česky - english

Berounský domov pro seniory slaví. Popřát přijede dokumentarista Petr Horký a bývalý hokejista Lubomír Rys

2015-09-01

PRAHA, 1. září 2015 Domov pro seniory Centrum Na Verandě Beroun oslaví 8. září jeden rok od svého založení. Mezi gratulanty bude i Petr Horký, autor nejnavštěvovanějšího dokumentu roku 2014 Století Miroslava Zikmunda, nebo bývalý hokejista, manažer a kamarád Jaromíra Jágra Lubomír Rys. Připraveno bude grilování i barmanská show.

Přesně jeden rok funguje nedaleko centra Berouna nový domov pro seniory. Kapacita domova je 50 lůžek a bohužel už teď je jasné, že nebudeme schopni vyhovět všem žadatelům. Nabízíme v podstatě poslední volná místa. Bez jakékoliv finanční podpory státu jsme zvládli vybavit celý domov polohovacími postelemi a dalšími kompenzačními pomůckami. Podařilo se nám navázat spolupráci s drobnými dárci z řad obcí a fyzických osob a hlavně s řádem boromejek, se kterým úzce spolupracujeme,“ popsala Hana Červenková, ředitelka domova pro seniory Centrum Na Verandě Beroun.

V Česku je kolem čtyř tisíc pečovatelek, pro kvalitní péči to ale nestačí. „Na výběru pečovatelek jsme si dali opravdu záležet, podstatné pro nás bylo, aby se u nás senioři necítili jako v nemocnici, ale jako doma. Myslím, že se nám během poměrně krátké doby povedlo dát dohromady tým skutečných profesionálek. To lze v dnešní době považovat za zázrak, protože pečovatelů v Česku kvůli špatným finančním podmínkám dramaticky ubývá. Za největší úspěch ale považuji to, že máme budovu plnou spokojených seniorů,“ dodala Hana Červenková.

Vedle kvalitní péče pro seniory nabízí domov také domácí stravování v místní zrekonstruované jídelně. Vaří se tu nejen pro seniory, kteří jedí v klidu ve své vlastní místnosti, ale i pro veřejnost. „Jsem rád, že k nám na obědy chodí obyvatelé Berouna, ale i přespolní. Nemáme ambice stát se luxusní restaurací, proto jsou ceny nastavené tak, aby se u nás najedl každý. Hlavní jídlo stojí kolem 90 korun, vybírat je možné ze 13 jídel převážně české kuchyně, polévky, předkrmu a moučníku, řekl František Nekolný, šéfkuchař Jídelny Na Verandě.

Oslavy výročí proběhnou v úterý 8. září přímo v budově domova pro seniory. Rozhodli jsme se uspořádat grilování na naší Slunečné terase a připravili jsme barmanskou show s ohledem na stravování našich klientů. Jsem také velmi ráda, že pozvání přijali dokumentarista Petr Horký, který našim klientům povypráví zážitky z natáčení s cestovatelem Miroslavem Zikmundem, a bývalý hokejista a manažer Jaromíra Jágra Lubomír Rys,“ uvedla Hana Červenková.


O domově pro seniory CENTRUM NA VERANDĚ BEROUN, z.ú., www.domovnaverande.cz

Domov nabízí kvalitní a útulné bydlení, rodinnou atmosféru, lidský a přátelský přístup profesionálních pečovatelek, domácí stravování. Patří mezi neziskové organizace a byl založen za účelem pomoci seniorům, zdravotně postiženým a chronicky nemocným lidem, kteří vzhledem ke svému věku a zdravotnímu stavu potřebují fyzickou a psychickou pomoc, a jsou tedy závislí na pomoci jiné osoby.

Domov se nachází v klidné části Berouna nedaleko centra města. Díky své poloze nabízí procházky parkem, možnost blízkého kontaktu s obyvateli města či výletů do malebné krajiny kolem řeky Berounky. Klidné a útulné zázemí domova zajišťuje klientům domácí prostředí, domácí stravu a přátelskou atmosféru. Činnost domova navazuje na praxi a dlouhodobé zkušenosti pečovatelek v poskytování profesionální péče o seniory. Posláním domova je snaha umožnit klientům prožití klidného, bezpečného a spokojeného života, který se téměř nebude lišit od života v domácím prostředí. Ředitelkou centra je Mgr. Hana Červenková.

O Petru Horkém, www.piranhafilm.cz

Petr Horký má za sebou mnoho významných projektů. Potápěl se s velkým bílým žralokem i tygřími žraloky, v severním zakázaném teritoriu Malediv objevil dva potopené vraky, natáčel na vrcholu vybuchující sopky Merapi na Jávě. Zachránil také archiv českého hudebníka a cestovatele Eduarda Ingriše (společně s M. Zikmundem, M. Náplavou a V. Krocem). Natáčel se světovými osobnostmi Reinholdem Messnerem, Edmundem Hillarym, Arthurem C. Clarkem, Erichem von Dänikenem, Jane Goodallovou, americkými i ruskými astronauty nebo Thorem Heyerdahlem, se kterým ho pojilo osobní přátelství. Vydal šest knih, z toho dva bestsellery. Je dvojnásobným držitelem Ceny Egona Erwina Kische za mimořádné dílo literatury faktu. Za film Severní pól očima ufona získal 1. cenu na Mezinárodním festivalu outdoorových filmů 2009. Jeho dokument Století Miroslava Zikmunda byl nominován na Českého lva v kategorii nejlepší dokumentární film a stal se s více než 35 tisíci diváků nejnavštěvovanějším dokumentem roku 2014.

O Lubomíru Rysovi

 

Lubomír Rys je český manažer a bývalý hokejista, známý pod přezdívkou Čužák. Na přelomu 60. a 70. let 20. století hrál za hokejové týmy Kladno a Košice. Je autorem zábavných Decentních večerů - společenské měsíčníky se konaly pravidelně v kladenské restauraci U Zlatého selátka. Patnáct let pracoval v Americe, kde působil jako manažer hokejisty Jaromíra Jágra. Je autorem knihy Obsluhoval jsem hokejového krále.

<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Žerotínova 1133/32, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: ruliskova@n4c.cz


beee