česky - english

Dečka s květy a pár tkaniček? V Česku se zrodila unikátní strategická hra pro celou rodinu

2019-06-19

PRAHA, 19. června 2019 – Mohli vsadit na jistotu a poohlédnout se v zahraničí po dalším herním trháku a populární „deskovku“ jednoduše lokalizovat. Bez výraznějších nákladů a vlastní invence. Největší tuzemský hračkář Dino Toys však pokračuje v podpoře českých autorů a rozvíjí originální nápady. Nejnovějším objevem je Louka jak vyšitá, která na první pohled upoutá jedinečným textilním hracím plánem, tkaničkami i krásnými ilustracemi od Dominiky Hourové.

Na začátku byl nápad na vlastnoručně vyrobený vánoční dárek pro malou dcerku. Tomáš Uhlíř přichystal za manželčiny pomoci děrovanou vyšívanou dečku s květy, kterou se dala provlékat tkanička. „Ale rozčilovalo mě, že to nic jiného neumí, a tak jsem z toho vymyslel hru. Nazvali jsme to Kytičky,“ řekl s úsměvem autor předlohy k Louce jak vyšité. Od chvíle, kdy do vánoční dečky natloukl druky, uběhlo několik let, než se Louka jak vyšitá dostala do výroby. Vše se začalo hýbat, když projekt vzalo pod svá křídla právě Dino.

„Byla to dlouhá cesta. Potřebovali jsme najít výrobce, který nám dokáže udělat textilní hrací plán co nejvíce podobný původní dečce. Měsíce se to nedařilo. Chvíli jsme přemýšleli o jiných materiálech, dokonce i kartonu, ale nechtěli jsme se textilního provedení vzdát. Lépe se jím provléká, je atraktivnější. Nic takového v Česku ještě nebylo, navíc je Louka jak vyšitá díky tomu skladnější, můžete hrací plán jednoduše sbalit do kapsy,“ popsala Ivana Maršálová, marketingová ředitelka Dina, jak se rodila finální hra.

„S tkaničkami to bylo jednodušší, rychle jsme narazili na vhodného výrobce. Jsme rádi, že se to povedlo, protože jsme chtěli, aby co nejvíce komponent bylo tuzemských. Pak bylo potřeba vymyslet a otestovat kompletní pravidla, nejvíce invence jsme zapojili při přemítání nad grafickým provedením kartiček se zvířátky a květy a také kartonové krabice. Chtěli jsme, aby hra v prodejnách okamžitě zaujala, ale zároveň nepůsobila vyloženě příliš dětsky,“ vysvětlila Ivana Maršálová.

Louka jak vyšitá i tak klame tělem. Kdo by od novinky čekal spíše jednoduchou hru, která zaujme především školou povinné děti, mýlil by se. Základní princip, kdy dva až čtyři hráči proti sobě soupeří ve sbírání bodů za provlečené kytičky, totiž zásadně vylepšují kartičky s květy a hlavně se zvířátky. Ta vnášejí do hry speciální pravidla tří různých obtížností, díky nimž je Louka jak vyšitá výzvou i pro dospělé.

Když jsou najednou aktivní třeba tři, čtyři z 31 karet se zvířátky, stává se z Louky jak vyšité strategická bitva. Ostatně stačí uvést počet herních kombinací, které novinka od Dina nabízí – téměř 170 tisíc (169 911). A to ještě není započítán vliv kartiček s květy, které určují, pro jakou barvu okvětních lístků dané „zvířátkovské“ pravidlo platí. „Věříme, že hra bude bavit celou rodinu. Autor Tomáš Uhlíř si psal do notýsku stovky her, které odehrál, a marně hledal dvě stejné. První ohlasy jsou pozitivní, recenze chválí hratelnost i množství taktických možností,“ těší Ivanu Maršálovou.

S Loukou jak vyšitou mají v Mnichově Hradišti velké plány. Chystají se s ní na tuzemské akce pro milovníky klasických her jako Deskohraní. Dosavadní reakce predikují jasně: Louka jak vyšitá bude hitem Vánoc. A také pokukují po zahraničí, přičemž už se připravuje anglická verze hry pod názvem Spring on the string. „Podpořili jsme originální český nápad a to je cesta, kterou se rádi ubíráme. Fandíme domácím autorům. Víme, že riziko i náklady jsou větší, nicméně Louka jak vyšitá má podle našeho mínění značný potenciál, a my ho zkusíme maximálně využít,“ uzavřela marketingová šéfka Dina.

<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Žerotínova 1133/32, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: ruliskova@n4c.cz


beee