česky - english

Proč ženy nespí se svými muži? Vadí jim jejich chrápání. Nepříjemné zvuky vydává během spaní 54 procent mužů

2013-07-11

PRAHA, 11. července 2013 – Podle statistik trpí chrápáním třikrát víc mužů než žen. Po 40. roce věku trápí chrápání až 54 procent mužů. V České republice chrápe každý třetí občan. A právě nepříjemné zvuky jsou důvodem, proč ženy vyhazují muže z ložnic.

„Až deset procent mužů nad 40 let udává, že chrápání způsobuje vážné problémy v partnerském soužití. Toto procento výrazně stoupá v období dovolených, kdy partneři nemohou spát odděleně. Problémy s chrápáním je ale možné trvale řešit. V Česku existuje 12 spánkových laboratoří, které ročně navštíví 15 tisíc pacientů,“ popsal Peter Klimák, ORL specialista Kliniky GHC Praha.

Nejčastěji způsobuje chrápání nadváha. Další příčinou, proč muži trpí chrápáním častěji než ženy, je v průměru větší objem tkání v oblasti krku a hrudníku, které tlačí na dýchací cesty. V neposlední řadě je to také častější konzumace alkoholu, která způsobuje ochabnutí svalstva v oblasti dýchacích cest. V poslední době se zvyšuje podíl žen, které přiznávají, jak moc je chrápání protějšků obtěžuje.

„Důkladné vyšetření chrápajícího člověka odhalí dominantní příčiny chrápání a z toho se odvíjí další postup. Chirurgických zákroků, které redukují intenzitu chrápání, existuje několik.  Mezi nejčastější patří operace v oblasti měkkého patra a krčních mandlí. Zákrok probíhá v lokální anestezii a zpravidla ambulantně. Optimální, a v současnosti nejčastější, je využití laseru. Zhruba 80 procent pacientů po tomto zákroku udává zmírnění nebo vymizení chrápání,“ řekl Peter Klimák.

Chrápání s sebou ale přináší i vážnou komplikaci v podobě spánkové apnoe – poruchy dýchání, která se projevuje úplnou zástavou dechu delší než deset sekund a opakující se častěji než desetkrát za hodinu. Tou trpí až šest procent populace včetně dětí. Onemocnění je typické pro 25 procent mužů nad 50 let. Syndrom spánkové apnoe se ale nevyvíjí v řádu dnů či měsíců. Je to porucha, která se zhoršuje léta.

„Nemocný nikdy nedosáhne hladiny hlubokého spánku. Jakmile tvrdě usne, přestane dýchat, začne se dusit a dýchání nastartuje teprve sekundové procitnutí, to si ale člověk nepamatuje. Onemocnění se může projevit bolestmi hlavy, ranním pocitem nevyspání, nadměrnou denní spavostí, poruchami paměti a vysokým krevním tlakem. Onemocnění zpravidla postihuje lidi s nadváhou. Syndrom většinou nelze řešit chirurgickým zákrokem. Pacientům ve spánku pomáhá dýchací přístroj takzvaný CPAP,“ uzavřel problémy se spánkem Peter Klimák, ORL specialista Kliniky GHC Praha.

 

 

O Klinice GHC Praha, www.ghc.cz

Již od roku 1996 poskytuje soukromá Klinika GHC Praha svým klientům širokou diagnostickou a léčebně preventivní péči na vysoké úrovni.

Vedle klasických medicínských oborů se rovněž soustřeďuje na nové a velmi rychle rostoucí segmenty. Nabízí širokou škálu zákroků z oboru plastické chirurgie, ať už je to plastická operace nosu, očních víček, rtů, plastika obličeje a krku (facelift), liposukce nebo zvětšení prsou.

Klinika nabízí rovněž stomatologii. Ta využívá při ošetření klientů moderní postupy a metody za pomoci špičkového vybavení a zkušených lékařů. Součástí služeb je také bělení zubů a dentální hygiena, stomatochirurgie a ortodoncie.

Unikátní program Komplexní screening provádí interní oddělení kliniky (v kooperaci s mnoha dalšími lékařskými obory), které se zabývá nejen klinickými známkami onemocnění, nýbrž i příčinami na molekulární a buněčné úrovni.

Klinika poskytuje vysoký standard v oblasti lékařské péče a využívání nejnovějších vědeckých poznatků. Velký důraz je kladen především na předoperační a pooperační péči o klienty. Samozřejmostí je špičkové technické vybavení a komfort pro všechny klienty.

<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Žerotínova 1133/32, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: ruliskova@n4c.cz


beee