česky - english

Odborníci se rozdělili: endokrinologové optimismus meziresortní komise nesdílejí. Čechům jód prostě chybí

2013-05-23

PRAHA, 23. května 2013 – Hrozí Čechům vážná rizika z nedostatku jódu? Na X. konferenci k řešení jodového deficitu v ČR se odborníci názorově rozdělili na dva tábory. Zatímco meziresortní komise zodpovědná za dostatečný přísun jódu všem obyvatelům České republiky označila problém saturace populace za zvládnutý, lékaři z praxe si to nemyslí. Podle endokrinologů jód v českém prostředí jednoznačně chybí a jeho nedostatek stále ohrožuje především těhotné a kojící ženy, malé děti a seniory.

Jód tvoří nejvýznamnější hormonální složku štítné žlázy, jejíž účinky v organismu provázejí člověka po celý život. Podílí se na řízení významných životních funkcí, zodpovídá za rychlost a funkčnost látkové přeměny základních živin, dohlíží na jednotlivé fáze růstu a vývoj svalového aparátu. Ovšem prioritní úlohu hraje jód v období vytváření a vyzrávání centrální nervové soustavy, které probíhá od prenatálního stadia do tří let věku. Pokud v tomto období nemá těhotná a kojící žena dostatek jódu, může dítě postihnout neurologický defekt,“ upozornila odbornice na význam jódu pro lidský organismus Zuzana Hlinecká.

Přední endokrinologové zdůrazňují, že hormony štítné žlázy ovlivňují nejdůležitější orgány lidského organismu už na počátku šestého týdne od početí, tedy na přelomu prvního a druhého trimestru těhotenství. Požadavek na množství hormonu štítné žlázy, produkovaného díky správnému příjmu jódu, se v tomto období zvyšuje až pětsetkrát. Proto lékaři nabádají těhotné a kojící ženy k příjmu alespoň 250 mikrogramů jódu denně.

„V první polovině těhotentví je zárodek a následně plod, který ještě nemá vyvinutou vlastní štítnou žlázu, naprosto závislý na mateřských hormonech, při kojení pak matka ztrácí až 115 mikrogramů denně,“ uvedla Zuzana Hlinecká. Podle endokrinologů přitom běžná strava v českém prostředí nemůže těmto rizikovým skupinám stačit a doporučují celoplošnou saturaci těhotných a kojících žen v dávce 100 mikrogramů. Jako ideální přípravek se nabízí Jodis koncentrát, bez chuti a zápachu vhodný pro děti, těhotné ženy i seniory.

Ačkoli Meziresortní komise pro řešení jodového deficitu v České republice dohlíží na obohacování soli i příkrmů hospodářských zvířat jódem, potřeby moderní populace, zvlášť v raném vývoji novorozence, se podle endokrinologů neustále zvyšují. „V našich podmínkách je těžké přijímat dostatek jódu v běžné stravě. Z balení soli jód po otevření za čas vyprchává, navíc ne každý výrobce polotovarů využívá jodovanou sůl. Přirozený jód ve stravě ničí i tepelné zpracování,“ připustila Zuzana Hlinecká. „Řešením je pak vhodný doplněk stravy jako Jodis koncentrát.“

Jak zaznělo na X. konferenci k řešení jodového deficitu v České republice z řad endokrinologů, větší civilizační problém přináší nedostatek jódu než jeho nadbytek. Pokud je štítná žláza zdravá, což platí u 90 procent populace, s velkým množstvím jódu se vyrovná sama. Nedostatek jódu však může postihnout všechny obyvatele bez výjimky a s trvalými následky.

„Lokálně i celosvětově je mnohem závažnějším problémem jodový nedostatek než jeho nadbytek. V těhotenství ohrožuje plod s trvalými následky, děti jsou nezvladatelné a hyperaktivní, zároveň při nedostatku jódu klesá IQ dosažené v dospělosti o osm až třináct bodů. Rizika nadměrného příjmu jsou pouze přechodná,“ prohlásila Zuzana Hlinecká. Přímým následkem nedostatku jódu v organismu je zvětšení štítné žlázy, takzvaná struma. Nepřímo působí jodový deficit na mentální funkce dětí i dospělých, vyvolává chronický únavový syndrom a poruchy plodnosti. V těhotenství vede nedostatek jódu až v 70 procentech případů k potratovosti a narušuje zdravý vývoj novorozenců.

 

 

O společnosti PKR SLOVAKIA a. s. a produktu JODIS koncentrát


PKR SLOVAKIA a. s. je společnost, která se od svého založení v roce 2004 zabývá dovozem a prodejem specifických, patentově chráněných komodit, souvisejících s ochranou a podporou zdraví člověka. Jde zejména o oblast správné výživy a dezinfekce, v níž je snahou společnosti nabídnout alternativu bez chlóru a výrobků z něj. V tomto směru spolupracuje s kompetentními státními institucemi. PKR SLOVAKIA podporuje sport, přičemž dbá i o zdraví reprezentantů. Produkt JODIS koncentrát je výživový doplněk, který umožňuje zajistit dostatek jódu v lidském organismu. Díky své přirozenosti, vysoké biologické aktivitě a stabilitě nevyvolává nasycení organismu jódem. Více informací na www.jodis.eu.

<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Žerotínova 1133/32, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: ruliskova@n4c.cz


beee