česky - english

Pozor na oči, blíží se pylová sezona: samoléčba volně prodejnými léky není efektivní – správnou terapii určí jen lékař

2018-04-17

PRAHA, 17. dubna 2018Příroda se probouzí, rostliny se začínají zelenat a všechno kvete – čas vybízející k romantické procházce. Nikoli ale pro dva a půl milionu Čechů, kteří trpí alergií. Jim stačí pouhých pět pylových zrnek o velikosti dva mikrometry v jednom kubíku okolního vzduchu, a projeví se u nich alergická reakce. V období od jara do podzimu jim nemohou prakticky uniknout, protože rostliny kvetou průběžně a každá uvolní až stovky milionů pylových zrn.

Alergie je silnou reakcí imunitního systému na nějaký vnější podnět a projevuje se na různých částech těla. Postihuje také oči, přičemž alergické záněty vznikají nejčastěji jako reakce na alergeny v prostředí. „Typickým znakem alergického podráždění očí je náhlý vznik potíží a výrazné svědění. Dále pak se může vyskytnout otok víček, pálení a slzení očí a může být přidružena vodnatá rýma nebo vyrážka na kůži víček,“ vysvětlila projevy alergické reakce MUDr. Silvie Ovesná, lékařka oční kliniky Gemini. Jako prevenci lze použít sluneční brýle, které se hodí i pro zklidnění očí při alergiích.

V momentě, kdy se takové příznaky objeví, by lidé měli neprodleně vypláchnout oči studenou vodou a vyhledat lékařskou pomoc. Jen odborník přesně určí, o jakou nemoc jde, co je její příčinou, a poté nasadí tu správnou léčbu. Postižený, který si při potížích sám diagnostikuje alergii a pak si koupí bez receptu dostupný lék, se vystavuje značnému zdravotnímu riziku. Při nově vzniklých potížích by měl člověk podstoupit oční a alergologické vyšetření s nasazením odpovídající terapie. V první fázi léčby je důležité odstranění vyvolávajícího faktoru. Nejčastěji jsou nasazena antihistaminika, která blokují histamin, což je látka imunitního systému, která při kontaktu s alergenem spustí alergickou reakci. Lék může být aplikován lokálně například formou kapek, ale dobrá odezva je i po jejich celkovém podání v tabletách.

Alergické reakce nemusí způsobovat jen pyly – jestliže se u někoho projeví příznaky i mimo pylovou sezonu, neznamená to, že nejde o alergii. Pylová zrna květů jsou sice nejčastější, zato ne jediným zdrojem problémů. Lidé jsou často alergičtí na řadu dalších látek, které způsobí imunitní reakci organismu. „Většinou se jedná o prach, roztoče, plísně a zvířecí srst. Dále může vzniknout alergická reakce na léky, potraviny nebo na kosmetické přípravky,“ uvedla možné původce problémů MUDr. Silvie Ovesná.

Při běžné alergii fatální poškození zraku nehrozí. Pokud ale – i přes léčbu antihistaminiky – přetrvává pálení či řezání očí, je lepší navštívit specializovaného očního lékaře. „Při dlouhodobém používání kapek s konzervačními látkami existuje riziko zvýšené suchosti očí a poškození očního povrchu. V indikovaných případech je možné doplnit terapii o umělé slzy a slabé kortikoidy,“ popsal primář Pavel Stodůlka možné komplikace při léčbě alergie a jejich řešení. Dále se doporučuje až do odeznění potíží nepoužívat kontaktní čočky.

<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Žerotínova 1133/32, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: ruliskova@n4c.cz


beee