profesorů – to ale není špatně, je to přirozený vývoj. Jsem rád, že lidé fotí a fotografie naší krásné země jim přinášejí radost,“ vysvětlil rozmanitost i žánrovou pestrost a profesní kvalitu soutěžních snímků porotce Michal Houdek.

Potvrdil to i další porotce Pavel Radosta: „Na snímcích nebylo většinou vidět nějaké hluboké fotografické školení a ani drahá technika, ale vždycky bylo vidět okouzlení touhle zemí. Není divu, Česko je totiž super!“

Ani věk soutěžících zřejmě nijak přímo nesouvisel s pomyslnou kvalitou. Předseda poroty Petr Jan Juračka očekával, že nejlepší fotky budou v kategorii nad 25 let, a proto s ní začal. Když se pak přesouval k mladším a pak ještě k mladším, s překvapením zjistil, že nápady, kreativita či vnímání světla mají vlastně obdobné. „Jasně, ti nejmladší asi nemají kdovíjaké foťáky, ale zdá se, že vnímají svět dost podobně jako my starší. A to mě moc příjemně překvapilo,“ komentoval Petr Jan Juračka podobné snímky v různých věkových kategoriích.

Podle pořadatelů se podařilo naplnit ideu soutěže a vyburcovat obyvatele Česka, aby se zamysleli, co pro ně znamená vlast, a jak by to obrazem a krátkou větou vyjádřili. „Mile nás překvapila nejen účast vysokého počtu soutěžících, ale hlavně jejich přístup. Na snímcích je vidět, že o zadání přemýšleli a snažili se maximálně vyjádřit svoje pocity. A o to nám v soutěži šlo především – aby lidé aktivně vnímali, co představuje jejich vlast, vyhodnotil dopad soutěže Lukáš Bajer z agentury CzechTourism, vedoucí projektu Oslavme společné století.

Vyhlášení výsledků a předání cen vítězům soutěže, která pobíhala od 1. července do 15. září v kategoriích do 18 let, do 25 let a nad 25 let, proběhne v sobotu 6. 10. od 15 hodin na festivalu Tourfilm v hotelu Ambassador v Karlových Varech.

Všechny vítězné fotografie si budete moci od 6. 10. prohlédnout na internetové stránce www.společnéstoletí.cz, www.souteznemenilbych.cz nebo na Instagramu a Facebooku.

<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Žerotínova 1133/32, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: ruliskova@n4c.cz


beee