česky - english

Turistická návštěvnost Prahy rapidně klesá! – Prahu podpoří nový internetový portál Prague Events Calendar

2009-03-25

PRAHA, 25. března 2009 – Jednou z novinek na podporu cestovního ruchu v Praze i v celé České republice je nový informační portál PRAGUE EVENTS CALENDAR. Oficiálně byl spuštěn 25. března ráno a má sloužit k lepší orientaci v akcích konaných v Praze. Hlavně se však má stát důležitým nástrojem pro rozhodování potenciálních klientů – vybrat si Prahu jako kvalitní destinaci a dát jí přednost před jinými městy. Prague Events Calendar má Prahu podpořit a otevřít všem potenciálním klientům.

„Prague Events Calendar se zásadně liší od webů podobného zaměření. Designově a vizuálně je propracovaný, přehledný a sexy a především prezentuje Prahu jako moderní a otevřené město. Nejsou tam žádné upoutávky ani reklamy na ubytování, jde pouze o informace týkající se eventů a zajímavých akcí,“ uvedl Jiří Gajdošík, generální ředitel hotelu Le Palais Prague. „Žádnou erotiku, eskortní služby ani pochybné akce na těchto stránkách klienti nenajdou. Do podpory portálu se zatím zapojilo přibližně 45 subjektů – hotelů, které budou stránky podporovat na svých webech, v tiskových materiálech a e-mailech. A co je nejdůležitější: hoteliéři bez ohledu na svůj vlastní produkt táhnou za jeden provaz.“

Praha bývala v minulosti velmi významnou turistickou destinací. V roce 2008 však zaznamenala propad na REVPAR (Revenue per available room) ve výši 24,8 procenta v porovnání s rokem 2007. Začátek roku 2009 tento trend potvrzuje a propad se nadále prohlubuje až na 35 procent. Nejdůležitější trhy pro Prahu, a to i pro pětihvězdičkové hotely, jsou vlivem finanční krize v šoku. Klienti z USA jsou cenově mnohem citlivější, a ceny tak musely jít výrazně dolů. Španělsko bylo s podílem 8,66 procenta nejsilnějším trhem pro Prahu, v roce 2008 jeho podíl nedosáhl ani šesti procent. Britské zastoupení se v Praze od roku 2006 neustále snižuje a krize propad ještě prohloubila.

„Nárůst kapacity pražských hotelů se podle Českého statistického úřadu zvýšil od roku 2000 o více než 7,9 procenta. Nárůst příjezdů se podle údajů CzechTourism zvýšil v roce 2008 o čtyři procenta, a to hlavně v sektoru tříhvězdičkových hotelů. Kapacita zůstává nevyužita, finanční krize stav jen prohlubuje a mezi jednotlivými hotely se bojuje hlavně cenou,“ řekl Gajdošík. „To vše vede pražské hoteliéry k tomu, že se snaží nikoli pouze situaci přihlížet, ale také s ní aktivně bojovat. Jednou z novinek na podporu cestovního ruchu a pro lepší přehlednost a orientaci v akcích konaných v Praze je právě portál Prague Events Calendar.“

Portál PRAGUE EVENTS CALENDAR www.pragueeventscalendar.cz má ryze informativní charakter. Jeho hlavním úkolem je zviditelnit Prahu, propagovat akce, které jsou v Praze pořádány, a nalákat klienty, aby si za cílovou destinaci vybrali českou metropoli. Je to portál, jenž má ovlivnit klienta v průběhu jeho rozhodovacího procesu, pro kterou z destinací se rozhodne. Přehled nejzajímavějších akcí v Praze v oblasti kultury, sportu, zábavy a hudby byl spuštěn 25. března 2009. Cílem projektu je shromáždit všechny informace o zajímavostech a dění v Praze i mimo ni na jednom místě v moderním a přehledném designu a usnadnit potenciálním klientům rozhodování, kterou destinaci zvolit – představit nástroj, který jim umožní rozhodnout se pro Prahu.

„Klienti v Praze zohledňují ceny více než klienti navštěvující regiony, a cena se tak stává hlavním nástrojem konkurenčního boje. V sektoru pětihvězdičkových hotelů v nízké sezoně začínáme na 69 eurech pro prodej veřejnosti, což neodpovídá cenám v pětihvězdičkových hotelích. Město pro zviditelnění Prahy coby lukrativní a zajímavé destinace v rámci marketingové podpory nedělá tolik, kolik by bylo potřeba. Momentálně jsou finančně více podporovány regiony, město Praha nikoli,“ poznamenal Jiří Gajdošík, generální ředitel hotelu Le Palais Prague.

Generálním partnerem projektu Prague Events Calendar se stal CzechTourism za významné podpory Asociace hotelů a restaurací ČR spolu s dalšími exkluzivními partnery. Projekt bude podporován nejen ze strany hotelů a restaurací, které budou webový portál propagovat v tiskových materiálech, na vlastních webech a v e-mailech, ale i ze strany organizace CzechTourism. Webové stránky budou představovány ve všech jejích zastoupeních v zahraničí.

