česky - english

Peníze rychle a na ruku: pomůže factoring nebo krátkodobá půjčka?

2012-05-16

PRAHA, 16. května 2012 – Navzdory utlumené ekonomice a stagnaci investic stoupá zájem firem o nebankovní produkty. Vyplývá to ze statistik České leasingové a finanční asociace, která za první čtvrtletí 2012 zaznamenala meziroční nárůst objemu nebankovních úvěrů pro podnikatele o 3,4 procenta a factoringu o 2,2 procenta. Který zdroj financování je výhodnější, v jakých situacích a pro koho?

Pozitiva krátkodobých půjček bezpochyby spočívají v rychlém, bezproblémovém vyřízení a snadné administraci. „Podnikatelé nás oslovují tehdy, když se jim pohledávka někde zpozdí a oni urgentně potřebují profinancovat svoje aktivity, peníze musí mít okamžitě, nejdéle do dvou dnů,“ uvedl Aleš Budín, majitel portálu bezbanky.cz a specialista na krátkodobé půjčky oproti zástavě. „Částku pak může klient vyrovnat kdykoli – za týden, za měsíc, podle toho, kdy mu odběratel zaplatí,“ upřesnil Budín.

Naopak factoringové financování a správa pohledávek se domlouvají zpravidla na celý rok, mnohdy ještě před vznikem samotných pohledávek a za předpokladu jejich minimálního objemu ve výši 20 milionů korun. V případě regresního factoringu zůstává věřitelem klient, u bezregresního factoringu přebírá riziko platební neschopnosti odběratelů factor. Volba té pravé peněžité podpory při krátkodobých výpadcích cash flow tak závisí na dvou faktorech – rychlosti, v jaké podnikatel peníze potřebuje, a důvěře, kterou chová ke svým odběratelům.

„Jestliže podnikatel ví, že mu odběratelé zaplatí nejdéle do tří měsíců, a sám shání finanční prostředky hned, pak se vyplatí rychlá půjčka u seriózního poskytovatele. Hotovost dostane během pár hodin a úrok bude nižší než provize factoringové společnosti za odkup pohledávky,“ přiblížil Aleš Budín z Bez banky, s.r.o. „Pokud ale podnikatel tuší, že odběratelé nemají vůli nebo možnosti jeho pohledávky splácet, je výhodnější je prodat. Factoringové společnosti si však bonitu dlužníků i odběratelů důkladně prověřují,“ dodal Budín.

Před podpisem smlouvy musí klient factora přesvědčit, že je schopen mu ročně postoupit pohledávky za alespoň 20 milionů korun. „Jde zpravidla o pohledávky se smluvně dojednanou splatností od 30 do 90 dnů, které splňují požadavek na určitou diverzifikaci, tedy vznikají z dodávek minimálně pěti odběratelům,“ řekl Tomáš Morávek z ČSOB Factoring. Podle Karla Machytky, místopředsedy představenstva Factoringu České spořitelny, je třeba, aby firma disponovala alespoň jednoletou historií a obratem od 30 milionů korun výš. „Před schvalováním obchodního případu požadujeme standardní ekonomické podklady klienta – daňová přiznání, strukturu pohledávek a závazků či čestné prohlášení,“ vyjmenoval Machytka  a upozornil, že factoringové financování nelze nabídnout společnostem, v nichž jsou klient i jeho odběratel majetkově nebo personálně spojeni.

Pro podnikatele, kteří potřebují peníze rychle, na krátký čas a sami bezpečně zvládají administraci svých pohledávek, je nebankovní úvěr často lepším řešením. Vyřízení krátkodobé půjčky je o poznání snazší a splatit ji lze kdykoli během jejího trvání. „Také máme klienty, kteří na factoringové financování nedosáhli nebo jim prověřování bonity přijde neúměrně složité a časově náročné,“ uvedl Aleš Budín z Bez banky. „Ve srovnání s regresním factoringem je sice naše půjčka úrokově o málo dražší, ale daleko rychlejší a administrativně jednodušší. Při porovnání s bezregresním factoringem, tedy odkupu a převzetím rizika neplacení pohledávky, je naše půjčka navíc i levnější.“

Tab1: Výhody nebankovních úvěrů pro podnikatele a factoringu

Nebankovní úvěr u Bez banky
(zdroj: bezbanky.cz)

Factoring
(zdroj: factoringcs.cz, csobfactoring.cz)

- financování oproti zajištění majetkem (automobil, stroj, nemovitost), který může klient dál využívat

- půjčované částky se pohybují od 20 tisíc do několika milionů, nejčastěji od 50 do 300 tisíc korun

- splatit půjčku lze kdykoli během jejího trvání bez dalších poplatků (například po týdnu)

- rychlost vyřízení od 2 hodin (ručení automobily) do 2 dnů (ručení speciálními stroji, nemovitostmi)

- levnější úročení a služby do půlhodiny pro stálé klienty

- financování na základě úspěšné analýzy bonity klienta a jeho odběratelů

- rychlost vyřízení 2 týdny

- komplexní služby spojené s administrací pohledávek i převzetí rizika neplacení (regresní nebo bezregresní factoring)

- zpravidla roční spolupráce s možností automatického prodloužení smlouvy

- minimální objem postoupených pohledávek za rok 20 milionů korun/roční obrat firmy od 30 milionů korun

 

O společnosti BEZ BANKY, s.r.o. a portálu www.bezbanky.cz

Společnost BEZ BANKY, s.r.o. poskytuje svým klientům kvalitní servis v oblasti krátkodobých půjček od roku 1992, kdy vznikla pod názvem 1. moravská autozastavárna. K původní brněnské pobočce přibyla loni na podzim další dvě nová kontaktní místa – od 1. října 2011 funguje pobočka v Ostravě, o měsíc později byla otevřena pobočka v Praze. Déle než rok nabízí společnost své služby na internetovém portálu www.bezbanky.cz. Firma se specializuje na krátkodobé finanční půjčky oproti zástavě, kterou mohou být různé druhy motorových vozidel a nově také nemovitosti. Na rozdíl od konkurenčních firem umožňuje společnost BEZ BANKY dlužníkovi po celou dobu půjčky využívat svůj zastavený automobil, pokud je jeho okamžitá prodejní hodnota vyšší než sto tisíc korun.

<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Žerotínova 1133/32, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: ruliskova@n4c.cz


beee