česky - english

Petr Horký přešel Grónsko z východu na západ

2010-06-15

PRAHA, 15. června 2010 - Dokumentarista a dobrodruh Petr Horký urazil během pětadvaceti dnů pochodu 580 kilometrů od východního k západnímu pobřeží Grónska. Horký se jako člen mezinárodní expedice Cross Greenland, kterou tvořili ještě čtyři Angličané a jeden Kanaďan, stal následovníkem tří předchozích českých expedic z let 1984, 1996 a 2000, jež po šířce přešly grónský ledovcový příkrov.

„Jsem moc rád, že jsem tam byl, že jsem to přežil, že nikdo z té party neumrzl, že tam nebyl žádný fatální problém. Z toho mám obrovskou radost. Myslím si, že mám nové přátele, perfektně jsme si sedli a do budoucna plánujeme další cesty," řekl Petr Horký.

Letos Horkému cestu do Grónska zkomplikovalo přerušení letecké dopravy z důvodu činnosti sopky Eyjafjallajökull na Islandu a k expedici se kvůli tomu připojil na poslední chvíli. Výprava nakonec vyrazila s osmidenním zpožděním. Během cesty zažili polárníci obrovské výkyvy teplot od plus dvaceti stupňů Celsia až k minus čtyřiceti. A bez větších problémů po pětadvaceti dnech opustili povrch ledovce.

„První ráno, kdy jsme se probudili v tundře, shodou okolností přijely dva školní autobusy. Až díky těm dětem, které tak kolem nás běhaly jak řeka při povodni, jsem zjistil, jak jsme takzvaně zpomalení. Za těch bezmála šest set kilometrů se člověk naučí mít velmi úsporné všechny pohyby. Ve chvíli, kdy se s námi paní učitelky rozdělily o přebývající sendviče, jsme měli pocit, že nic lepšího jsme nikdy nejedli," popisoval s úsměvem Petr Horký.

Známý cestovatel a režisér dokumentárních filmů byl v polárních oblastech už potřetí. V roce 2008 spolu s Miroslavem Jakešem uskutečnili nejdelší český pochod k severnímu pólu a před rokem ve stejné sestavě v Grónsku ušli necelých tři sta kilometrů z Kangerlusaqu do Sisimiutu, připojili se na trasu jednoho z nejtěžších polárních závodů Arctic Circle Race a navštívili eskymáckou vesnici Sarfanguit.


O Petrovi Horkém

Petr Horký má za sebou mnoho významných projektů. Potápěl se s velkým bílým žralokem i tygřími žraloky, v severním zakázaném teritoriu Malediv objevil dva potopené vraky, natáčel na vrcholu vybuchující sopky Merapi na Jávě. Zachránil také archiv českého hudebníka a cestovatele Eduarda Ingriše (společně s M. Zikmundem, M. Náplavou a V. Krocem). Natáčel se světovými osobnostmi Reinholdem Messnerem, Edmundem Hillarym, Arthurem C. Clarkem, Erichem von Dänikenem, Jane Goodallovou, americkými i ruskými astronauty nebo Thorem Heyerdahlem, se kterým ho pojilo osobní přátelství. Vydal šest knih, z toho dva bestsellery. Je dvojnásobným držitelem Ceny Egona Ervína Kische za mimořádné dílo literatury faktu. Za film Severní pól očima ufona získal 1. cenu na Mezinárodním festivalu outdoorových filmů 2009.

Informace z cesty můžete sledovat na Facebooku na stránce Petra Horkého anebo na internetu www.piranhafilm.cz

Petr Horký

- * 4. 2. 1973, režisér, cestovatel
- Žije na hausbótu v Praze a na statku za Prahou.
- Ženatý, s manželkou Janou mají devítiměsíční dceru Evu.
- Facebook (Petr Horký Piranhafilm), web (www.piranhafilm.cz), deník Sport (www.deniksport.cz).


