česky - english

Češi projedí ve fast foodech až 25 miliard korun ročně, 63 procent z nich není spokojeno se svou postavou. Nabraná kila řeší liposukcí

2013-05-09

PRAHA, 9. května 2013 – Hlavním důvodem obezity jsou špatné stravovací návyky – tedy i návštěvy rychlých občerstvení. Jen v Evropě je 130 milionů obézních lidí. I z toho důvodu je liposukce nejčastěji prováděným zákrokem plastické chirurgie na světě. Další skupinu klientů poptávající odsátí tuku tvoří pacienti, kteří jsou se svou postavou jednoduše nespokojení. Jen na Klinice GHC Praha zákrok ročně podstoupí kolem tisíce pacientů, pět procent tvoří muži.

Pro tkáň šetrnější je tumenscentní liposukce s vibrací, která pomalu nahrazuje klasický způsob liposukce. „Problematická oblast se tenkou jehlou napustí tumescentním roztokem, který obsahuje anestetikum a adrenalin. To zaručuje bezbolestnost a bezkrevnost výkonu. Poté se přistoupí k odsátí tuku. Díky vibracím je vibrační liposukce snadnější a rychlejší. Tento zákrok zaručuje i snížení pooperačních bolestí, zmenšení modřin a otoků,“ přiblížil Miroslav Krejča, plastický chirurg Kliniky GHC Praha.

Absolutní novinkou je transplantace tuku. „Je pravda, že odsátou tukovou tkáň nemusíme nutně vyhodit. Při šetrném odsátí z ní můžeme další úpravou získat takzvaný tukový štep – transplantát, který pak lze použít v oblastech, kam tukovou tkáň potřebuje pacient dodat. Například v některých partiích stárnoucího obličeje, eventuálně ke zvětšení prsou a hýždí. Teoreticky je možné tukovou tkáň převést do jakékoli oblasti. Záleží však hlavně na posouzení správné indikace a současně i rizik zákroku,“ vysvětlil Miroslav Krejča.

Díky moderním technologiím je možné zbavit se přebytečných tuků za pár desítek minut. Rekonvalescence trvá pár dní. Dva týdny po operaci nosí pacienti elastické prádlo. Stehy jsou většinou vstřebatelné. „První dva dny je vhodný klid v domácím ošetření. Samozřejmě záleží na konkrétní ošetřované oblasti, v některých případech je možné zařadit se do pracovního života již druhý den po zákroku. Pracovní omezení většinou není potřebné, sportovní omezení pouze několik dnů podle rozsahu výkonu a lokality. Sprchování je povoleno už následující den po zákroku,“ popsal Miroslav Krejča.

Od dob, kdy lékaři provedli první liposukci, prošel zákrok skutečnou revolucí. V současnosti je možné zbavit se tuku bezbolestně a rychle. Mezi nejproblematičtější partie, se kterými klienti přicházejí, patří zevní a vnitřní stehna a kolena, ale i partie břicha a boků, méně často jde o podbradek. Se zákrokem by lidé neměli dlouho váhat. „Vhodnými kandidáty jsou zvláště klienti mladších věkových kategorií, kdy má kůže dobrou elasticitu. Oblasti s horší elasticitou totiž k liposukci vhodné nejsou. Významně se zvyšují rizika nedostatečného efektu anebo rizika komplikací, jako jsou nerovnosti, zatvrdliny a pomerančová kůže,“ vysvětlil Miroslav Krejča.

První odstranění tuku z kosmetických důvodů s použitím kanyly provedl francouzský lékař Charles Dujarier už v roce 1921. Pomocí děložní kyrety tehdy odstranil baletce přebytečný tuk v oblasti kolen a lýtek. Tento pokus však skončil rozsáhlým poraněním velkých cév a amputací nohy. První úspěšná liposukce čekala na svou premiéru více než padesát let, uskutečnila se v roce 1974. Skutečný průlom v oblasti liposukcí nastal až v roce 1987.

 

 

O Klinice GHC Praha, www.ghc.cz

Již od roku 1996 poskytuje soukromá Klinika GHC Praha svým klientům širokou diagnostickou a léčebně preventivní péči na vysoké úrovni.

Vedle klasických medicínských oborů se rovněž soustřeďuje na nové a velmi rychle rostoucí segmenty. Nabízí širokou škálu zákroků z oboru plastické chirurgie, ať už je to plastická operace nosu, očních víček, rtů, plastika obličeje a krku (facelift), liposukce nebo zvětšení prsou.

Klinika nabízí rovněž stomatologii. Ta využívá při ošetření klientů moderní postupy a metody za pomoci špičkového vybavení a zkušených lékařů. Součástí služeb je také bělení zubů a dentální hygiena, stomatochirurgie a ortodoncie.

Unikátní program Komplexní screening provádí interní oddělení kliniky (v kooperaci s mnoha dalšími lékařskými obory), které se zabývá nejen klinickými známkami onemocnění, nýbrž i příčinami na molekulární a buněčné úrovni.

Klinika poskytuje vysoký standard v oblasti lékařské péče a využívání nejnovějších vědeckých poznatků. Velký důraz je kladen především na předoperační a pooperační péči o klienty. Samozřejmostí je špičkové technické vybavení a komfort pro všechny klienty.

<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Žerotínova 1133/32, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: ruliskova@n4c.cz


beee