česky - english

Řemeslník se dnes neshání poptáváním po známých. Opravář se hledá přes internet – startem je co nejkonkrétnější web.

2018-03-14

Praha, 14. března 2018 – Stále více obchodu se dnes odehrává na síti. Objem e-commerce stoupá, za loňský rok Češi na internetu utratili 115 miliard korun. Kvalitní web s relevantními informacemi tak představuje největší prodejní výhodu, která zaručí, že se webová stránka neztratí v záplavě jiných. K úspěchu je ale potřeba pochopit a správně popsat nabízený produkt. Umožnit tak zákazníkovi co nejjednodušší nákup, a následně analyzovat jeho chování. Mnoho firem přitom stále věří, že to vše zvládnou samy.

Jak upozornil Rudolf Krčmář ze společnosti ECOMMERCZ, jde spíše o mýtus: „Při rozhovorech s potenciálními klienty se často setkáváme s odpovědí, že na webové stránky nikoho nepotřebují, protože svého člověka už mají, ať už jde o kamaráda, nebo známého ajťáka. Jenže kamarád, třeba i se zálibou v marketingu, nedokáže dlouhodobě dodávat funkční texty či dodržet správné rozvržení webu, stejně tak ajťák, který je svým zaměřením spíše programátor, nezajistí, že web bude firmu a její výrobky dobře prezentovat.“

V současné době je totiž nutné poskytnout případným zákazníkům co nejvíce podstatných informací, a to nejen o výrobku samotném, ale také o ceně či termínu dodání. Webová prezentace tak musí obsahovat co nejvíce konkrétních informací, aby zodpověděla maximum dotazů uživatele, a zároveň musí mít co nejjednodušší způsob kontaktu s prodejcem, ideálně ve formě kontaktního formuláře nebo live chatu. Pokud toto chybí, zákazník odchází na konkurenční stránky.

Spousta firem nemá na webu ani kontaktní formulář. Místo toho nutí uživatele do psaní mailů nebo telefonování, což má v mnoha případech opačný efekt, než by si společnosti přály. Zákazník prostě ze stránky odejde, protože nemá čas na to, aby volal na centrálu s číslem výrobku napsaným na papíru a ptal se na dostupnost, cenu s DPH, barevné varianty a podobně. Tohle všechno by měly kvalitní webové stránky už umět,“ upřesnil Rudolf Krčmář a pokračoval: „Dnešní on-line svět se vyvíjí neskutečně dynamicky, lidé se chovají jinak při vyhledávání na smartphonech a jinak, když jsou u svého počítače nebo tabletu. Myslet si za této situace, že vlastní programátor dokáže dostat web na špičkovou úroveň, je velmi bláhové. Google provede ročně 1600 změn ve vyhledávacím algoritmu. Stále tak platí, že web velmi rychle zastarává už první den po spuštění a bez pravidelné údržby a potřebné reakce na trendy nemůže být dlouhodobě konkurenceschopný jak technologicky, tak po designové stránce nebo v optimalizaci pro vyhledávače.

A to v silách člověka, který se tím aktivně a profesionálně nezabývá, bohužel není.“

Jaká doporučení tedy pro menší a střední společnosti vyplývají? V první řadě svěření webové prezentace profesionálům, kteří na základě kvalitních textů zajistí, aby se obsah dostal ke správné cílové skupině, vytipují efektivní klíčová slova, zabezpečí web po technické stránce. Odborníci také pracují s daty a statistikami, na jejichž základě je možné web dále optimalizovat. „Podle našich zkušeností téměř nikdo z oblasti malých a středních podniků nemá čas se webem pravidelně zabývat, analyzovat je a následovat tak aktuální trendy. Existuje malá šance, že postaví nejen hezký, ale hlavně funkční web, a ještě menší šance, že web se mu podaří dlouhodobě udržet v dobré kvalitě. Vidíme velký potenciál ve sdílených řešeních, kdy si klient koupí platformu, firma mu dodá web na klíč a pak se stará o kvalitu webu průběžně. Zákazníci se pak mohou zaměřit na vlastní produkty a jejich kvalitu. Je to jako s autem – chcete jezdit, ne navštěvovat servis,“ uzavřel Rudolf Krčmář z ECOMMERCZ.

<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Žerotínova 1133/32, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: ruliskova@n4c.cz


beee