Expedice a projekty
2008 EXPEDICE SEVERNÍ PÓL VODKA AMUNDSEN
- úspěšné dosažení severního pólu vlastní silou, dvoučlenná expedice (spolu s Miroslavem Jakešem), nejdelší česká expedice na severní pól, kniha, fotovýstava, TV film, film Severní pól očima ufona (1. cena na Mezinárodním festivalu outdoorových filmů 2009)
2004-2007 TAJNÉ VRAKY - SECRET SHIPWRECKS (MALEDIVY)
- historicky první potápěčská expedice do severního zakázaného teritoria Malediv, objev dvou potopených lodí a jejich zavedení do map, TV seriál Tajné vraky (vysíláno v programu ČT - listopad, prosinec 2007)

2002-2006 CUBA LIBRE (Kuba)
- dokumentární film a kniha-bestseller (prodáno téměř 10 tisíc knih a 5 tisíc DVD), ceny na filmových festivalech, Cena Egona Ervína Kische

2006 JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA
- natáčení s TYGŘÍM ŽRALOKEM ve volném moři bez ochranných pomůcek, dokument STOPAŘI (ocenění na festivalech)

2006 INDONÉSIE
- natáčení a výstup na právě vybuchující sopku MERAPI na Jávě

2005 JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA
- natáčení s VELKÝM BÍLÝM ŽRALOKEM, dokument JÁTRA (ocenění na festivalech)

2005 KALIFORNIE, USA
- záchrana archivu EDUARDA INGRIŠE (společně s Miroslavem Zikmundem a Miroslavem Náplavou), spolupráce na knize M. Náplavy Plavby „sebevrahů", film Ingriš! Eduard Ingriš (Cena za dokument mimořádné historické hodnoty MFOF 2007)

1997-2005 Projekt NEZNÁMÁ ZEMĚ
- přibližně 35 zemí světa, kniha a TV seriál, zahájena spolupráce s Thorem Heyerdahlem, mimo jiné natáčení s Edmundem Hillarym, Arthurem C. Clarkem, Erichem von Dänikenem, Jane Goodallovou, americkými i ruskými astronauty aj. (seriál opakovaně vysílán Českou televizí, vydána kniha Neznámá Země, Cena Egona Ervína Kische)

1996 MONGOLSKO
- expedice Olgoj Chorchoj do mongolské pouště Gobi po stopách legendárního obřího červa-zabijáka

Knihy
Dvě cesty za archeologií (spolu s M. Náplavou)
Sloni žijí do sta let (spolu s M. Zikmundem a M. Náplavou) - bestseller
Neznámá Země
Cuba Libre (spolu s M. Náplavou) - bestseller
Honba za obřím červem a jiná dobrodružství (spolu s M. Náplavou)
Zpráva o cestě na severní pól

Dokumenty (výběr, celkem asi 60)
Sloni žijí do sta let - návrat Miroslava Zikmunda po 40 letech na Srí Lanku
TV seriál Neznámá Země (21 dílů, Zvláštní cena na festivalu Tourfilm Karlovy Vary 2006)
Ingriš! Eduard Ingriš (Cena za dokument mimořádné historické hodnoty MFOF 2007)
Cuba Libre (bestseller - 5 tisíc prodaných DVD, ocenění na MFOF 2007)
Maledivy - velké divy (pět dílů, ocenění z festivalu Tourfilm)
Stopaři - tygří žralok (ocenění na MFOF 2008, FPF Tatry 2008, PAF Tachov)
Česká republika - Země divoké přírody (zvláštní cena na MFOF 2006)
Populárně naučný TV seriál Umění oplodnění (vysíláno v sedmi zemích Evropy, prodány 2 tisíce DVD)
Populárně naučný TV cyklus Alchymie bytí (18 dílů)

O Grónsku

Grónsko je největší ostrov na světě. Leží mezi chladnými oceánskými proudy, navíc na ostrově vane chladný vzduch ochlazený o pevninský ledovec. Ten pokrývá 1 833 900 čtverečních kilometrů, což je 85 % povrchu ostrova, a od severu k jihu měří 2500 km, od východu k západu 1000 kilometrů. Uprostřed je až 3410 metrů silný, nejvyšší bod ledovce má 3270 m n. m. To vše představuje 10 % světových zásob čerstvé vody. Kdyby roztál, stoupne hladina oceánu (údajně) o sedm metrů. Stáří ledovce sahá do třetihor, asi 7 milionů let zpět, led se ale postupně mění, proto je současný led starý asi 100 tisíc let. Grónské klima je arktické. Normální teploty jsou pod nulou, v létě je málokdy více než 10 stupňů Celsia. Nejnižší teplota byla naměřena na nejsevernějším výběžku ledovce (-70 °C).

<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Žerotínova 1133/32, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: ruliskova@n4c.cz


beee