česky - english

Blíží se boom chytrých domácností? Lidé chtějí bydlet v luxusu, trendem jsou vany v prostoru a mramor

2017-10-10

PRAHA, 5. října 2017Díky příznivé ekonomické situaci poptávka po nadstandardních řešeních v nových bytech roste. Internet věcí je v poslední době velmi diskutované téma. I když do Česka tento trend teprve přichází, v západní Evropě je podíl inteligentních domácností v nově postavených domech již téměř 40procentní. Během příštích několika let se očekává velký boom domácností ovládaných přes počítač či telefon. I čeští developeři se na zvýšený zájem o internet věcí pomalu začínají připravovat.

„Výhodou inteligentních domácností je úspora času i energií. Dalším lákadlem je lepší zabezpečení domácnosti, ale třeba i šetření přírodních zdrojů. Nabídka těchto systémů se stále rozšiřuje a mezi kupujícími se začínají objevovat průkopníci, kteří chtějí svůj byt pro napojení na počítač připravit,“ řekl Tal Grozner, ředitel společnosti Star Group. Inteligentní domácnost vyžaduje elektroinstalaci se speciálními rozvody, proto je důležité tento požadavek s developerem probrat již v začátcích stavby. „Takto upravené elektroinstalace jsou velkým zásahem do stavebních plánů, a jsou proto považovány za nadstandardní řešení. Kupující tedy musí počítat s tím, že už za tyto stavební úpravy si připlatí. Další investice ho pak čeká do softwaru a jednotlivých přístrojů,“ upozornil Tal Grozner.

V ceně bytů je běžně zahrnuto standardní vybavení jako podlahy, obklady a podobně. Většina nových bytů dnes nabízí také komory a šatny. V módě jsou prostorné terasy, balkony či předzahrádky. Parkovací místa ani sklepní kóje naopak zahrnuty v ceně nebývají. Kupující o ně mnohdy nemají zájem vůbec, někteří si zase přejí více než jedno parkovací stání a jednu sklepní kóji pro byt.

„Klienti často chtějí zasahovat i do navržených dispozic bytu, někdy požadují změny v elektroinstalaci nebo rozvodech vody. Takové změny je ale třeba řešit opravdu brzy. Ideálně ihned na počátku výstavby, aby se úpravy stihly zaznamenat v projektové a následně i prováděcí dokumentaci, podle které se stavební firma řídí,“ vysvětlil Tal Grozner.

Nejméně změn klienti požadují v bytech kupovaných na investici. To je ale chyba. „Nadstandardně vybavený byt pronajmete rychleji a za lepší peníze. Lidé touží po luxusu, v pronajatých bytech chtějí mít vše, co potřebují. Zejména cizinci, kteří si byty pronajímají obvykle na kratší dobu, si za luxus rádi připlatí,“ podotkl Tal Grozner. Poptávka po bytech je v současné době tak velká, že lidé často ani nechodí na prohlídky kupovaných nemovitostí. „To může být problém. Je třeba si uvědomit, že pozdější stavební úpravy a změny v interiéru jsou daleko náročnější, nákladnější, a mnohdy dokonce nemožné,“ dodal Tal Grozner, ředitel společnosti Star Group.


<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Pernerova 293/11, 186 00 Praha 8
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: n4c@n4c.cz


beee