česky - english

AAAINDUSTRY.CZ: Díky silné koruně dochází na trhu s kancelářemi fakticky ke snížení cen

2009-01-15

PRAHA, 10. prosince 2008 – Ceny za pronájmy kanceláří jsou na českém realitním trhu v současnosti pro zájemce velmi příznivé. Situaci ovlivňuje posilování koruny a také stávající složitá ekonomická situace. Vyšší ceny se drží především v oblastech, které ekonomicky prosperují.

„Navýšení cen kanceláří není v podstatě žádné. Tím, že jsou smlouvy o pronájmu účtovány v eurech, společně s posilováním koruny dochází fakticky spíš ke snížení cen,“ řekl Břetislav Cieslar, ředitel pro strategii a rozvoj společnosti AAAINDUSTRY.CZ. „Ale tento předpoklad platí jen pro společnosti, které účtují v korunách a platí nájem v eurech. Někteří developeři se rozhodli, že nájmy budou účtovány v korunách, ale zatím je jich minimum.“

Velké společnosti mají nadále zájem především o kanceláře typu A, tedy prostory v moderních budovách s dostatečným parkovacím zázemím a uživatelským komfortem. Tyto typy kanceláří se zatím vyskytují pouze ve větších městech – v Praze, Ostravě, Brně, Olomouci a Plzni. Jejich cenová struktura je v těchto městech velmi podobná. Například v Brně a Ostravě se metr čtvereční pohybuje mezi 12 a 14 eury, v Plzni a Olomouci mezi 11 a 12 eury. V Praze si extrémy drží centrum, kde se ceny pohybují mezi 19 a 21 eury za metr čtvereční. Mimo centrum je cenový interval od 13,50 do 15,50 eur.

„Kanceláře typu A by se ale brzy měly začít stavět i v jiných městech, například v Hradci Králové nebo Pardubicích,“ doplnil Cieslar. „Nejdražší je Praha a v regionech se ceny v podstatě neliší. Jsou si velmi podobné a drží se v rozmezí dvanácti a čtrnácti eur za metr čtvereční.“

Ceny kancelářských pronájmů v současné době stagnují, přestože se původně předpokládalo jejich navýšení kolem deseti až patnácti procent. V průměru se ceny pronájmů v regionech zvedly o zhruba sedm procent.

„Za stagnací pronájmů stojí samozřejmě současná ekonomická krize. Společnosti začínají snižovat své náklady a stěhují se například do menších a levnějších prostor,“ zdůvodnil Cieslar. „Tam, kde se ceny zvýšily, za tím stojí ekonomická prosperita regionu. To bylo nejpatrnější v Moravskoslezském kraji. Ale i tam dochází k útlumu, protože boom je samozřejmě vázaný na automobilový průmysl, u něhož také dochází k poklesu.“

Kanceláře typu A v nových administrativních budovách se samostatně neprodávají, ačkoliv se celá patra mohou stát předmětem zájmu nemovitostních fondů. Obchoduje se tak především s kancelářskými prostory typu B. O ně mají zájem společnosti, které ke své činnosti potřebují návštěvy klientů a žádají kanceláře v centrech městech poblíž pěších zón.

„Cena velmi záleží na lokalitě. A v těchto typech kanceláří je cena také ovlivněna podlažností, což v kancelářích typu A neexistuje. Ceny tohoto typu kanceláří v podstatě kopírují ekonomickou prosperitu daného regionu. Vzhledem k tomu jsou nejnižší ceny v Ústeckém kraji,“ shrnul Břetislav Cieslar, ředitel pro strategii a rozvoj společnosti AAAINDUSTRY.CZ.

Tabulka pronájmů kanceláří typu B

Jihočeský kraj                90–180 Kč/m2/měsíc

Jihomoravský kraj           90–220 Kč/m2/měsíc
Karlovarský kraj            170–200 Kč/m2/měsíc
Královéhradecký kraj     115–165 Kč/m2/měsíc
Liberecký kraj               110–170 Kč/m2/měsíc
Moravskoslezský kraj    110–200 Kč/m2/měsíc
Olomoucký kraj            105–185 Kč/m2/měsíc
Pardubický kraj            120–180 Kč/m2/měsíc
Plzeňský kraj               115–195 Kč/m2/měsíc
Praha                          150–350 Kč/m2/měsíc
Středočeský kraj          125-225 Kč/m2/měsíc
Ústecký kraj                  85–150 Kč/m2/měsíc
Vysočina                       90–140 Kč/m2/měsíc
Zlínský kraj                  140–165 Kč/m2/měsícO společnosti AAAINDUSTRY.CZ

Společnost AAAINDUSTRY.CZ, a. s., je v rámci České republiky svým zaměřením výjimečným typem realitní kanceláře. Specializuje se na trh s nemovitostmi průmyslového, obchodního a administrativního charakteru. V nabídce disponuje širokým spektrem nejrůznějších nemovitostí na území celé České republiky. Tým odborníků s dlouholetými zkušenostmi zajišťuje na profesionální úrovni komplexní služby od poradenství přes vyhledání kupujícího až po vyřízení veškerých formalit spojených se zhodnocením nevyužívaného nemovitého majetku společnosti. 

Klienty AAAINDUSTRY.CZ jsou jak české subjekty, tak zahraniční investoři, kteří se chystají přesunout své aktivity do České republiky nebo rozšiřují jejich rozsah v tuzemsku a hledají nevyužité továrny, pozemky či kancelářské objekty vyhovující jejich představám. Společnost zároveň spolupracuje s obchodními a hospodářskými komorami i obchodními odděleními velvyslanectví. 

Mezi významné tuzemské klienty patří například Skanska Prefa, a. s., PARAMO, a. s., Obchodní tiskárny, a. s., Jihočeské tiskárny, a. s., JHComp, s. r. o., InterCora, spol. s r. o., N.G. REALITY, a. s., LINEA HOME, s. r. o., Elektroporcelán Louny, a. s., Epoli (Czechia), s. r. o., Admano CZ, s. r. o., Pražské vodovody a kanalizace, a. s., Jitka, a. s., Rain, s. r. o., Benzina a. s., EUBE, a. s., nebo Muška, s. r. o.

Majoritním akcionářem realitní kanceláře je společnost SPGroup s kapitálovým zázemím, majetkem v portfoliu v hodnotě 4,5 miliardy korun a konsolidovaným obratem v roce 2004 ve výši 6,3 miliardy korun.

<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Žerotínova 1133/32, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: ruliskova@n4c.cz


beee