česky - english

Firma vymáhá rodičům výživné za 34 milionů korun. Zdarma

2016-03-02

PRAHA, 2. března 2016 – Dlužné výživné rodiče začínají vymáhat nejdřív po roce až dvou. Neplatí otcové i matky. Jen za loňský rok policie eviduje 12 000 případů neplacení výživného. Průměrný dluh na výživném dosahuje v Česku 80 tisíc korun. Celková částka nezaplaceného výživného byla již v roce 2013 okolo 13 miliard korun. Vymáhání pohledávky přitom trvá v Česku nejčastěji tři až čtyři roky. Čím déle tedy rozvedení rodiče odkládají jeho zahájení, tím snadněji sami mohou sklouznout do dluhů. Doplatí na to především jejich děti.

Vymáhání výživného, jehož nejčastější výše se v tuzemsku pohybuje mezi dvěma a čtyřmi tisíci korun, mnozí rodiče vnímají jako složité a drahé. Podle odhadů se z těchto důvodů do něj vůbec nepouští až polovina rodičů, většina ostatních jej dlouhodobě odkládá. Již od roku 2014 přitom existuje zcela jednoduchý a navíc bezplatný způsob, jak dlužné výživné vymáhat. Oproti očekávání však tuto možnost nenabízí stát, ale soukromá firma.

„ePohledávky.cz nabízejí od svého vzniku v roce 2014 všem rodičům, že jim zdarma vymohou dlužné výživné,“ řekl zakladatel serveru ePohledávky.cz Tomáš Medřický. „Schopnost rodičů samoživitelů vymoci výživné je omezená a stát pro ně v tomhle nedělá nic. Tak to děláme my,“ vysvětlil. Proces vymáhání odstartuje rodič-věřitel prostřednictvím jednoduchého webového formuláře, což mu zabere maximálně minutu. Najde jej na adrese www.epohledavky.cz. V případě nejasností se samozřejmě může obrátit na informační linku, která s ním potřebné kroky projde.

Zatím nám své pohledávky svěřilo 513 rodičů. Z toho 255 jich při tom využilo i náš bezplatný formulář k podání exekučního návrhu. Ten po vyplnění stačí jen vytisknout a podat k soudu,“ doplnil Tomáš Medřický. Rodiče k vymáhání dlužného výživného přistupují nejdříve po roce, spíše až po dvou letech, ba i později. Průměrná částka výživného, které ePohledávky.cz pro rodiče bezplatně vymáhají, je tak 66 000 korun, celkem jde o 33 883 000 korun.

„Kvůli tomu, že rodič neplatí výživné, pak jeho dítě nemůže dělat sport, který ho baví, nemůže jet na školu v přírodě, zkrátka se zařadí mezi ty, kteří nemají peníze, což mu úplně zbytečně komplikuje život,“ dodal Tomáš Medřický.

Pro rodiče samoživitele, což jsou zatím z 90 procent ženy, je výživné významnou částí rozpočtu jejich neúplných rodin. Mají totiž horší uplatnění na trhu práce, často také vykonávají práce méně finančně ohodnocené a obecně jde o jednu ze skupin obyvatel nejvíce ohrožených chudobou. Studie „Matky samoživitelky a jejich situace v České republice“ z roku 2011 uvádí, že v pásmu osob ohrožených chudobou se po rozvodu ocitá 50 procent žen. Stejná studie uvádí odkaz na výzkum, podle kterého v roce 2006 téměř 60 procent samoživitelek uvedlo, že jejich čistý měsíční příjem nedosahuje 10 tisíc korun.

Tomáš Medřický službu ePohledávky.cz spustil v roce 2014, v loňském roce jí lidé již svěřili vymáhání pohledávek za více než miliardu korun. „Každý, kdo naši službu využije, přispívá k tomu, abychom mohli pro rodiče výživné vymáhat zdarma,“ osvětluje ekonomické souvislosti. Z ostatních zakázek si totiž ePohledávky.cz účtují 20 procent z reálně vymožené částky.

Bezplatnou službu vymáhání výživného sice nabízejí ePohledávky.cz zdarma již od svého vzniku, ale až nyní se této aktivitě dostane větší publicity. Sdružení Profairplay.cz se totiž rozhodlo projekt podpořit prostorem ve vysílání rádií patřících společnosti Lagardère, tedy například Evropa 2, Frekvence 1 či Rádio Zet.

 


 

O portálu Epohledávky.cz

 

Webový portál Epohledávky.cz, provozovaný společností ERECEIVABLES MANAGEMENT s.r.o., přináší revoluční řešení správy problematických pohledávek. Umožňuje bezplatné on-line kontroly případů a po jejich provedení okamžitě nabízí možnosti řešení, opět on-line, bez ztráty času nebo vynakládání finančních prostředků. Tento portál nabízí řadu předem definovaných problematik, jako jsou například neproplacené faktury za zboží nebo služby, nezaplacené půjčky, neuhrazené mzdy zaměstnavatelem, neuhrazené nájmy nájemcem, dlužné alimenty, neproplacené pojistné plnění od pojišťovny a řada dalších podle potřeb věřitelů. Stav svých pohledávek může klient sledovat on-line, aniž by urgoval osobně či telefonicky právní kancelář. Procentuální provize za poskytnuté služby plyne portálu Epohledávky.cz až v případě vymožení dluhu, nikdy ne předem. Advokáti spolupracující s Epohledávky.cz už vyřešili kolem 14 000 zadaných případů.

<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Žerotínova 1133/32, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: ruliskova@n4c.cz


beee