Příčiny poklesu turistického byznysu v roce 2008 v Praze

KONKURENCE

- Praha nabízí 328 hotelů s více než 25 tisíci postel pokoji, z celkového počtu je 33 hotelů pětihvězdičkových.
- Klienti v Praze stále více zohledňují ceny.
- Téměř všechny hotely se otevírají v centru města.
- Bohužel se otevírají i hotely, jejichž kvalita a funkce jsou pochybné.

MĚNA

- Česká měna posílila vzhledem k roku 2007 až o 19 procent, v tuto chvíli sice oslabuje, ale většina velkého obchodu byla uzavírána v době silné koruny, tedy v průběhu roku 2008, což má dopad na rok 2009.
- Destinace se tím pro cestující velmi zdražila.
- Klienti jsou opatrnější v utrácení za jídlo a pití i v ostatních výdajích.
- Zisky se kvůli nákladům v lokální měně a příjmům v eurech viditelně snížily.

DESTINACE

- Podle STR Global (dřívější The Bench) činí ztráta v pětihvězdičkových hotelích v porovnání s předchozími lety až 31 procent na REVPAR (Revenue per available room).
- Praha jako město pro turismus nic nedělá, respektive velmi málo.
- CzechTourism (státní centrála pro turismus) má v porovnání s konkurenčními městy typu Vídně nebo Berlína velmi omezené finanční prostředky na propagaci.  
- Prague Convention Bureau začíná úplně znovu, v roce 2008 bylo nově nastaveno, první výsledky lze očekávat v roce 2011.
- Česká republika jako jediná v konkurenčním regionu – Rakousko, Německo, Španělsko – nemá ministerstvo cestovního ruchu. Tím je turismus lokálně vnímán velmi slabě.

TRHY

- Nejdůležitější trhy pro Prahu a také luxusní hotely jsou v šoku.
- USA – cenově jsou mnohem citlivější. Ceny musely jít razantně dolů.
- Španělsko – ještě v roce 2007 s podílem 8,66 procenta patřilo mezi velmi silné trhy, zato v roce 2008 nedosáhlo ani 6 procent.
- Velká Británie – zastoupení na trhu se v Praze od roku 2006 neustále snižuje. Stopy krize byly znatelné již od března 2008.

SEGMENTY

- Téměř všechny segmenty se mění.
- Internet produkuje velmi málo v porovnání s dřívějškem a pouze v nižších cenových kategoriích.
- V katalozích je nepřeberné množství hotelů v centru města, katalogy vznikly v době, kdy bylo v Praze hotelů málo, operátoři měli omezený výběr a téměř všechny hotely se v katalozích objevily. Hotely otevřené později – tedy podstatně lepší a nové – se do katalogů dostávají obtížně, protože operátoři zkrátka neradi mění hotely.
- Skupiny z USA nemohly být vzhledem k cenám a síle lokální měny vůči USD prodávány.
- Korporátní klientela je cenově senzibilní a díky velmi široké nabídce neustále vyhledává nové možnosti.
- Konference se jako jediný segment udržely.
- Počet individuálních klientů nadále klesá.

 

O hotelu Le Palais Prague, www.palaishotel.cz

Hotel Le Palais Prague své služby nabízí v budově původního rezidenčního paláce z roku 1897, která byla postavena ve stylu Belle Époque. Otevřen byl v roce 2002 a má velmi výhodnou polohu v klidné rezidenční části Vinohrad – pět minut jízdy od Václavského náměstí. Dekorace hotelu a jeho vnitřní architektura jsou dílem paní Veroniky Jurkowitsch, které se podařilo vytvořit ojedinělou kombinaci elegance, moderní techniky a smyslu pro detail.

Návštěvníkům nabízí 60 pokojů a dvanáct apartmánů, a je tedy skutečným butikovým hotelem s jedněmi z nejkrásnějších apartmánů v Praze. Šéfkuchař Radek Šubrt připravuje v restauraci Le Papillon speciality české a mezinárodní kuchyně a k dispozici je i 24 hodin otevřený lobby bar, knihovna a konferenční místnost. Pure Spa a Health Club jsou, stejně jako restaurace a bar, přístupny i hostům, kteří v hotelu nebydlí.

Hotel Le Palais získal několik ocenění. V roce 2005 Leaders Club Gold Award, v roce 2004 Leaders Club Guest Recognition Award. V roce 2008 byl podle výsledků hodnocení internetového portálu TripAdvisor vyhodnocen jako hotel s vůbec nejlepším servisem v Evropě a dále jako třetí nejluxusnější v Evropě a pátý na světě. Hotel Le Palais se také stal Czech Republic´s Leading Boutique Hotel 2008 – ocenění uděleno v rámci World Travel Awards.

<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Žerotínova 1133/32, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: ruliskova@n4c.cz


beee