česky - english

Olympiáda motivuje i amatéry k většímu sportovnímu vytížení – rozdíl mezi profesionálem a hobíkem je ale v zodpovědnosti

2018-02-14

KARLOVY VARY, 14. února 2018Třetina Čechů sportuje alespoň jednou týdně – ať už jde o jízdu na kole, běh nebo týmové sporty. Na rozdíl od profesionálních sportovců ovšem často podceňují regeneraci svalů. Pak dochází k přetížení, křečím, únavě – radost ze sportu a přílivu endorfinů se nekoná. Konzultace s profesionálem pomůže v každém ohledu. V lázeňském hotelu Imperial vědí, o čem hovoří: v rekonvalescenčních pobytech jsou základnou mimo jiné i českých olympioniků.

Rozdíl mezi profesionálním sportem a sportem amatérským je spíš kvantitativní. Profesionál trénuje samozřejmě intenzivněji a častěji a je vystaven většímu stresu. Obecně platí, že po výkonu, ať se jedná o zátěž převážně fyzickou, ale i psychickou, musí následovat relaxace a doplnění energie. Cílem je eliminace katabolitů, tedy pro tělo nepotřebných látek, a urychlení procesů vedoucích k obnovení homeostázy, tedy rovnovážného stavu vnitřního prostředí,“ vysvětlila MUDr. Vladislava Kundrátová, vedoucí lékařka hotelu Imperial v Karlových Varech.

Podle doktorky Kundrátové je nehledě na roční období klíčová dostatečná rehydratace a realimentace, tedy obnovení výživy. V dalších fázích regenerace jde o spolupůsobení nejen lékařů, ale i fyzioterapeutů, masérů, nutričních terapeutů a dalších lázeňských specialistů.

„Ačkoli to může znít nadneseně, tak z hlediska poskytovatelů neděláme rozdíly v kvalitě poskytované péče. Rozdíl je, že profesionální sportovec obvykle procedury zná a ví, které mu prospívají nejvíce. Profesionální sportovci vyhledávající lázeňskou léčbu se řídí tréninkovým cyklem. Amatérští sportovci bohužel obvykle zohledňují jiná hlediska – pracovní vytížení, čas dovolené a podobně. To často vede ke zbytečným úrazům a poraněním,“ shrnula Vladislava Kundrátová.

Navíc rozhodně neplatí zažitý mýtus, že během relaxace je třeba sport úplně vypustit. „Například lázeňské procedury a lehký trénink formou rehabilitačního cvičení či cvičení na odstranění dysbalancí – pilates, balanční pomůcky či jóga, ale klidně i lehký kondiční trénink nejsou rozhodně v kontraindikaci. Časové odstupy jsou samozřejmě závislé od druhu procedury a přípravy klienta. Na konci pobytu od nás tedy klient vyjde plně připravený na nadcházející sportovní sezonu. A víme, o čem mluvíme – jsme v tomto směru dodavateli českých olympioniků,“ dodala Michaela Fialová, manažerka sportcentra karlovarského lázeňského hotelu Imperial.

 

Stále populárnější týdenní pobyty pro takzvané hobíky tak mohou mít i vyloženě relaxační charakter. Například během týdenního pobytu klient absolvuje celkem devět procedur zahrnujících vodoléčbu, termální koupele, cvičení v bazénu a různé druhy masáží, které pomáhají odstraňovat blokády a pohybové obtíže a samozřejmě pomáhají i odbourávat stres a napětí. Účinek procedur je tak komplexní.

<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Žerotínova 1133/32, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: ruliskova@n4c.cz


beee