česky - english

Bezbanky.cz: Pozor na letáky slibující oddlužení a půjčky s poplatky předem

2011-12-08

PRAHA, 8. prosince 2011 – Nákup vánočních dárků, rodinné dovolené, spotřebiče nebo splnění závazků v podnikání ještě před fakturací služeb. Případů, kdy lidé běžně využívají rychlé půjčky, je dost. Jak ale rozpoznat férový obchod a neskončit v sítích lichvářů? Jak z ojedinělé situace neudělat kolorit přemrštěných splátek a poplatků?

„Dříve, než si lidé půjčí, měli by si danou firmu prověřit na internetu,“ doporučuje provozovatel portálu bezbanky.cz Aleš Budín. „Transparentnost půjčky lze poznat pouze na základě důkladného pročtení smlouvy. Měli by si dát pozor zejména na fair play podmínky, skryté poplatky, vstupní poplatky za poskytnutí půjčky, případně i schválení půjčky. Dále na penále a pokuty při nesplnění nebo opoždění splátky, které bývají několikanásobně vyšší než samotné RPSN.“

Trestný čin lichvářství je podle zákona poskytnutí peněžní půjčky s nepřiměřenou úrokovou sazbou v situaci, ve které věřitel zneužívá něčí rozumové slabosti, tísně či nezkušenosti. Výši úroku, která by lichvu přesně vymezila, však český právní řád nestanovuje. „Definice lichvy není zcela jednoznačná. Domnívá-li se občan, že se jedná o trestnou činnost, má možnost podat trestní oznámení. Ovšem vždy záleží na posouzení konkrétního případu orgány činnými v trestním řízení,“ připustila vrchní komisařka Policie ČR Dagmar Bednarčíková. „Občané se ovšem na policii obracejí zpravidla až v době, kdy se dostanou do dluhové pasti a částky, které mají zaplatit, geometricky rostou. Lichva je nepochybně nebezpečný problém, který pohlcuje hlavně sociálně slabé, málo vzdělané, gamblery a podobně.“

Policie ČR ročně eviduje několik desítek případů lichvářství, i když v posledních třech letech jejich počet významně klesá. Zatímco v roce 2008 bylo zaznamenáno šedesát šest případů, v loňském roce to bylo osmnáct deliktů. Zvlášť nyní před Vánocemi jsou nabídky rychlých půjček vidět na každém rohu. Na okamžité peníze bez zajištění lákají poutače na sloupech veřejného osvětlení, plakáty v poštovních schránkách i reklamní spoty v televizi.

„Velký pozor je třeba dát na firmy z letáků, jejichž zisk je založen na tom, že klienti lačnící po levné půjčce zavolají na uvedené telefonní číslo a zaplatí desítky korun za hovorné, které již dnes nemusí začínat číslem devět set. Také je hodně případů, kdy půjčka vůbec není poskytnuta, přestože zájemce složí takzvaný vstupní poplatek,“ varuje Aleš Budín, který se na tuzemském trhu věnuje krátkodobým půjčkám téměř dvacet let. Jeho společnost Bezbanky, specialista na rychlé půjčky oproti zástavě, funguje prostřednictvím tří poboček v Brně, Praze a Ostravě.

„U naší firmy klient žádné skryté poplatky neplatí, půjčka je vyřízena do několika hodin a úroky platí jen za dobu, po kterou půjčku využívá. Může ji splatit kdykoli. Pokud klient půjčku nezvládá splácet, my prodáme předmět zajištění, například auto, a po uspokojení naší pohledávky klientovi vyplatíme zbytek prodejní ceny,“ popsal Budín průběh půjčky, který zamezuje nekonečnému navyšování poplatků v případě, že dlužník není schopen dostát svým závazkům.

Podle Budína existují dvě skupiny zákazníků rychlých půjček – ti, kteří vytloukají klín klínem a finanční problém pouze oddalují, a podnikatelé či fyzické osoby potřebující peníze skutečně rychle, ale které bankovní sektor z různých důvodů není schopen obsloužit. „Když někdo dostane výhodnou nabídku, půjčí si u nebankovní společnosti, která obvykle reaguje okamžitě, byť za cenu vyšší úrokové sazby. Tyto půjčky pak často slouží jen jako překlenovací, než si klient zprostředkuje dlouhodobější půjčku u banky. V období Vánoc samozřejmě zaznamenáváme zvýšený zájem o naše služby, ale nárůst není nijak dramatický. Naše klientela si půjčuje zejména na podnikání, a tak je větší zájem spíše v období, kdy se má platit DPH nebo daně,“ uvedl Aleš Budín.

 


O společnosti BEZBANKY, s.r.o. a portálu www.bezbanky.cz

Společnost BEZBANKY, s.r.o. poskytuje svým klientům kvalitní servis v oblasti krátkodobých půjček od roku 1992, kdy vznikla pod názvem 1. moravská autozastavárna. K původní brněnské pobočce přibyla letos na podzim další dvě nová kontaktní místa – od 1. října funguje pobočka v Ostravě, o měsíc později byla otevřena pobočka v Praze. Déle než rok nabízí společnost své služby na internetovém portálu www.bezbanky.cz. Firma se specializuje na krátkodobé finanční půjčky oproti zástavě, kterou mohou být různé druhy motorových vozidel a nově také nemovitosti. Na rozdíl od konkurenčních firem umožňuje společnost BEZBANKY dlužníkovi po celou dobu půjčky využívat svůj zastavený automobil, pokud je jeho okamžitá prodejní hodnota vyšší než sto tisíc korun.

<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Žerotínova 1133/32, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: ruliskova@n4c.cz


beee