česky - english

Už 13 let jim hrozí, že skončí na ulici, podvedení klienti H-Systemu však nyní věří ve spravedlivý rozsudek

2014-10-22

PRAHA, 22. října 2014 – Miliardový majetek, se kterým vstupovala společnost H-System v roce 1998 do konkurzního řízení, se během šestnácti let nekončících sporů rozplynul neznámo kam. Kolem 1100 okradených lidí se řádného vyrovnání zatím nedočkalo. Na druhou stranu další soudní řízení s rodinami, které se rozhodly své domy na vlastní náklady dostavět, je v plánu 30. října. Jejich domy totiž podle žalobce a současného správce konkurzní podstaty patří celé do majetku vytunelovaného H-Systemu.

Největší realitní podvod 90. let oklamal přes 1100 klientů, kteří toužili po hezkém bydlení. Z plánovaného projektu však zbyly většinou jen stavební pozemky a základové desky. „Při vyhlášení konkurzu nebyly v majetku H-Systemu žádné peníze, ale hodnota nemovitostí i s pozemky činila až 1,5 miliardy korun. V současné době je v konkurzu kolem 30 milionů korun, přičemž poškozeným bylo vyplaceno kolem 220 milionů, z toho více než 52 procent firmě, která koupila pohledávku Komerční banky,“ popsal Martin Junek, zástupce Stavebního bytového družstva Svatopluk, které sdružuje většinu klientů H-Systemu, a zároveň jeden z podvedených.

Po krachu H-Systemu se také v Horoměřicích rozhodly desítky rodin své domy dostavět a v roce 1999 se s tehdejším správcem konkurzní podstaty panem Karlem Kudláčkem a věřitelským výborem dohodly na odkupu rozestavěných základů za 10,5 milionu korun. Poté klienti investovali dalších téměř 100 milionů do dostavby, ovšem k odkupu nedošlo. V roce 2000 nahradil pana Kudláčka na pozici konkurzního správce pan Josef Monsport, který celou současnou hodnotu domů v Horoměřicích přiřkl majetku H-Systemu, bez ohledu na dodatečné investice obyvatel z posledních let.

„Jsme smíření s tím, že své domy zaplatíme potřetí, jde jen o to, za kolik. Hlavně, ať o ně nepřijdeme, soudům o vystěhování čelíme už 13 let, ty průtahy jsou opravdu pro všech 56 rodin velmi vysilující,“ uvedl Martin Junek. „Určitě nemáme zájem zdržovat vyplácení dalších věřitelů, naším cílem je satisfakce pro všechny podvedené klienty. Naše poslední nabídka na odkup, která odpovídala současné odhadované hodnotě lokality před dostavbou, činila 25 milionů korun, byla však odmítnuta.“

Už v srpnovém soudním líčení potvrdil bývalý konkurzní správce H-Systemu pan Kudláček, že skutečně svolil k oficiální dostavbě inkriminovaných domů. Soud byl pak na návrh žalobce odročen na čtvrtek 30. října. „Nyní už skutečně věříme, že vše dobře skončí a že základní lidské právo na bydlení zůstane zachováno,“ dodal Martin Junek. „Posudky na hodnotu klienty dostavěných nemovitostí v Horoměřicích se různí, některé uvádějí 122 milionů korun, jeden i 160 milionů. V krajním případě, kdy by skutečně došlo k vystěhování rodin a prodeji domů, byly by finanční prostředky z více než poloviny vyplaceny firmě s pohledávkou po Komerční bance a dále věřitelům podle výše pohledávek. Vystěhované rodiny by dostaly z tohoto prodeje řádově tisíce korun, odhadujeme kolem šesti procent původní investice.“


O SBD Svatopluk

Stavební bytové družstvo SVATOPLUK vzniklo v roce 1998 v reakci na vyhlášení konkurzu na společnost H-System. Do družstva v té době vstoupilo 750 podvedených klientů zkrachovalé firmy. SBD Svatopluk se dohodlo s prvním správcem konkurzní podstaty H-Systemu na záchranném plánu dostavby v některých lokalitách neúspěšného projektu. Družstvo pod státním dozorem investovalo do dostaveb 220 milionů korun, dohromady postavilo 140 domů a bytů. Aktuálně podniká SBD Svatopluk veškeré právní kroky k ochraně práv bývalých klientů H-Systemu v lokalitách Horoměřice a Velké Přílepy.

 

 

 

 

 

 

<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Žerotínova 1133/32, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: ruliskova@n4c.cz


beee