česky - english

Pryč od tabletů a mobilů. Proti digitální demenci pomáhají i deskové hry či kostky

2019-02-04

PRAHA – 4. února. Digitální technologie jsou nositelem pokroku, zároveň ovšem hrozí skrytým nebezpečím. Jedním z negativních dopadů je nepříznivý vliv tabletů či mobilů na vývoj dětí. Jak bojovat proti digitální demenci? Jednu z odpovědí nabídl festival IQ play v pražské kavárně Korkorán.

Příliš mnoho času strávených s mobilem či tabletem v ruce dětem škodí. Ztrácejí pozornost, necvičí si paměť, nezvládají jemnou motoriku. Německý psychiatr Manfred Spitzer, autor knihy Digitální demence, mimo jiné tvrdí, že děti, které tráví dlouhé hodiny tím, že koukají do monitorů, místo toho, aby si povídaly či aktivně hrály, se rozvíjejí hůře než jejich vrstevníci.

Nejen on varuje před nadužívání zmíněných zařízení. Těch doporučení existuje celá řada. Nedávné doporučení Americké pediatrické akademie radí, aby předškoláci využívali mobil či tablet maximálně hodinu denně, další studie pak nabádají pro různé věkové kategorie k tu přísnějším, tu méně „drastickým“ opatřením.

Od teorie k praxi přechází Mgr. Věra Stojarová, pořadatelka festivalů IQ play, putovní akce pořádané za vydatné podpory společnosti Dino Toys. „Snažíme se na naší herní výstavě rozvíjet u dětí inteligenci, představivost, logické myšlení, vzdělávat je. A také je odtrhnout od monitorů a displayů. Co si budeme povídat, u nich dnes tráví spoustu času,“ přemítala v kavárně Korkorán. Další festival IQ play se rozeběhl ve Zlíně v sobotu a potrvá až do března.

Pro Stojarovou je projekt festivalů IQ play srdeční záležitostí, ve volném čase s ním po práci objíždí republiku a užívá si nadšené reakce dětí i rodičů. Výraznou pomoc při pořádání této neprodejní herní výstavy poskytuje Stojarové Dino Toys. „Od Dina máme suverénně nejvíce hraček. Plně nám vyhovuje, že tato společnost pokrývá širokou škálu různých druhů her. Navíc je spolupráce perfektní, kdykoliv potřebujeme nějaký produkt, hned nám ho pošlou, doplní.“

Pro Dino Toys je podpora festivalů IQ play důležitá, tradiční česká společnost tak ukazuje své poslání. Rádi se připojujeme a podporujeme projekt festivalů IQ play a jemu podobné, které učí děti zábavným volnočasovým aktivitám a směřuje je od tabletů a telefonů k seberealizaci, objevování, rozvoji myšlení i motorických schopností a hlavně je socializuje a podněcuje ke komunikaci se svými vrstevníky i rodiči,“ tvrdí Ivana Maršálová, marketingová ředitelka Dino Toys.

„Stejné poslání má i firma Dino Toys a zatím se jí daří své poslání naplňovat. Festival zasahuje velmi širokou skupinu dětí a tak i Dino přispívá svými produkty a hrami od toho nejútlejšího věku až po teenagery,“ dodává Maršálová. Na festivalu IQ play podle Stojarové boduje celá řada produktů Dina, včetně lednové novinky Hravý vesmír či IQ kvízové hry s globusem junior.

Hravý vesmír je hra, v níž děti během hry kooperují a všichni společně plní nejrůznější zábavné i vzdělávací úkoly, při kterých si osvojují nejen své znalosti z vesmíru, ale především svůj postřeh, fyzickou zdatnost, slovní zásobu i důvtip. Tato jednoduchá hra je určená pro začínající školáky, ale pobaví všechny děti na prvním stupni.

IQ kvízová hra s globusem junior je pak určená pro děti od osmi let. Alfou a Omegou této kvízové hry, je otestovat své znalosti, obohatit se o nové poznatky a podpořit soutěživého ducha. To vše na téma z oblasti geografie a světa zvířat. Lákadlem je krásně ilustrovaný globus, který pomáhá při zodpovídání otázek, jeho atraktivitu potvrdil i velký zájem „publika“ v kavárně Kormorán.

„Ti nejmenší návštěvníci nejvíce ocenili trénování motorických schopností při skládání podlahových puzzlí s hezkými ilustracemi nebo při sestavování jednoduchých obrázků z tradičních dřevěných kostek, které jsou prověřené generacemi a stále baví a stimulují dětský mozek,“ zmiňuje Maršálová. Podobně jako další produkty Dino Toys tak plní poslání firmy. V době, kdy je přílišné využívání mobilů, počítačů a telefonů právě nejmladší generací a jeho nepříznivé dopady stále aktuálnějším a platnějším tématem.

<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Žerotínova 1133/32, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: ruliskova@n4c.cz


beee