česky - english

Nový trend: Češi nevaří teplé večeře a v kuchyni se bojí experimentovat

2012-08-03

PRAHA, 2. srpna 2012 – Podle průzkumu společnosti Hamé připravuje teplou večeři každý den jen šest procent respondentů a 67 procent téměř vždy volí ověřenou klasiku. A není divu. Kreativní vaření vyžaduje spoustu času a energie. Díky hotovým jídlům lze ochutnat každý den něco nového a ušetřit spoustu času i peněz.

„Hotová jídla jsou vhodnou a rovnocennou náhradou jídel připravovaných doma. Lidé jsou vaření ochotni věnovat stále méně času. Jak vyplynulo z průzkumu, pro 57 procent dotázaných je ideální délka přípravy teplého jídla kratší než 15 minut, čehož je doma velmi těžké dosáhnout. Hotová jídla lze velmi rychle ohřát buď v mikrovlnné troubě, nebo tradičně na sporáku. Výhodou je i to, že některá hotová jídla lze konzumovat přímo z praktických obalů, v nichž byla zakoupena,“ řekla Marcela Mitáčková, marketingová ředitelka společnosti Hamé.

Kromě požadavků na rychlou přípravu chtějí lidé i za teplé jídlo ušetřit. V průzkumu odpovědělo 78 procent dotázaných, že je za běžnou teplou večeři ochotno utratit méně než 100 korun. To je v případě návštěvy restaurace nebo dovezeného jídla domů prakticky nemožné. Zato hotová jídla jsou řešením, jak za málo peněz pořídit kvalitní teplé jídlo s minimem času stráveného u sporáku.

„Cena trvanlivého hotového jídla se pohybuje v rozmezí od 25 do 40 korun. Cena chlazených hotových jídel se pohybuje v rozmezí od 50 do 65 korun. Chlazená jídla jsou určena pro rychlou konzumaci, sterilovaná jsou naopak trvanlivá a lze je nakoupit do zásoby pro případ nečekané návštěvy, na dovolenou, nebo když prostě není chuť vařit,“ dodala Marcela Mitáčková.

Mezi současné trendy v „hotovkách“ patří lehká jednoporcová jídla s rychlým ohřevem v mikrovlnce a praktickou vidličkou v balení. Jde o výrobky ideální pro aktivní lidi trávící hodně času v pohybu. Tato jídla Hamé vyrábí pod názvem „Take a break“ a jsou běžně k dostání v obchodních řetězcích a na čerpacích stanicích.

„V Hamé se snažíme vyhovět co nejširšímu spektru chutí zákazníků, proto je nabídka hotových jídel velmi pestrá. Na své si přijdou milovníci klasických jídel, jako je hovězí guláš s houskovým knedlíkem, svíčková na smetaně a mnoho dalších. V nabídce myslíme i na vegetariány a mlsouny. Pro ně tu jsou třeba halušky s mákem, bramborové šišky plněné povidly nebo čínské nudle,“ vysvětlila Marcela Mitáčková.

„Hotová jídla jsou velmi vhodná také pro ty, kteří si hlídají svůj jídelníček. Na každém balení hotových jídel Hamé jsou přehledně uvedené nutriční hodnoty, které lze v případě využití rozvozu jídel z restaurace zjistit jen velmi obtížně,“ dodala Petra Šrámková, zástupce přednosty OB kliniky.

Při samotné výrobě jídel je v Hamé věnována velká pozornost zejména hygieně a čistotě použitých surovin. Po tepelném zpracování probíhá kontrola správnosti uzavření obalu. Před tím, než každý výrobek opustí brány závodu, proběhne ještě řada dalších přísných kontrol.

 

ZÁKAZNÍCI HAMÉ O HOTOVÝCH JÍDLECH

PETRA, účetní, 27 let

S přítelem jsme oba poměrně dost pracovně vytížení a po návratu domů se nám ani jednomu nechce vařit. Dlouhou dobu jsme večeře řešili návštěvami restaurací, což významně zatížilo náš rozpočet. Jednou jsem v supermarketu objevila hotové jídlo od Hamé a koupila ho spíše ze zvědavosti. Byla jsem ale mile překvapená a od té doby večeře jinak neřešíme.

MARIE, důchodkyně, 72 let

Po tom, co se od nás odstěhovaly děti, stala se z vaření nepříjemná povinnost. S manželem jsme se odbývali studenými jídly. To nás ale nebavilo dlouho. Dcera nám poradila, ať vyzkoušíme hotová jídla. Samozřejmě jsem na její radu hned zapomněla. Zanedlouho nás pozvala domů na večeři, kde jsme ochutnali svíčkovou. Byla výborná, dokonce lepší než ta moje. S manželem jsme byli hodně překvapení, když nám dcera sdělila, že autorkou omáčky není ona, ale Hamé.

DANIEL, podnikatel, 42 let

Vaření jsem nikdy moc neřešil, vždycky jsem měl partnerky, které se o moje stravování staraly. Až když jsem potkal svou současnou ženu, která v kuchyni příliš času netráví, zjistil jsem, jak obtížné a časově náročné je připravit dobré jídlo. Řešením se pro nás stala hotová jídla od Hamé. Ušetřený čas trávíme sportováním nebo návštěvou divadel, což je určitě příjemnější než stát u plotny.

