česky - english

Lidé podceňují náklady na domácí mazlíčky. Pak dluží veterinářům

2016-04-19

PRAHA, 19. DUBNA 2016 – Typický dluh u veterináře je částka do 10 tisíc korun. Vymáhání takových pohledávek se přitom standardními cestami prakticky nevyplatí. Existují tak dokonce chovatelé, kteří neplatí veterinářům zcela cíleně a navštěvují pokaždé jinou ordinaci.

Zvíře je pro lidi nad 45 let, kteří si je nejčastěji pořizují, pojistkou proti osamělosti. Jenže jen málokomu dojde, že každé zvíře bude jednou nemocné. A náklady na léčbu nemocí či úrazů u zvířat snadno dosáhnou několika tisíc korun, v případě operace i 20 tisíc. Majitelé zvířete pak mohou mít problém takové náklady uhradit. Svědčí o tom případy, které pro veterinární ordinace spravují ePohledávky.cz.

„Část lidí, kteří dluží veterinářům, má skutečně problém s tím, aby několikatisícové částky zaplatili, protože mají nízké příjmy,“ řekl zakladatel služby ePohledávky.cz Tomáš Medřický. Další skupinou jsou pak ti, kteří po ošetření příslušnou částku ,zapomenou‘ poslat. Přitom to slíbili, když s sebou neměli v ordinaci dostatek hotovosti,“ vysvětlil Tomáš Medřický.

„Veterináři jsou ochotni vyjít vstříc lidem, kteří třeba při akutním ošetření zvířete nemají u sebe dostatek hotovosti. Po lékařském výkonu jim například dají podepsat uznání dluhu. Jenže někteří majitelé zvířat se jim pak odvděčí tím, že se nemají k zaplacení,“ popsal Tomáš Medřický.

Nejčastějšími dluhy u veterinářů jsou částky do 10 tisíc korun. Vymáhat přitom takové částky standardním způsobem, prostřednictvím advokáta, se prakticky nevyplatí. A na to, aby dlužníky obvolávali, nemají veterináři ani čas, ani potřebnou průpravu. Takže mnoho neférových majitelů domácích zvířat žije s „dobrým pocitem“, že získali ošetření zadarmo.

Ne všichni dlužníci však přicházejí rovnou se záměrem nezaplatit. Za vznik dluhu totiž často může i stres z obav o zdraví zvířete, který na jeho majitele chtě nechtě působí. „Podle našich informací se veterináři docela často setkávají s tím, že pro majitele zvířete nic není problém, pro svého miláčka chtějí jen to nejlepší, mnohdy i to, co není nutné, ale nedokážou uvažovat o tom, kolik to bude stát a jak to vůbec zaplatí,“ vysvětlil Tomáš Medřický.

„Existují i dlužníci veterinářů z povolání. Ti mají ve velkých městech, kde je hodně ordinací, pro své zvíře zajištěnou bezplatnou péči. Než totiž obejdou všechny ordinace ve městě, uplyne pěkných pár let,“ upozornil Tomáš Medřický, jehož ePohledávky.cz si veterináři volí právě proto, že neriskují žádné nevratné platby předem, jako je tomu u advokátů, inkasních agentur i exekutorů. Odměnu za svou práci totiž služba inkasuje až ze skutečně vymožené částky a neúčtuje si žádné zálohy ani skryté poplatky. Motivace firmy vymoci pohledávku je tak nesrovnatelně vyšší než v případě ostatních společností, jež inkasují od svých zákazníků zálohy či rovnou platby předem. Komunikace s ePohledávkami.cz navíc probíhá kompletně on-line, takže odpadá zdlouhavé čekání na volný termín ke schůzce.

Poskytování péče veterináři

Profesní řád Komory veterinárních lékařů České republiky ukládá veterináři povinnost „poskytnout první pomoc v kteroukoli dobu. V době své nepřítomnosti na provozovně nebo záznamovém zařízení uvést zastupujícího kolegu nebo pracoviště, který se zastupováním souhlasí.“

Podle stejného předpisu platí i následující: „Veterinární lékař je při výkonu svého povolání zásadně svobodný. Může ošetření odmítnout, a to zejména tehdy, nabyl-li přesvědčení, že mezi ním a majitelem zvířete není potřebná důvěra.“

Zdroj: Komora veterinárních lékařů České republiky, www.vetkom.cz/content/showPage/profesni-rad-88


O portálu Epohledávky.cz

 

Webový portál Epohledávky.cz, provozovaný společností ERECEIVABLES MANAGEMENT s.r.o., přináší revoluční řešení správy problematických pohledávek. Umožňuje bezplatné on-line kontroly případů a po jejich provedení okamžitě nabízí možnosti řešení, opět on-line, bez ztráty času nebo vynakládání finančních prostředků. Tento portál nabízí řadu předem definovaných problematik, jako jsou například neproplacené faktury za zboží nebo služby, nezaplacené půjčky, neuhrazené mzdy zaměstnavatelem, neuhrazené nájmy nájemcem, dlužné alimenty, neproplacené pojistné plnění od pojišťovny a řada dalších podle potřeb věřitelů. Stav svých pohledávek může klient sledovat on-line, aniž by urgoval osobně či telefonicky právní kancelář. Procentuální provize za poskytnuté služby plyne portálu Epohledávky.cz až v případě vymožení dluhu, nikdy ne předem. Advokáti spolupracující s Epohledávky.cz už vyřešili kolem 14 000 zadaných případů.

<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Žerotínova 1133/32, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: ruliskova@n4c.cz


beee