česky - english

SOUTĚŽ ČESKO JE SUPER! TAK TO VYFOŤ! MÁ PRVNÍ OCENĚNOU FOTOGRAFII

2018-07-19

Praha, 19. července 2018 – Necelé tři týdny po zahájení soutěže Česko je super! Tak to vyfoť! do ní lidé zaslali již přes 500 fotografií, na kterých mají zachytit, co pro ně znamená vlast, co pro ně znamená být Čech.

Z došlých snímků na Facebooku a Instagramu vybírají ambasadoři soutěže každý měsíc jednu fotografii, která je oslovila. Prvního oceněného zvolil zpěvák, beatboxer a herec Ondřej Havlík alias Endru. Jde o černobílý noční záběr Vítkovických železáren od autora s instagramovým nickem Jack. „Wow! Uviděl jsem ten obrázek a polila mě jarmushovská atmosféra z filmu Mrtvý muž. Vítkovice jako Dickinsonovy železárny. A zatímco kvílení brzd vlaku ohlašuje příjezd Johnnyho Deppa, odvětrávám ten atmo-průvan, který mě ofoukl, a přemýšlím, co mě na tom ještě tak baví. Mám to! Ten mládenec dokázal zmiňované české stěžování si pověsit na prádelní šňůru a ještě vzhůru nohama. Vyfotil něco, kvůli čemu nejeden Ostravák opláchl začerněnej obličej a vzal roha, něco, co je opakem přírody, a přesto – na Vítkovice nedá dopustit. Přesto v této staré industriální zóně dokáže najít krásu. Zaplaťpánbů, pane fotografe – paleta filtrů, přes který pozorujete tenhle svět, obsahuje nečekaný odstíny. Kolik filtrů – tolik světů. Díky!“ vysvětlil svoji volbu Endru.

link na fotku: https://www.instagram.com/p/BlHCijwg58p/?tagged=souteznemenilbych (volně k užití, pravidla soutěže to umožňují)

Každý ze soutěžících uchopil téma po svém. Vztah autorů k vlastní zemi často vyjadřují záběry krajiny nebo architektury s typickou dominantou. Soutěžní fotografie dokládají, že Česko má hodně skutečně krásných scenerií a malebných zákoutí. Silně emotivní náboj mají kompozičně zdařilé snímky s dramatickým světlem. Je vidět, že někteří fotoamatéři dokonale ovládají svoje aparáty – snímky umocňují kreativitou v postprodukci, kdy mění například podání barev nebo ostrost obrazu.

Kromě jasně vypovídajících dominant v krajině, zastupujících češství, jako je třeba Říp, Praha či Vltava, se objevují i hravé symboly. Například figurka Bedřicha Smetany na dívčích rukou s vytetovaným srdíčkem vtipně evokuje Mou vlast.

Častým námětem snímků je „české zlato“. Pivní variace na mnoho způsobů ukazují, že světové prvenství ve spotřebě piva není náhoda. A je pro nás charakteristické, ať se nám to líbí, nebo ne.

Vedle aranží se snahou o umělecké ztvárnění soutěží i osobní momentky zachycující s bezprostřední čistotou autorův postoj k zachycenému objektu či člověku. Například záběrem pejska v poli nebo milované osoby s hradem v pozadí autor říká „tady jsem doma, tady to mám rád“.

Pozoruhodné je, že u českého národa, který je jedním z nejaktivnějších, co se týče počtu cyklistů a turistů, zatím přišlo málo fotografií se sportovní tematikou.

Soutěžní snímky mohou lidé posílat na Facebook a Instagram až do 15. září 2018. Na Instagramu stačí uveřejnit fotku na svém profilu a přidat hashtag #souteznemenilbych, na fcb stačí zajít na stránku www.facebook.com/spolecnestoleti, kde je jako první příspěvek soutěž. Do komentářů pak postačí vložit svoji soutěžní fotografii. Slavnostní vyhlášení celkem 30 výherců ve třech kategoriích pro tvůrce „od 13 let po smrt“ s předáním cen proběhne 6. října 2018 v rámci programu festivalu Tourfilm v Karlových Varech. Všechny podrobné informace o pravidlech soutěže zájemci naleznou na stránkách www.souteznemenilbych.cz.

Foto: Dolní Vítkovice

Autor: Jack

Popis fotografie: Dolní oblast Vítkovice, nikdy neměnil bych je více. Jenom fotku pozměnil, abych u vás soutěžil. Je to krásné místo v Ostravě. Nedám na to dopustit.

<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Žerotínova 1133/32, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: ruliskova@n4c.cz


beee