česky - english

Jak vybrat dárek, který potěší déle než pár hodin? Prim hraje podpora kreativity, soutěživosti a zvídavosti

2018-11-20

Praha, 20. listopadu 2018 – V případě hraček je třeba nepodlehnout na pohled líbivým předmětům, které vyluzují různé zvuky, blikají a provádějí dokola jakési mechanické pohyby. Ty od dětí vyžadují jen malou interakci a děti velice rychle omrzí. Vhodnější jsou hračky, které probouzejí dětskou fantazii a na dlouho si získají jejich pozornost.

V jednoduchosti je krása

Pro malé děti jsou ideální hračky s jednoduchými tvary a liniemi, které jim umožní s hračkou lehce manipulovat. Zároveň by měly podněcovat a rozvíjet rozumové i pohybové dovednosti dítěte. „Například klasické dřevěné kostky s potiskem nebo puzzle dítě nejen zabaví, ale také rozvíjejí jejich osobnost. Sestavování obrázků podporuje jejich představivost i prostorové vnímání a při jejich skládání si děti procvičují jemnou motoriku. Vhodně zvolené obrázky jim také pomáhají poznávat okolní svět,“ vysvětlila Ivana Maršálová ze společnosti Dino Toys, proč jsou kostky nebo puzzle pro malé děti lepší hračkou než plastový pejsek na baterky. „Navíc dřevo i karton jsou zdravotně nezávadné materiály i pro malé děti, které svět často prozkoumávají ochutnáváním,“ doplnila Ivana Maršálová.

Největším dárkem je čas strávený společně

Tuto jednoduchou podmínku splňuje prakticky každá stolní hra. Ta by měla obsahovat prvky napětí, rozvíjet paměť, strategické myšlení a umění taktizovat. Měla by podporovat určitou míru zdravé soutěživosti, protože vyhrát může jen jeden. Tím současně může posilovat i emotivní vazby ve skupině. Ze hry by mělo vyplynout, že spolupráce je výhodnější než nelítostný konkurenční boj – já nebudu škodit tobě, ty nebudeš škodit mně. Například ve hře Farao, v níž se hráči promění v archeology pátrající v pyramidě po prastaré Imhotepově hrobce, musí společně překonávat mnoho nástrah a překážek, které na ně v temných zákoutích pyramidy čekají.

Hrát si mohou i dospělí

Hodnota společně prožitého času platí pro celou rodinu, tedy i pro dospělé. Trávit společné večery ve skupině nad deskovou hrou přináší spoustu zábavy i adrenalinu. Například při hře Dostihy a sázky, která má nyní novou, rychlejší verzi, si užijí legraci a zároveň si mohou bez rizika skutečné ztráty zariskovat v byznysu dostihových závodů. Mnozí se zase rádi zapotí při řešení složitých kvízů a rébusů při úniku z nebezpečí v únikových hrách na doma z edice Exit.

Dvojice si mohou zpříjemnit večer klidnější zábavou při skládání puzzle a vzájemně sdílet radost, když se jim podaří dosadit další správný dílek. Na výběr jsou puzzle mnoha motivů i velikostí, a mohou tak být netradičním dárkem pro všechny. „Puzzle splňují hned několik rovin: rozvíjejí představivost, mají blahodárný účinek proti stresu, trénují mozkové závity a některé zeměpisné puzzle s tvarovými dílky států mají i vzdělávací ráz. Vzniklé obrazy jsou navíc vkusnou dekorací do bytu, a tím dostává tento vánoční dárek úplně nový rozměr,“ uvedla za největšího českého výrobce puzzle, společnost Dino, na závěr Ivana Maršálová.

<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Žerotínova 1133/32, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: ruliskova@n4c.cz


beee