česky - english

Rady pro podnikatele: s bankou nebo bez banky?

2012-04-12

PRAHA, 12. dubna 2012 – Podle aktuálních údajů České bankovní asociace bylo za posledních dvanáct měsíců poskytnuto podnikům nepatrně více – o 0,9 procenta – úvěrů než v období předešlém. Firmy měly největší zájem o kontokorent, revolvingové úvěry a pohledávky z kreditních karet, tedy o produkty s krátkodobou splatností, ale podmíněné účtem v konkrétní bance. Ne každý živnostník však na takové půjčky dosáhne, není schopen doložit minulá daňová přiznání, kladný hospodářský výsledek nebo bezdlužnost vůči státním institucím.

„Oslovují nás lidé a podnikatelé, kteří shánějí peníze okamžitě, na krátkou dobu kvůli investiční příležitosti s brzkou návratností. Někteří už mají negativní zkušenost v bance, která jim vypověděla úvěr, snížila kontokorent nebo po dlouhém zpracování jejich žádost úplně odmítla,“ vypočítal Aleš Budín, jednatel společnosti Bez banky, která poskytuje krátkodobé půjčky oproti ručení, například automobilem nebo strojem. Věc v zástavě přitom může majitel dál využívat.

Pokud klient hledá kapitál se splatností delší než půl roku, je lepším řešením bankovní úvěr. Naopak v případě, kdy firma potřebuje finanční pomoc okamžitě a na peníze za vlastní služby či produkty teprve čeká, je nejsnadnějším řešením obrátit se na seriózního poskytovatele mimo bankovní sektor. „Smlouvu uzavíráme nejčastěji na měsíc nebo na několik měsíců. Půjčku lze splatit kdykoliv, i po pár dnech, úroky klient zaplatí jen za každý započatý týden. Naopak půjčka může být také automaticky prodloužena, pokud jsou řádně placeny úroky. Částky se pohybují od 20 tisíc do několika milionů, převážně však v rozmezí od 50 do 300 tisíc korun,“ popsal Aleš Budín.

Vyřízení úvěru v bance je podmíněno schvalovacím procesem s rizikem odmítnutí. Žadatelé často neprojdou tzv. scoringem z důvodu nedostatečného obratu nebo ziskovosti firmy, a to i v případě, že mají dostatek majetku, ale nechtějí ho prodávat. „Takoví klienti už se mnohdy na banku ani neobracejí a jdou rovnou k nám, aby neztráceli čas. Půjčka jen na pár týdnů je vyjde i levněji. Pokud ale někdo potřebuje finance na delší dobu, je výhodnější banka, řekněme od půl roku výše,“ naznačil rozdíl v úrokových sazbách a době splatnosti Aleš Budín.

Zatímco společnost Bez banky počítá úrok 2 až 3 procenta týdně a kdykoli umožňuje úvěr splatit, krátkodobé bankovní produkty nabízejí roční úrokovou sazbu individuálně, kolem deseti procent, se splatností až několik let. Je tedy na podnikateli, aby uvážil, jak rychlá bude návratnost jeho investic a která služba je pro něj z daného hlediska výhodnější. „Ve srovnání známého RPSN (roční procentní sazba nákladů) vychází banka samozřejmě lépe, u nás ale klient zaplatí jen za dobu, kdy peníze skutečně potřebuje, takže mnohdy vyjde úrok i nižší. Navíc půjčené peníze dostane jen několik hodin po svém rozhodnutí navštívit některou z našich poboček. Dostupnost půjčky, jednoduché vyřízení, ale také serióznost a kvalita služeb jsou důvody, pro které se k nám klienti rádi vracejí,“ uzavřel Aleš Budín.

 

Tabulka: Srovnání podmínek poskytnutí podnikatelského krátkodobého úvěru v bankovním a nebankovním sektoru

S bankou

Bez banky

Dostupnost půjčky

Klient prochází schvalovacím procesem banky, při tzv. scoringu musí uspět v mnoha kritériích

Okamžitou půjčku dostane klient oproti adekvátnímu zajištění (automobil, stroj, nemovitost), které může dál využívat

Bonita žadatele

Klient prokazuje kladný výsledek hospodaření firmy, minulá daňová přiznání a bezdlužnost vůči státním institucím

Jediné podstatné je zajištění movitým či nemovitým majetkem

Rychlost vyřízení

Několik dnů až týdnů

Od 2 hodin (ručení automobily) do 2 dnů (ručení speciálními stroji, nemovitostmi)

Délka splácení

Od několika měsíců do několika let (předčasné splacení půjčky dle smluvních podmínek  jednotlivých bank)

Od jednoho týdne do několika měsíců – splatit půjčku lze kdykoli během jejího trvání bez dalších poplatků  (například po týdnu)

 

O společnosti BEZ BANKY, s.r.o. a portálu www.bezbanky.cz

Společnost BEZ BANKY, s.r.o. poskytuje svým klientům kvalitní servis v oblasti krátkodobých půjček od roku 1992, kdy vznikla pod názvem 1. moravská autozastavárna. K původní brněnské pobočce přibyla loni na podzim další dvě nová kontaktní místa – od 1. října 2011 funguje pobočka v Ostravě, o měsíc později byla otevřena pobočka v Praze. Déle než rok nabízí společnost své služby na internetovém portálu www.bezbanky.cz. Firma se specializuje na krátkodobé finanční půjčky oproti zástavě, kterou mohou být různé druhy motorových vozidel a nově také nemovitosti. Na rozdíl od konkurenčních firem umožňuje společnost BEZ BANKY dlužníkovi po celou dobu půjčky využívat svůj zastavený automobil, pokud je jeho okamžitá prodejní hodnota vyšší než sto tisíc korun.

<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Žerotínova 1133/32, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: ruliskova@n4c.cz


beee