česky - english

Těhotné ženy opomíjejí dvojnásobný příjem jódu. Ohrožují tím růst a vývoj mozku dítěte

2013-05-02

PRAHA, 2. května 2013 – Jen málokterý prvek má během těhotenství a kojení takovou důležitost jako jód. Závisí na něm správný vývoj mozku dítěte, jeho inteligence i možné budoucí neduhy spojené s poruchami štítné žlázy. Případy kretenismu, ještě před šedesáti lety vcelku hojného mentálního postižení, už sice nepatří po obohacování soli jódem mezi výrazně časté, ovšem stále se odhaduje, že sníženým příjmem jódu ohrožuje své dítě minimálně jedna z pěti těhotných a kojících žen.

„Každá nastávající matka si musí uvědomit, že během těhotenství zásobuje jódem i plod v děloze, takže je nutné jeho příjem zdvojnásobit. Při nedostatku jódu v těhotenství hrozí poruchy růstu z důsledku narušeného vývoje mozku a následné snížení inteligence až mentální retardace,“ upozornila výživová specialistka Zuzana Hlinecká z PKR Slovakia. „Nejdůležitější jsou první tři měsíce těhotenství, kdy dítě ještě nemá vyvinutou svou vlastní štítnou žlázu. Navíc dostatečný příjem jódu dodá matce energii a zabrání vyčerpání, což také velmi napomůže zdravému vývoji miminka.“

V těhotenství má organismus nejenom dvojnásobné nároky na denní příjem jódu, které činí 250 mikrogramů, ale také se zvyšuje vylučování jódu ledvinami do moči, tedy jeho ztrátovost. Proto vévodí těhotné a kojící ženy společně s malými dětmi žebříčku skupin ohrožených jodovým deficitem a odborníci z České pediatrické a České endokrinologické společnosti doporučují podávat jód pravidelně všem třem zmíněným kategoriím.

„Obzvlášť nebezpečný je nedostatek jódu v graviditě, neboť postihuje zároveň dvě generace. Negativně ovlivňuje jak ženu, tak vývoj plodu a následně i dítěte,“ potvrdila endokrinoložka MUDr. Sylvie Špitálníková. „Také malé děti patří mezi rizikové skupiny obyvatelstva ohrožené nedostatkem jódu s ohledem na složení jejich jídelníčku a omezený přísun jódu v soli. Doporučuje se, aby kojící ženy a případně i malé děti, které jsou kojeny, užívaly suplementaci jódem,“ dodala MUDr. Špitálníková.

Za příhodný doplněk stravy je v těchto případech považován Jodis koncentrát. Jód se v něm váže na vodu, která se na rozdíl od jodidových tablet v těle rychle vstřebává a působí tak i v období častého nechutenství. Díky nulové chuti a zápachu jej bez problémů spolknou i malé děti. „Nejlepším způsobem dodávání jódu je strava. Do jídelníčku každého z nás včetně dětí by měly být zařazeny alespoň dvakrát týdně mořské produkty. Ovšem ani ty podle místa výlovu a po tepelném zpracování nemusí mít jódu dostatek. Jelikož by měl zvýšený příjem jódu trvat po celou dobu těhotenství a kojení, je doporučována jeho saturace Jodis koncentrátem, vhodným také k vaření,“ uvedla Zuzana Hlinecká.

Nedostatek jódu během těhotenství znamená pro ještě nenarozené dítě vážné ohrožení vývoje jeho mozku a centrálního nervového systému, což v dalším období života už není možné napravit. Některé zdravotní problémy způsobené jodovým deficitem matky v prenatálním stadiu se pak mohou projevit až o mnoho let později. „I mírný nedostatek jódu v dětství, který unikne pozornosti, se skutečně může projevit až v dospělosti jako uzlová přestavba štítné žlázy a její komplikace,“ varovala MUDr. Špitálníková. S poruchou štítné žlázy je v České republice léčeno přes pět procent populace, ale mnohem větší procento o své diagnóze ani neví. Mezi mnoho následků jodového deficitu a špatné funkce štítné žlázy se řadí také poruchy plodnosti.

 

 

O společnosti PKR SLOVAKIA a. s. a produktu JODIS koncentrát

PKR SLOVAKIA a. s. je společnost, která se od svého založení v roce 2004 zabývá dovozem a prodejem specifických, patentově chráněných komodit, souvisejících s ochranou a podporou zdraví člověka. Jde zejména o oblast správné výživy a dezinfekce, v níž je snahou společnosti nabídnout alternativu bez chlóru a výrobků z něj. V tomto směru spolupracuje s kompetentními státními institucemi. PKR SLOVAKIA podporuje sport, přičemž dbá i o zdraví reprezentantů. Produkt JODIS koncentrát je výživový doplněk, který umožňuje zajistit dostatek jódu v lidském organismu. Díky své přirozenosti, vysoké biologické aktivitě a stabilitě nevyvolává nasycení organismu jódem. Více informací na www.jodis.eu.

<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Žerotínova 1133/32, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: ruliskova@n4c.cz


beee