česky - english

Kontaminace vody v Praze 6: dva muži jsou obviněni z obecného ohrožení

2016-03-13

PRAHA, 12. března 2016 – Obyvatelé Dejvic a Bubenče od 24. do 28. května loňského roku zůstali bez pitné vody. Kvůli kontaminované vodě bakteriemi a viry onemocnělo 4144 lidí, z toho bylo 33 se střevními potížemi hospitalizováno. Pražská policie začátkem letošního března obvinila kvůli výskytu kontaminované vody v Dejvicích a Bubenči dva muže. Za obecné ohrožení jim hrozí až pětileté vězení.

Na prokazatelný trestný čin obecného ohrožení upozornila iniciativa Otrávení Pražané Magistrát hlavního města Prahy a starostu městské části Praha 6 už v loňském roce. „Po rozboru materiálu jsme ve spolupráci se znalci nalezli mnoho nesrovnalostí, které PVK usvědčují ze zásadních chyb v postupech a následně poskytování zavádějících informací pro zastření skutečnosti. V souhrnné zprávě je například jasně citováno, že voda obsažená v rekonstruovaném potrubí byla vpuštěna do distribuční sítě 22. května. Výsledky mikrobiologické a biologické analýzy odebraných vzorků se však PVK dozvěděla až 24. května. Déle než dva dny tedy kolovala v síti voda neznámého složení, což absolutně odporuje právním předpisům. Veškeré materiály, které iniciativa ve spolupráci s odborníky připravila, předala společně s trestním oznámením Nejvyššímu státnímu zastupitelství v Brně, upozornil advokát David Bascheri zastupující iniciativu občanů z pražských Dejvic a Bubenče.

Podle radnice Prahy 6 se odstávka vody dotkla 18 tisíc obyvatel. „Soukromý provozovatel vystavil svou nedbalostí tisíce občanů bezpečnostním rizikům a vleklým zdravotním problémům. Jedná se o hrubé porušení zákona a provozního řádu, a tedy i o důvod vypovězení jinak nevypověditelné smlouvy, která je dlouhodobě podrobována kritice odborníků,“ doplnil David Bascheri.

Iniciativa Otrávení Pražané poukazuje především na zdravotní, psychické i majetkové újmy poškozených obyvatel, které jdou do desítek tisíc korun. Nemalé částky na havarijní situaci vynaložilo zastupitelstvo Prahy 6 i česká vláda, která pokryla očkování dětí v zasažených oblastech ze státního rozpočtu. Soukromá firma Pražské vodovody a kanalizace, člen nadnárodní společnosti Veolia a viník zodpovědný za kontaminaci, se na náhradě vzniklých škod nijak nepodílí.

Iniciativa Otrávení Pražané kromě plošného odškodnění požaduje například úhradu očkování proti hepatitidě A vládě České republiky nebo úhradu vícenákladů všem školním zařízením v lokalitě, která musela narychlo odvolávat školní pobyty a organizovat náhradní program. Apeluje také na Veolii, která se sama pyšní programem sociální odpovědnosti, aby podpořila například výstavbu dětských hřišť v lokalitě.

 


 

O iniciativě Otrávení Pražané

Občanská iniciativa Otrávení Pražané bojuje za řádné prošetření příčin a poskytnutí adekvátních kompenzací za kontaminaci vody v pražských čtvrtích Dejvice a Bubeneč. S ohledem na velké množství poškozených spoluobčanů a s tím spojenou administrativu spolupracuje iniciativa na správě práv s renomovanou společností provozující portál ePohledávky.cz. Na něm je také k dispozici on-line formulář sloužící k registraci všech poškozených, kteří mají zájem získat skutečně seriózní vyrovnání vzniklé újmy.

 

 

 

<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Žerotínova 1133/32, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: ruliskova@n4c.cz


beee