česky - english

Čeští studenti dobývají svět. Na mezinárodních vědeckých soutěžích jsou středem pozornosti

2015-05-19

PRAHA, 19. května 2015 – Hned na několika vědeckých soutěžích s mezinárodním věhlasem bodovali v první polovině května čeští středoškoláci se svými projekty. Do Česka přivezli z různých koutů Ameriky pět cenných medailí.

Mezinárodní soutěž vědeckých a technických projektů pro středoškoláky I-SWEEEP, největší mládežnická vědecká soutěž na světě Intel ISEF a mezinárodní soutěž robotů RoboRAVE – to jsou místa, kde na sebe čeští studenti strhávají pozornost. První úspěch zaznamenali studenti v texaském Houstonu v soutěži I-SWEEEP. Ta je zaměřena na projekty z oblasti energie, životního prostředí a inženýrství. Středoškoláci do Česka přivezli stříbro a bronz. „Kateřina Valentová z Gymnázia A. Jiráska v Litomyšli bodovala v kategorii Engineering na druhém místě s projektem Optimalizace metod k charakterizaci polymerních filmů a následná příprava a charakterizace některých jejich vlastností. V té samé kategorii se dařilo i Martinu Blechovi ze SPŠ Na Třebešíně v Praze 10 s projektem Model souprav pražského metra 81-71 a 81-71M. Ten obsadil třetí místo. Letošního ročníku soutěže se zúčastnilo 668 středoškoláků ze 67 zemí a 44 amerických států, kteří do soutěže přihlásili 427 projektů. Konkurence byla tedy letos obrovská,“ popsal úspěchy svých svěřenců Stanislav Medřický, předseda Asociace pro mládež, vědu a techniku AMAVET.

Systém čištění vody od mědi pomocí podhoubí, stabilizační systém do aut, který může zabránit nehodám, a výzkum vlivu cholesterolu na buněčné membrány – to jsou projekty, se kterými čeští studenti zaujali odbornou porotu v americkém Pittsburghu na soutěži Intel ISEF. „Bronzovou medaili do Česka přivezl Ondřej Hubálek z Letohradského soukromého gymnázia. Tomu se podařilo vyvinout unikátní systém, jak s pomocí speciální houby z vody odstranit rozpuštěné těžké kovy. Ve stejné kategorii se též na třetím místě umístil Martin Ptáček z gymnázia na třídě Kapitána Jaroše v Brně. Porotu zaujal jeho stabilizační systém, který dokáže ‚ukočírovat‘ vůz v případě, že dostane smyk nebo řidič nečekaně rychle sešlápne plyn nebo brzdu,“ pokračoval ve výčtu úspěchů Stanislav Medřický.

Další úspěch čekal české studenty v Albuquerque v Novém Mexiku. Celkem 560 robotů tu letos zápolilo o umístění na příčkách vítězů v mezinárodní soutěži RoboRAVE. „Nebývalý úspěch zaznamenali pardubičtí gymnazisté Martin Jaroš a Matěj Tobiáš. Jejich robot skončil na druhém místě. Tým navíc získal ocenění za nejlepší engineering writing i za nejlepší video o stavbě robota. Znovu se potvrdilo, že při kvalitní přípravě česká mládež dosahuje na zahraničních soutěžích vynikajících umístění,“ řekl Stanislav Medřický.


O Asociaci pro mládež, vědu a techniku AMAVET, o.s., www.amavet.cz

Asociace pro mládež, vědu a techniku AMAVET, o.s. je nestátní, nezisková asociace dětí, mládeže a dospělých, jejímž cílem je vytváření a rozvíjení zájmu dětí a mládeže o vědu a techniku v České republice. Asociace byla založena 4. ledna 1990 se sídlem v Praze. Mezi hlavní aktivity patří provozování 30 zájmových vědeckotechnických center a klubů pro děti a mládež ve volném čase. Centra AMAVET pracují v Praze, Příbrami, Mostě, Lomnici nad Popelkou, Brně, Šumperku, Ostravě.

K hlavním oblastem zájmu patří informační technologie, vědy o životním prostředí, biologie, astronomie, modelářství. Kluby AMAVET jsou rovněž činné na základních a středních školách a v centrech pro volný čas. Celkový počet členů AMAVET v celé České republice přesahuje pět tisíc.

Jednou z nejdůležitějších částí aktivit AMAVET je vyhledávání a další rozvoj mládeže s vědeckým a technickým nadáním. AMAVET organizuje soutěže vědeckých projektů středoškolské mládeže, které poskytují talentovaným jedincům příležitost k rozvoji tvůrčích aktivit na poli vědy a techniky. AMAVET je také aktivní na mezinárodním evropském poli. Organizoval první evropskou výstavu vědeckých projektů mládeže ESE'96 v Praze, která přilákala více než 460 mladých účastníků ze dvanácti zemí.

 

Mezi další důležité aktivity AMAVET patří vědecké exkurze v zahraničí. Od roku 1990 vycestovalo přes osm tisíc mladých lidí do vědeckých center ve Francii, Velké Británii, Belgii, Švédsku, Německu, Norsku, Španělsku a Maroku pod záštitou AMAVET. Asociace také zve skupiny zahraniční mládeže do České republiky.

<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Žerotínova 1133/32, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: ruliskova@n4c.cz


beee