česky - english

Bezlepkovou dietu je třeba držet doživotně. Jídelníček přitom může být velmi pestrý

2012-08-28

PRAHA, 28. srpna 2012 – Kolem deseti tisíc Čechů drží bezlepkovou dietu. Nemocných lidí však může být i víc. Nesnášenlivost lepku neboli celiakie je totiž obtížně diagnostikovatelná a řada lidí je léčena pro jiná onemocnění. Samotná příčina nemoci je trvalá a v současné době nevyléčitelná.

„Nesnášenlivost lepku může být diagnostikována v jakémkoli věku, třeba i u seniorů. U dětí se objevují příznaky po zařazení obilných výrobků do výživy. Častými projevy onemocnění jsou průjmy, bolesti břicha, střídání nálad, vystouplé bříško, ochablé svalstvo a zpoždění psychosomatického vývoje. U dospělých jsou projevy choroby individuální,“ vysvětlila Jitka Dlabalová ze Společnosti pro bezlepkovou dietu.

Bezlepková dieta je jediný způsob, jak příznaky celiakie odstranit. Samotná nemoc je však nevyléčitelná. Na bezlepkovou dietu tělo pozitivně reaguje velmi rychle, což má ale za následek, že řada lidí začne dietu porušovat. „Bezlepkovou dietu je však třeba dodržovat do konce života a vyhýbat se potravinám obsahujícím lepek,“ upozornila Jitka Dlabalová.

V současnosti je na trhu pestrá paleta potravin vyrobených speciálně pro bezlepkovou dietu. „Celiakii mi lékař zjistil před dvaceti lety. Od té doby jsem na přísné dietě a je poměrně náročné hledat vhodné potraviny. Šíře nabídky se ale v posledních letech hodně zlepšila,“ potvrdila situaci na trhu Jana Procházková z Brna. Vhodné potraviny jsou označeny nápisem „bezlepkové“, „bez lepku“ nebo „přirozeně bezlepkové potraviny“. Některé výrobky jsou pro lepší orientaci označeny přeškrtnutým klasem.

„Společnost Hamé má ve své nabídce desítky výrobků vhodných pro osoby, které musí dodržovat bezlepkovou dietu. Přinášíme skutečně široké spektrum potravin, jako jsou například džemy, kečupy a rajčatové protlaky, sterilovaná zelenina, kojenecké výživy, paštiky, pomazánky, hotová jídla a mnohé další produkty,“ řekla Marcela Mitáčková, marketingová ředitelka společnosti Hamé.

Lepek se vyskytuje v obalech obilných zrn, jako jsou pšenice, žito, ječmen, problematický je i oves. „Při bezlepkové dietě se lidé musí vyhýbat nejen potravinám, které jsou z obilí vyrobeny, ale je nutné dávat si pozor i na potraviny, do kterých je lepek přidán skrytě. To je celá škála potravin, například džemy, kečupy a sterilovaná jídla,“ řekla Jitka Dlabalová.

Podle naší a evropské legislativy obecně platí, že pokud výrobce použije do výrobku škrob pocházející ze suroviny obsahující lepek, tedy například pšeničný, musí rostlinný původ škrobu na etiketě uvést. Například kukuřičný nebo bramborový škrob celiakům nevadí.

„Tuto zásadu firma Hamé důsledně dodržuje. V kečupech používáme kukuřičný modifikovaný škrob, takže výrobky jsou bezlepkové. Pro Hamé je situace bezlepkových potravin na českém trhu výzvou, na kterou chce aktivně reagovat vývojem novinek a investicemi do technologií, aby výrobků bez lepku mohla nabídnout co nejvíce. Přehled všech potravin vhodných pro bezlepkovou dietu lze najít na našich internetových stránkách,“ dodala Marcela Mitáčková.

 

O společnosti HAMÉ, www.hame.cz

HAMÉ s.r.o. je přední českou potravinářskou firmou zabývající se výrobou trvanlivých i chlazených potravin (Hamé, Otma, Veselá pastýřka, Hamánek, Znojmia). Hlavní sídlo společnosti je v Kunovicích u Uherského Hradiště. K výrobním aktivitám společnosti patří zpracování masa, rajčatového protlaku, zeleniny a ovoce. HAMÉ je výrobcem s nejširší nabídkou paštik, hotových jídel, masových konzerv, sterilované zeleniny, zeleninových salátů, kečupů, omáček, marmelád, džemů, kompotů, kojenecké stravy a bagetového programu. Do sortimentu HAMÉ patří i řada chlazených masových, zeleninových a ovocných výrobků.

Výrobky společnosti HAMÉ mají své pevné místo nejen na českém trhu, ale jsou známy i v zahraničí, kam směřuje cca 43 procent produkce. Na Slovensku, v Rusku, Polsku, Maďarsku, Rumunsku a na Ukrajině již HAMÉ má své dceřiné společnosti, které zde byly založeny za účelem zkvalitnění kontaktů a dodávek zboží svým obchodním partnerům v těchto zemích. Společnost HAMÉ vlastní šest výrobních závodů v České republice a dva v zahraničí. V zahraničí jde o závody Caracal v Rumunsku a Bogoljubovo v Rusku. Výrobky HAMÉ je dnes možné zakoupit v celkem 36 zemích světa.

<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Žerotínova 1133/32, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: ruliskova@n4c.cz


beee