česky - english

Roste zájem o půdu coby dlouhodobou investici, poptávka vzrostla o čtvrtinu

2008-06-13

 

 

 

PRAHA, 13. června 2008 - Tuzemské realitní společnosti reagují na zvyšující se poptávku stále dalším rozšiřováním poskytovaných služeb. Ty investorům usnadní koupi, pronájem nebo prodej pozemků a objektů. Portfolio služeb společnosti AAAINDUSTRY.CZ zahrnuje služby spojené s vyhledáním nemovitosti, zprostředkováním její koupě a vyřízením všech náležitostí nutných k užívání této nemovitosti. Při realizaci nového projektu je samozřejmostí vyřízení územního rozhodnutí, stavebního povolení i zajištění tendru na hlavního dodavatele stavby.

 

„V rámci našich služeb nabízíme zajištění i takzvaného scelování pozemků. Většinou totiž pozemek nepatří pouze jednomu majiteli, ale je rozdělen mezi více vlastníků. Při scelování a jednání s více majiteli vznikají pochopitelně problémy, které za klienty řešíme my," řekl Břetislav Cieslar, ředitel pro strategii a rozvoj společnosti AAAINDUSTRY.CZ. „Někteří investoři požadují pouze zajištění scelení pozemků. Větší pozemky, které se prodávají vcelku, jdou lépe na odbyt a představují lukrativnější investici," dodal Cieslar.

 

Nejobtížnější je výkup a následné scelování pozemků, které jsou ve vlastnictví jednotlivých menších majitelů. V rámci poskytování služeb klientům zajišťuje společnost AAAINDUSTRY.CZ i změny územního plánu. „Když by se například vykupoval pozemek, je dobré vědět, co klient požaduje, a mít dopředu předjednanou změnu územního plánu. Od toho se pak nakonec může odvíjet i výkupní cena pozemku," uvedl Cieslar.

 

Ceny pozemků se odvíjejí i od toho, na co je investor chce změnit. Pozemek, který investor vykoupí se záměrem změnit ho na komerční plochu, je pravděpodobně možné prodat za daleko vyšší cenu, než kdyby byl určen pro rodinné domy. „Podle našich zkušeností se u obcí nejlépe vyjednává územní změna na bydlení. Naopak nejhůře se dojednává změna na komerční užití, jako jsou supermarkety a hypermarkety. Nikdo nechce mít supermarket hned za domem, ale většina do nich jezdí nakupovat. I když cena komerčních ploch se může vyšplhat i o desítky procent výše," komentoval Cieslar.

 

Podle zkušeností společnosti AAAINDUSTRY.CZ se nejhůře dojednávají podmínky s majiteli orné půdy, kteří k ní mají vztah. „Vlastníci pozemků jsou různí, ale pokud jde o zemědělskou půdu, je jednání složitější. Většinou k ní mají majitelé vřelý vztah a není jim lhostejné, co se s ní stane," dodal Břetislav Cieslar. V polích se obchodní centra stavějí obtížně, pokud neleží na krajích velkých měst, takže z těchto pozemků vznikají povětšinou průmyslové zóny. Případně lze takové pozemky využít pro rodinné domky, pokud nejsou příliš vzdáleny od měst.

 

Typickými klienty společnosti jsou investoři, kteří mají zájem obchodovat s půdou. Stále častěji se objevují investoři, kteří vykupují ornou půdu jako předmět dlouhodobé investice. Počet poptávajících meziročně stoupl až o 25 procent. „V podstatě většinou jde o investiční společnosti. Nákup většího množství orné půdy pro ně představuje investici do budoucna. Ceny zemědělské půdy během let porostou - nárůst ceny v příštích pěti letech odhadujeme až o 30 procent," doplnil Břetislav Cieslar, ředitel pro strategii a rozvoj společnosti AAAINDUSTRY.CZ.

<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Žerotínova 1133/32, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: ruliskova@n4c.cz


beee