česky - english

Štědrý den v českých restauracích tráví hlavně cizinci. Letos jich do země míří přes 115 tisíc

2013-12-17

PRAHA, 12. prosince 2013 Na Štědrý den bude mít podle odhadů šéfkuchaře Radka Davida otevřeno zhruba 40 procent restaurací, jejich klientelu budou z 80 procent tvořit cizinci. Ti chtějí nejčastěji ochutnat českou klasiku – rybí polévku, bramborový salát, kapra nebo řízek. Naopak Češi tráví Štědrý den zpravidla ve svých domovech, jež opouštějí až na Silvestra.

I když Čechů, kteří i Štědrý den tráví v restauracích, přibývá, většina z nich tráví svátky doma v rodinném kruhu. „Počet hostů, kteří jsou na Štědrý večer v restauraci, se každým rokem zvyšuje. Když jsme měli otevřeno, bylo plno, Češi ale tvořili asi jen 20 procent hostů. Pokaždé jsme připravovali klasické české menu a mezinárodní. A 70 procent hostů dalo přednost tomu českému. Letos budou naše restaurace na Štědrý den zavřené. Otevřeno bude na první a druhý svátek vánoční a samozřejmě na Silvestra. Čekáme, že bude plno,“ řekl Radek David, šéfkuchař restaurací La Veranda a Babiččina zahrada.

Naopak na Silvestra své domovy Češi houfně opouštějí, mimo ně vítá Nový rok necelých 60 procent z nich. „Samozřejmě nejčastěji míří Češi na diskotéky a do barů. Stejně jako roste počet hostů na Štědrý den, stoupá i počet těch, kteří dávají na Silvestra přednost klidnému prostředí restaurací. Z lidí, kteří 31. prosince vyrazí oslavit příchod nového roku mimo domov, jich v restauraci skončí necelá polovina,“ uvedl Radek David.

Restaurace se na své silvestrovské hosty samozřejmě připravují. Chystají různé atrakce, slevy, balíčky i speciální menu. „V La Verandě budeme hostům podávat exkluzivní čtyřchodové menu, ve kterém nechybí například terina z presovaných kachních Foie Gras, glazovaný telecí brzlík, pečený daňčí hřbet nebo pečený halibut a čokoládové cremoso. V Babiččině zahradě, kterou jsme otevřeli letos, si budou moci hosté vybírat ze stálého jídelního lístku. V obou restauracích navíc pro navození té správné vánoční atmosféry podáváme ke kávě během svátků domácí cukroví, pečené podle tradičních receptů našich babiček,“ pozval Radek David.

Rezervace na silvestrovský večer některé podniky přijímají už od léta, místa ale stále ještě jsou. Dříve bylo běžné, že se bez rezervace dopředu na Silvestra do restaurace nikdo nedostal. Dnes se restaurace snaží hostům vyjít maximálně vstříc, a pokud to možnosti dovolí, připraví stůl i hostům bez rezervace. Samozřejmě platí, že rezervace se vždy vyplatí a čím dříve ji host udělá, tím lépe. Začátkem prosince je většina restaurací obsazená zhruba z poloviny,“ uvedl Radek David.

O restauraci BABIČČINA ZAHRADA, Tovární 536, Průhonice, www.babiccinazahrada.cz

Restaurace Babiččina zahrada je zaměřena na prvorepublikovou gastronomii. Nekuřácká restaurace je v provozu denně od 10 do 23 hodin. Součástí objektu je rozsáhlá zahrada s několika altány a bylinkovou zahradou. V prvním patře budovy je sedm hotelových pokojů a místo pro terapie a masáže.

O restauraci LA VERANDA, Elišky Krásnohorské 10/2, Praha 1, www.laveranda.cz

Pražská La Veranda, otevřená v roce 2002, patří mezi podniky, které připravují francouzsko-italskou kuchyni. Kuchaři vaří z čerstvých produktů, které osobně vybírají od českých farmářů ze Šumavy, Krkonoš a Vysočiny. Mořské plody pro restauraci dováží Ital Enio z rybího trhu v Benátkách. Restaurace La Veranda je držitelem prestižních 16 bodů z 20 světového hodnocení restaurací Gault Millau.

O šéfkuchaři RADKU DAVIDOVI

Šéfkuchařem obou restaurací je Radek David, který je držitelem několika významných kuchařských ocenění. Mimo jiné se stal kuchařem období 2001/2002. V letošním roce se v soutěži profesionálních kuchařů European Catering Cup umístil na čtvrtém místě.

<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Žerotínova 1133/32, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: ruliskova@n4c.cz


beee