česky - english

AAABYTY.CZ: Poptávka se před létem oživila – prohlídky jsou již dnes domlouvány i na červenec

2010-06-15

PRAHA, 15. června 2010 - Znatelné oživení poptávky registrují v posledních dvou týdnech realitní kanceláře. Oproti minulosti totiž letní měsíce zatím nevypadají na období realitních prázdnin. Již dnes jsou prohlídky domlouvány na červenec. Realitní odborníci vidí důvody pro změnu chování jednoznačně: Ceny klesly ve většině na možné minimum a banky se v úvěrové politice začínají chovat vstřícněji.

„Změny v poptávce se týkají nejen metropole, ale jdou napříč územím České republiky. Je to logické: dosavadní vývoj cen nevypovídá o dalším možném poklesu. Naopak podle prozatímních závěrů analýz cenového vývoje je patrné, že ke konci třetího čtvrtletí by mohlo dojít k mírnému navýšení cen v řádech jednotek procent," uvedl Otakar Šmíd, ředitel realitní kanceláře AAABYTY.CZ.

Podle realitní kanceláře AAABYTY.CZ byly k 15. červnu domluveny prohlídky už na druhou polovinu července. Takové chování bylo v minulosti velmi výjimečné - především kvůli dovoleným, které komplikovaly dohodnutí termínu. Poptávající tak nechávali transakce až na začátek školního roku.

Oproti minulosti vidíme nárůst zájmu o prohlídky v létě o 20 procent. A to jsme teprve před začátkem léta. Zatím nehovoříme o začátku nového trendu, spíše o zajímavé situaci a zajímavém přístupu poptávajících, ale i větší prázdninové vstřícnosti nabízejících," popsal Otakar Šmíd.

Podle výsledků cenového vývoje za posledních pět měsíců realitní kancelář AAABYTY.CZ potvrzuje i přesnost svých cenových analýz. V první polovině roku se u všech nemovitostí po celé České republice potvrdila v průměru stagnace. Už v průběhu jara 2010 se opět nastartovala poptávka, a to na úroveň srovnatelnou s rokem 2006. Zájem přetrvává především o nepředražené nemovitosti - tedy ty, u kterých si majitelé uvědomili, že za ceny platné během boomu roku 2007 se dnes prodat nedá.

Největší poptávku zaznamenávají startovací byty, tedy nemovitosti do 50 metrů čtverečních, jejichž cena je pro mladé páry hledající nové bydlení dostupná a řešitelná rozumnými splátkami hypotéky. „Investiční příležitostí letošního roku zůstávají - stejně jako v minulých letech - pozemky a kvalitní novostavby v atraktivních lokalitách s odpovídajícím poměrem ceny a kvality. Dále pak jde samozřejmě o byty v centrech větších měst, startovací byty a rodinné domky v lokalitách s dobrou dopravní dostupností a občanskou vybaveností," uzavřel Otakar Šmíd, ředitel realitní kanceláře AAABYTY.CZ.

Realitní kanceláře napříč trhem však zdůrazňují, že za poslední rok je více než v minulosti nezbytné kontaktovat pro obchod seriózní realitní kancelář disponující týmem odborníků. Pro poptávající je v tuto chvíli spolupráce se seriózní realitní kanceláří zvlášť důležitá. Nejen proto, aby v rámci realitního obchodu nenaletěli, ale též aby udělali obchod za zajímavou cenu. Ta se navíc zvlášť v loňském roce měnila velmi rychle, a i letos je zřejmé, že co platilo včera, je dnes na jiné úrovni. Z téhož důvodu je spolupráce s profesionály důležitá i pro nabízející.

 

O realitní kanceláři AAABYTY.CZ

Realitní kancelář AAABYTY.CZ je jednou z kapitálově nejsilnějších realitních kanceláří na trhu v České republice a jednou ze tří největších realitních kanceláří z pohledu počtu prodaných nemovitostí. Na tuzemském realitním trhu funguje od roku 2005. Aktuálně spolupracuje s více než 120 makléři a 12 převodci.

Během prvního pololetí roku 2009 disponovala nabídka kanceláře měsíčně v průměru téměř 1100 nově zařazenými nemovitostmi. Objem prodaných nemovitostí překročil měsíčně bezmála 300 milionů korun. Prostřednictvím realitní kanceláře shánělo nemovitost téměř šest tisíc nových poptávajících měsíčně.

AAABYTY.CZ disponují sítí poboček a obchodních míst v celé České republice. Majoritním akcionářem realitní kanceláře je společnost SPGroup s kapitálovým zázemím, majetkem v portfoliu v hodnotě 4,5 miliardy korun.
je spolupráce s profesionály důležitá i pro nabízející.

<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Žerotínova 1133/32, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: ruliskova@n4c.cz


beee