česky - english

M&M Reality: Rekonstrukce nemovitosti před prodejem je zrádná – je dobré vědět, kdy se vyplatí

2012-05-09

PRAHA, 9. května 2012 – Vyplatí se rekonstrukce, anebo se taková investice změní ve zbytečný náklad? Nejčastější odpovědí je rezolutní zamítnutí: Ne, rekonstrukce se nevyplatí. Podle odborníků z M&M Reality není situace tak jednoznačná: jednoduché úkony jako vymalování, natření oken či radiátorů nebo odvoz sutě z prodávaného pozemku mohou majitelům v konečném zúčtování přinést i statisíce.

„Například domečku, jehož cena by mohla být kolem milionu korun, výrazně uškodí pohled na střechu v dezolátním stavu. Zájemce přijde společně s makléřem a hned vidí páku, jak jít s cenou o 200 tisíc i čtvrt milionu korun dolů. Pak se zaměří na špatnou vodu, špatné topení a skončí na ceně minus 400 tisíc od původní vize,“ uvedl Miroslav Jonáš z realitní kanceláře M&M Reality některé faktory, které ovlivňují konečnou sumu obchodu. „V takových případech se vyplatí zrenovovat alespoň věci, které jsou zvenčí a na první pohled vidět. Střechu svépomocí nebo s minimálními výdaji prostě přeložit. Zato nové stropní desky či řecký sloup uprostřed panelákového obýváku vskutku nikdo neocení.“

Není třeba vysokých investic, aby nemovitost na trhu zaujala. Záleží na detailech, které majitele ani nic nestojí. A nízká tržní cena už kupce přitáhne sama. Namísto rozsáhlé rekonstrukce je mnohdy lepší obyčejná péče o vzhled domu. Věci viditelné na první pohled dokážou stejně rychle přesvědčit jako odradit. Pokud prodej trvá několik měsíců, je dobré starat se například o zahradu či o okapy. Zvlášť urgentní to bývá při prodeji rekreačních nemovitostí.

„Jednou za čas vzít sekačku a terén upravit přece stojí možná stokorunu danou ochotnému sousedovi. Lidé se však chtějí nemovitosti zbavit, přestanou se o ni starat a vše zarůstá, do domu se vkrádá zatuchlost. U starších prostor, když se nepoužívají a například přes zimu je méně prohlídek, je to bez větrání hodně znát, když makléř s návštěvou otevře dveře. Na jedné schůzce jsme také v domě našli bezdomovce, takže z koupě sešlo. Na první pohled jde o logické věci, ale prodávajícím stále nedocházejí,“ popsal Miroslav Jonáš.

Rekonstrukce se majiteli vyplatí pouze v případě, že je levná a nemovitost s ní neztratí konkurenční výhodu na trhu. Nákladné předělávky paradoxně zájemce o koupi odpudí – vysokou cenou zakalkulovanou do ceny prodejní, ale i sníženou možností zařídit si obytné prostory podle svého. „Opravdu nejhorším řešením je udělat kompletně nové bytové jádro a dát například svítivě oranžovozelené obklady,“ potvrdil Miroslav Jonáš z M&M Reality. Každý má rád něco jiného od velikosti koupelny přes obývací stěnu až po výšku kuchyňské linky.

 

5 rad a 5 zákazů při vylepšování nemovitosti před jejím prodejem

5x ANO

- rekonstruovat pouze v případě, že tržní cena nemovitosti zůstane nízká

- zkrášlit nebo opravit nedostatky patrné na první pohled

- rekreační nemovitosti zbavit mechu, zanesených okapů a pravidelně kontrolovat stav nemovitosti

- z pozemků uklidit haldy

- udržovat nemovitost v obytném stavu kvůli návštěvám potenciálních kupců (sečení trávy na zahradě,      větrání atd.)

5x NE

- nákladná rekonstrukce cenu nemovitosti nezvýší – pokud ji prodávající chce promítnout, poničí tak její  konkurenceschopnost na trhu

- obklady, novými jádry apod. kupce nikdo neošálí

- předraženým vybavením, které je pro většinu zájemců zbytečné, navyšovat požadovanou částku za      nemovitost

- nechat ošklivě černé stěny, které ubírají prostoru desítky tisíc, když stačí vymalovat za pár stovek

- přestat se o nemovitost starat a nechat ji makléři špinavou se zarostlou zahradou


 

O realitní kanceláři M&M Reality

Společnost M&M reality holding, a. s., se zabývá zprostředkováním prodeje nemovitostí, pronájmem objektů a jejich správou a samozřejmě poskytuje i široké právní a finanční poradenství v oblasti realit. Díky silnému finančnímu zázemí, síti poboček po celé České republice a makléřům vyškoleným odborným školicím programem je schopna prodat jakoukoli nemovitost v bezkonkurenčně krátkém čase.

M&M Reality disponuje více než 2300 makléři ve 111 pobočkách v rámci České republiky. Denně nabízí více než 24 tisíc zakázek, ročně prodá přes 10 tisíc nemovitostí. Aktuálně spolupracuje s více než 57 tisíci poptávajícími klienty. V roce 2011 zobchodovala nemovitosti v celkové výši necelých 12 miliard korun. Realitní kancelář pro své klienty samozřejmě zajišťuje komplexní právní servis i finanční poradenství – ve vlastním hypotečním centru, které za rok 2011 zprostředkovalo hypoteční úvěry v objemu přesahujícím 2,5 miliardy korun.

<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Žerotínova 1133/32, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: ruliskova@n4c.cz


beee