česky - english

České svatby jsou spíše konzervativní, za romantiku si ale snoubenci rádi připlatí

2017-03-09

9. 3. 2017 – Když jde o svatby, jsou Češi střídmější, drží se tradic a dávají přednost svatebnímu obřadu v Česku před zahraničím. Většina párů ale na svém velkém dni nechce šetřit a do svatby jsou ochotni investovat minimálně dva průměrné platy. Mladí lidé se přitom kvůli svatbě nechtějí zadlužit a mnozí na své ano čekají, dokud se jejich finance nestabilizují. Průměrný věk novomanželů se tak v současnosti pohybuje kolem třiceti let.
„Přípravy na svatbu začínají většinou tak rok dopředu, obvykle záleží na tom, jak velkou svatbu snoubenci plánují. Všechno se samozřejmě odvíjí od místa konání a termínu svatby – kdo se chce brát na nějakém populárním místě v jarních a letních měsících, měl by si termín rezervovat třeba i rok a půl dopředu. Oblíbená jsou i magická data jako 6. 6. nebo 7. 7.,“ vysvětlil ing. Jiří Švaříček, ředitel hotelu Imperial v Karlových Varech.
V Česku se investice do svatby pohybují mezi padesáti a sto tisíci, podle amerického průzkumu jsou Evropané ochotni za svatební přípravy i samotný obřad utratit 5495 dolarů, což je přibližně 140 000 korun. To je šestkrát méně, než za svatbu utratí průměrný Američan. V USA považují především ženy svatební den za největší událost v životě a plánují ho i několik let dopředu. Nebojí se opulentních svateb, módních výstřelků a šaty mění i několikrát za večer.
České páry preferují svatební obřady v tuzemsku, v zahraničí jich sňatek uzavírá pouze desetina. Snoubenci si rádi vybírají zajímavé lokality blízko přírody a preferují všechny služby na jednom místě. „Plánování svatby je velmi stresující, proto páry obvykle volí místa, kde mohou uspořádat obřad, hostinu i svatební večírek. Často jsou ochotni si za to i připlatit, podle našich zkušeností se především díky ekonomické stabilitě investice do svateb spíše zvyšují,“ uvedl Jiří Švaříček.
Podle Jiřího Švaříčka hotely nebo penziony orientující se na svatby často spolupracují s konkrétními dodavateli služeb, proto mohou snoubencům doporučit konkrétní svatební salony, květinářství, kosmetické služby nebo kvalitní kapely a dýdžeje. V hotelu Imperial mohou svatebčané například využít služby stylistek, kosmetiček a květinářek přímo na místě nebo si připlatit za romantické pobyty jako součást líbánek. Především ženy pak rády využívají nabídky wellness programů k rozlučkám se svobodou. 
Ačkoli Češi nejsou příliš nakloněni divokým svatbám a raději svůj velký den tráví v klidu obklopeni rodinou a blízkými přáteli, za romantiku jsou ochotni si připlatit. „Čeští snoubenci jsou spíše konzervativní a obvykle si nepotrpí na žádné výstřelky, jak to vídáme třeba v amerických reality show. Chtějí ale, aby jejich svatba byla co nejromantičtější, a podle toho si objednávají služby navíc. Nejčastěji je to například jízda v kočáře nebo v limuzíně, obřad v parku či ohňostroj,“ doplnil Jiří Švaříček.

<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Pernerova 293/11, 186 00 Praha 8
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: n4c@n4c.cz


beee