česky - english

Poptávka po bydlení se dostala na úroveň roku 2006 – nejžádanější lokality ani dispozice bytu se nemění

2009-07-01

PRAHA, 1. července 2009 – Poptávka po bytech, rodinných domcích a pozemcích se v polovině letošního roku drží na číslech srovnatelných s rokem 2006. Odborníci však varují: Ceny bydlení už dále klesat nebudou. Byty v kvalitní lokalitě a v dobrém stavu si navíc přes ochlazení poptávky po předloňském a loňském boomu drží své ceny na stabilní úrovni. Zastavil se i propad cen panelových bytů. Rodinných domků a pozemků se změny ceny dotkly nejméně.

„Do konce letošního roku očekáváme u všech nemovitostí po celé České republice už v průměru stagnaci. Zájem je především o nepředražené nemovitosti – tedy ty, u kterých si majitelé uvědomili, že za ceny platné během loňského a předloňského boomu se dnes prodat nedá. Nový trend však od počátku roku registrujeme u novostaveb. Poptávku zaznamenáváme u projektů po kolaudaci s možností okamžitého nastěhování. Takzvané papírové projekty – tedy novostavby před prvním výkopem – aktuálně důvěru zákazníků nemají. Klienti jsou k míře potenciálního rizika citlivější,“ popsal situaci na trhu Aleš Budín, ředitel realitní kanceláře AAABYTY.CZ. 

Alfou a omegou při výběru bydlení zůstává napříč celou Českou republikou lokalita. U rodinných domků se navíc lokalita dostala významem před cenu. Nezměnila se ani dispoziční očekávání. U mladých lidí jde především o startovací byty do 50 metrů čtverečních s bezproblémovou dostupností do centra měst. Zájem o větší byty – především v cihlové zástavbě – přichází od rodin s malými dětmi. Poptávka po větších panelových bytech klesla na minimum.

Za poslední tři měsíce se však změnil přístup prodávajících. „Ve druhém čtvrtletí jsme konečně zaregistrovali ochotu majitelů reagovat na současnou situaci na trhu. Prodávající pochopili, že když soused prodal vedlejší garsonku minulý rok za milion korun, neznamená to, že letos za ni také on dostane stejnou cenu. Pokles cen opět dostal nemovitosti do centra zájmu poptávajících. Dnes už zase platí, že kdo nenadsazuje ceny, prodá,“ zdůraznil Aleš Budín.  

Rodinné domky stejně jako pozemky doznaly oproti minulosti nejmenší změny. Ceny v případě horší lokality spadly jen o minimum a v dobrých lokalitách šly dokonce nahoru. Poptávka je díky relativně jistější investici stále vysoká. Mezi kupujícími se ovšem klade daleko větší důraz na zateplení a další možné energetické úspory.

Cenová houpačka letošního roku vyžaduje pro dobrý prodej či nákup konzultaci odborníka víc než kdy dřív. „Pro poptávající je v tuto chvíli spolupráce se seriózní realitní kanceláří zvlášť důležitá. Nejen proto, aby v rámci realitního obchodu nenaletěl, ale též aby udělal obchod za zajímavou cenu. Ta se navíc v letošním roce mění velmi rychle, a co platilo včera, je dnes v jiné rovině. Ze stejného důvodu je spolupráce s profesionály důležitá i pro nabízející. Úspěšný obchod přece musí být výhodný pro všechny strany. Nejen proto jsme oceňování nemovitostí zdarma dali i na nový web, kde si vybrané nemovitosti můžete porovnat i z hlediska požadovaných parametrů, jako je cena, velikost, lokalita, kvalita vybavení a podobně,“ uzavřel ředitel realitní kanceláře AAABYTY.CZ Aleš Budín.

 

O realitní kanceláři AAABYTY.CZ

Realitní kancelář AAABYTY.CZ je jednou z kapitálově nejsilnějších realitních kanceláří na trhu v České republice a jednou ze tří největších realitních kanceláří z pohledu počtu prodaných nemovitostí. Na tuzemském realitním trhu funguje od roku 2005. Aktuálně spolupracuje s více než 120 makléři a 12 převodci.

Během prvního pololetí roku 2009 disponovala nabídka kanceláře měsíčně v průměru téměř 1100 nově zařazenými nemovitostmi. Objem prodaných nemovitostí překročil měsíčně bezmála 300 milionů korun. Prostřednictvím realitní kanceláře shánělo nemovitost téměř šest tisíc nových poptávajících měsíčně.

AAABYTY.CZ disponují sítí poboček a obchodních míst v celé České republice. Majoritním akcionářem realitní kanceláře je společnost SPGroup s kapitálovým zázemím, majetkem v portfoliu v hodnotě 4,5 miliardy korun.

<< zpět


NEED4CONNEXIONS, s.r.o. - Žerotínova 1133/32, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Tel.: +420 602 623 030, E-mail: ruliskova@n4c.cz


beee