česky - english

Analýza M&M Reality: Rok 2012 odstartoval vysoko nad hranicí letitého rekordu

2012-04-04

PRAHA, 3. dubna 2012 – Stagnace cen nemovitostí a meziroční nárůst poptávky po nich o víc než čtvrtinu. Takové jsou výsledky hodnocení prvního kvartálu 2012 společnosti M&M Reality. Negativní dopady ekonomické krize na obchod s realitami jsou, zdá se, zažehnány. Specialisté z M&M Reality hlásí nejsilnější začátek roku v sedmileté historii svého podnikání.

V lednu až březnu 2012 se hodnota nemovitostí z druhé ruky výrazně nezměnila. Lehce zdražily pouze pozemky, maximálně však o jedno až dvě procenta, a to již tradičně na základě sezonní vlny zájmu.

Mezi cenově nejzajímavější lokality patří dlouhodobě severní Čechy a severní Morava. „Například na Mostecku a Teplicku koupíte za milion čtyři byty a můžete je pronajímat se ziskem vyšším, než když za milion koupíte jeden byt v Pardubicích,“ potvrdil pověst regionu Miroslav Jonáš, spolumajitel realitní kanceláře M&M Reality. „Letos mě velmi překvapila Vysočina, kde jsme za leden a únor zaznamenali o 57 procent více prodejů než loni touto dobou. A v neposlední řadě nesmím opomenout Ostravsko, kde ač je velké množství volných bytů, tak obchody stále rostou,“ doplnil.

Podle Miroslava Jonáše pomohlo pozitivní situaci na trhu s nemovitostmi ustálení politiky hypotečních bank. „Oproti loňskému roku můžeme klientům vyřizovat půjčky mnohem snadnější a přístupnější cestou. Společnost zaznamenala nárůst poptávky o více než 25 procent a čísla to dokládají: jde o nejlepší leden a únor od vzniku firmy v roce 2005 a také podle březnových výsledků i dalších ukazatelů, které sledujeme, výrazně překročíme letošní plán obratu, který jsme si stanovili o čtvrtinu vyšší než v rekordním loňském roce,“ uvedl Miroslav Jonáš.

Jen rekreační objekty, kterým od března měla začít prodejní sezona, si nejspíš ve srovnání s předešlým rokem nijak nepolepší. Pro stávající klientelu převážně mladých lidí nejsou příliš atraktivní. „Převis nabídky chatových objektů je od roku 2009 stále vysoký a ani letos se nedá očekávat výrazný boom v jejich nákupu. Je třeba si uvědomit, že generace, která nyní odrůstá, si za posledních dvacet let odvykla jezdit každý víkend na chalupu,“ vysvětlil Miroslav Jonáš.

Při pohledu na vývoj trhu s nemovitostmi zaráží odborníky z M&M Reality jediná věc. „Proč pokračují výstavby nových bytů, když desítky tisíc bytů a domů postavených v předchozích dvou třech letech zejí prázdnotou a developeři je stále nabízejí za nesmyslné ceny? Češi opravdu nejsou hloupí a zvlášť krátce po realitní krizi, masivních propadech cen a podobně nebudou nesmyslně utrácet – zvlášť, když kvalita za cenou výrazně pokulhává,“ nadhodil Miroslav Jonáš. Výsledky podnikání M&M Reality z posledních měsíců jasně ilustrují atmosféru na českém trhu a dokládají, jaké bydlení za současných podmínek kupující preferují.

 

 

O realitní kanceláři M&M Reality

Společnost M&M reality holding, a. s., se zabývá zprostředkováním prodeje nemovitostí, pronájmem objektů a jejich správou a samozřejmě poskytuje i široké právní a finanční poradenství v oblasti realit. Díky silnému finančnímu zázemí, síti poboček po celé České republice a makléřům vyškoleným odborným školicím programem je schopna prodat jakoukoli nemovitost v bezkonkurenčně krátkém čase.

M&M Reality disponuje více než 2300 makléři ve 111 pobočkách v rámci České republiky. Denně nabízí více než 24 tisíc zakázek, ročně prodá přes 10 tisíc nemovitostí. Aktuálně spolupracuje s více než 57 tisíci poptávajícími klienty. V roce 2011 zobchodovala nemovitosti v celkové výši necelých 12 miliard korun. Realitní kancelář pro své klienty samozřejmě zajišťuje komplexní právní servis i finanční poradenství – ve vlastním hypotečním centru, které za rok 2011 zprostředkovalo hypoteční úvěry v objemu přesahujícím 2,5 miliardy korun.

<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Žerotínova 1133/32, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: ruliskova@n4c.cz


beee