LUCIE, na mateřské dovolené, 32 let

Vždycky jsem hodně vařila, příprava teplého jídla mi nikdy nedělala problémy. S příchodem syna se ale vše změnilo. Veškerý čas jsem samozřejmě začala věnovat jemu a večer byla tak unavená, že příprava teplého jídla nepřipadala v úvahu. Můj muž se rozhodl zakročit poté, co večeřel každý den chleba s máslem, sýrem nebo šunkou – záleželo na tom, co doma bylo. Hotová jídla od Hamé si kupuje každý den cestou z práce, doma si je i sám připraví a oba jsme spokojení.

MICHAL, student, 19 let

Po nástupu na střední školu vznikl nečekaný problém. Ve škole, kam chodím, totiž není školní jídelna. Ze začátku jsem se snažil vařit si obědy sám, to mi ale nešlo, přece jen jsem kluk a taky mám ve svém věku lepší věci na práci. Máma mi jednou koupila „hotovku“ od Hamé, už je to přes rok a za tu dobu jsem vyzkoušel snad všechno, co mají, a všechno bylo dobré.

 

PŘÍKLAD VYVÁŽENÉHO JÍDELNÍČKU

1 kcal = 4,2 kJ

Snídaně (362 kcal, tuky 18 g, bílkoviny 11 g, sacharidy 38 g)

 • 100 g Chléb celozrnný
 • 50 g Májka chlazená (Veselá pastýřka)

Oběd (491 kcal, tuky 10 g, bílkoviny 25 g, sacharidy 74 g)

 • 395 g Kuřecí stehno na smetaně s rýží (Veselá pastýřka)
 • 100 g Moravanka (Znojmia)

Večeře (499 kcal, tuky 26 g, bílkoviny 14 g, sacharidy 51 g)

 • 70 g Křehký pšeničný chléb
 • 140 g Hanácký salát (Hamé Life Style)

Snídaně (520 kcal, tuky 20 g, bílkoviny 24 g, sacharidy 60 g)

 • 60 g Křupavý chléb
 • 130 g Budapešťská pomazánka (Hamé Life Style)

Oběd (551 kcal, tuky 18 g, bílkoviny 19 g, sacharidy 75 g)

 • 315 g Boloňské špagety (Veselá pastýřka)
 • 100 g Kukuřice (Znojmia)

Večeře (430 kcal, tuky 5 g, bílkoviny 8 g, sacharidy 88 g)

 • 200 g Vařené těstoviny
 • 175 g Toskánská omáčka

 

Jako dopolední svačinu je vhodné zvolit menší kus ovoce, jako odpolední müsli tyčinku nebo nízkotučný jogurt. Tekutiny je vhodné v průběhu dne doplňovat neslazenými nápoji.

 

DOTAZNÍKOVÉ ŠETŘENÍ

Empirický výzkum byl prováděn během července tohoto roku formou dotazníkového šetření, kterého se zúčastnilo 250 respondentů. Z větší části (78 %) tvořily skladbu dotazovaných ženy. Průměrný věk dotazovaných byl mezi 25 a 40 lety. Nejmladšímu respondentovi bylo 21 let a nejstaršímu 72 let. Největší počet dotazovaných dosáhl středoškolského vzdělání. Hlavní část respondentů (82 %) tvořili obyvatelé hlavního města Prahy.

 

O společnosti HAMÉ, www.hame.cz

HAMÉ s.r.o. je přední českou potravinářskou firmou zabývající se výrobou trvanlivých i chlazených potravin (Hamé, Otma, Veselá pastýřka, Hamánek, Znojmia). Hlavní sídlo společnosti je v Kunovicích u Uherského Hradiště. K výrobním aktivitám společnosti patří zpracování masa, rajčatového protlaku, zeleniny a ovoce. HAMÉ je výrobcem s nejširší nabídkou paštik, hotových jídel, masových konzerv, sterilované zeleniny, zeleninových salátů, kečupů, omáček, marmelád, džemů, kompotů, kojenecké stravy a bagetového programu. Do sortimentu HAMÉ patří i řada chlazených masových, zeleninových a ovocných výrobků.

Výrobky společnosti HAMÉ mají své pevné místo nejen na českém trhu, ale jsou známy i v zahraničí, kam směřuje cca 43 procent produkce. Na Slovensku, v Rusku, Polsku, Maďarsku, Rumunsku a na Ukrajině již HAMÉ má své dceřiné společnosti, které zde byly založeny za účelem zkvalitnění kontaktů a dodávek zboží svým obchodním partnerům v těchto zemích. Společnost HAMÉ vlastní šest výrobních závodů v České republice a dva v zahraničí. V zahraničí jde o závody Caracal v Rumunsku a Bogoljubovo v Rusku. Výrobky HAMÉ je dnes možné zakoupit v celkem 36 zemích světa.

<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Žerotínova 1133/32, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: ruliskova@n4c.cz


beee