česky - english

Každý může být porotcem literární soutěže a najít svého autora bestselleru

2015-03-12

PRAHA, 12. března 2015 – Výsledky soutěže Hledá se autor bestselleru nyní závisejí i na čtenářích. Z 207 došlých povídek na téma „Od Harryho Pottera k Eragonovi, sci-fi a fantasy příběhy“ vybralo Nakladatelství Fragment finálovou patnáctku, kterou odtajní 13. 3. v pravé poledne na www.hledaseautor.cz. O konečném pořadí povídek rozhodne veřejné hlasování společně s odborným hodnocením kulturních expertů. Každý čtenář má k dispozici pět hlasů pro pět příběhů.

„Potvrdilo se, že žánry fantasy a sci-fi, které jsou v současnosti na vrcholu čtenářského zájmu, nelákají samotné psavce podobně jako klasická témata. Oproti obvyklým zadáním z minulých ročníků (o lásce s humorem, moderní pohádka pro dospělé a samozřejmě volné téma) se letošní fantasy a sci-fi pro mnohé stalo spíše výzvou,“ poznamenal výkonný ředitel Nakladatelství Fragment Pavel Nýč. „Příběhy fantasy jednoznačně převládaly nad sci-fi. V interním hodnocení uvnitř nakladatelství jsme vybírali texty s originálním tématem, stylistickým umem nebo popisující dosud neznámé světy a představy. Zda se nám výběr finální patnáctky povedl, mohou čtenáři sami posoudit na www.hledaseautor.cz.“

V pátek 13. března v pravé poledne uveřejní Nakladatelství Fragment na webu soutěže první třetiny povídek finalistů a spustí čtenářské hlasování. Každý návštěvník má k dispozici pět hlasů pro pět příběhů. „Sci-fi a fantasy příběhy nám zaslali ze tří čtvrtin mladí účastníci mezi 15 a 30 lety, autoři povídek však prostupovali napříč všemi generacemi, výjimkou nebyli ani pisatelé starší 70 let. Zatímco v minulých ročnících měly jasnou převahu autorky, tentokrát byl poměr mužů a žen vyrovnaný, “ popsal Pavel Nýč.

Svůj žebříček současně se čtenáři sestaví také odborná porota: tři kulturní redaktoři – Kateřina Farná z Práva, Petr Hauzírek z České televize, Stanislav Šulc z E15 – a autorka jedenácti fantasy knih Michaela Burdová. Pět nejlépe hodnocených povídek po dvoukolovém hlasování čtenářů i poroty bude známo ve středu, v první aprílový den (1. dubna). Jejich autoři budou poté oceněni Nakladatelstvím Fragment vydáním společné elektronické publikace.

___________________________________________________________________

Nakladatelství Fragment vzniklo v roce 1991 a specializuje se na kvalitní českou i překladovou literaturu pro děti a mládež. Od roku 2014 je členem skupiny Albatros Media a. s. Za dobu své existence vydalo více než 2650 publikací, mezi nimiž najdete leporela, zpěvníky, beletrii, učebnice i populárně-naučnou literaturu. Vydává bestsellerové série Hunger Games, Letopisy Narnie, Upíří deníky i zpěvníky Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře.

Albatros Media a. s. je mediální společnost a největší knižní vydavatelství v ČR. V návaznosti na tradici sahající až k roku 1949 společnost vydává více než tisíc knižních titulů ročně. Skupina zaštiťuje knižní nakladatelství Albatros, CooBoo, Plus, Motto, XYZ, Edika, BizBooks, CPress, Computer Press, Management Press, B4U Publishing, Fragment, partnerský projekt Edice České televize a nakladatelství elektronických knih eReading.

 

<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Žerotínova 1133/32, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: ruliskova@n4c.cz


beee