česky - english

Důvěra k daňovému poradenství v Česku stoupá, nepřehledný daňový systém je pro podnikatele i firmy noční můrou

2017-07-19

PRAHA, 19. července 2017 – Počet živnostníků v Česku i letos vzrostl. Více je zejména těch, kteří si podnikáním přivydělávají. Navíc každoročně přibývá až několik stovek daňových změn. Složitá administrativa se pro podnikatele i celé firmy stává noční můrou. Stále častěji tak vyhledávají pomocnou ruku daňových poradců.

Poptávka po daňových poradcích roste. Jenom v posledním roce se s novelami daňových zákonů doslova roztrhl pytel. „Potřeby klientů se s neustálými změnami rozšiřují. Oproti loňskému roku je živnostníků, kteří potřebují rozsáhlejší daňové poradenství, až o 100 procent více. Nárůst souvisí zejména s novým daňovým balíčkem, který obsahuje 370 bodů daňových změn. I když se změny týkají roku 2017 a 2018, společně s klienty jsme se na ně připravovali již se zpracováním daňového přiznání za rok 2016,“ popsala situaci Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision a portálu www.eDane.cz.

Daňový systém v Česku se zjednodušení v dohledné době nedočká. I proto důvěra k daňovému poradenství postupně stoupá. „Změny v zákonech jsou velmi rychlé a často nepřehledné. Aby živnostník podal daňové přiznání správně a uplatnil veškeré možné výhody, musel by sledování předpisů každoročně věnovat naprosto neúměrné množství času,“ upřesnila Blanka Štarmanová.

S rostoucí poptávkou přibývá i daňových poradců. V červenci 2017 je v Komoře daňových poradců České republiky zapsáno již 4703 poradců a 960 společností. Vybrat si tak není snadné. „Vztah klienta a daňového poradce je vždy postaven na vzájemné důvěře. Každý registrovaný daňový poradce je vázán mlčenlivostí a má také vůči klientovi povinnosti dané zákonem o daňovém poradenství a Komorou daňových poradců České republiky,“ vysvětlila Blanka Štarmanová. Pokud daňový poradce udělá chybu a způsobí tím klientovi škodu, je povinen tuto škodu uhradit. „Daňoví poradci jsou ze zákona pojištěni na odpovědnost za způsobené škody. V tom je velký rozdíl oproti účetním, kteří nejsou a ani nemohou být pojištěni na škody způsobené chybným vyplněním daňového přiznání, jeho pozdním podáním nebo chybnou daňovou radou,“ dodala ještě Blanka Štarmanová.

 

Lidé se snaží v neustále se měnící administrativě zorientovat, snaží se být samostatní. Ale je stále více těch, kteří se této zátěže chtějí zbavit a využívají služeb daňových poradců. „Menší společnosti či živnostníci mají často pocit, že budou muset za daňového poradce zaplatit spoustu peněz. Tak tomu ale není. Mnohdy stačí jednorázová konzultace, díky které klient ušetří spoustu času a vyhne se sankcím. Často klienti po takové první konzultaci zjistí, s čím vším mu daňová kancelář může pomoci, a začnou poptávat i naše další služby,“ řekla Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision a portálu www.eDane.cz. Na závěr ještě dodala: „Pokud si ale podnikatel nebo firma se svým účetnictvím neví rady, metoda pokus omyl v tomto případě opravdu není namístě. Poohlédnout se po renomované daňové kanceláři se rozhodně vyplatí.“

<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Pernerova 293/11, 186 00 Praha 8
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: n4c@n4c.cz


beee